3 yıl önce tespit edilen bir nötron yıldızı kazası hala X-ışınlarını pompalıyor. Ama neden?

Üç yıl önce, iki nötron yıldızı dehşet verici bir çarpışmada çarpıştı , bu tür ilk birleşme doğrudan gözlemlendi. Doğal olarak, bilim adamları buna göz kulak oldu – ve şimdi tuhaf bir şeyler oluyor.

Astrofizikçiler 17 Ağustos 2017’de yıldız çarpışmasını gözlemleyerek, hem Dünya’daki Lazer Girişimölçer Yerçekimi Dalgası Gözlemevi (LIGO) tarafından tespit edilen bir yerçekimi dalgası cıvıltısı hem de büyük bir farklı dalga patlamasında aynı olayın işaretlerini ilk kez tespit etti. ışık tatları. Dünya’dan 130 milyon ışıkyılı uzaklıkta gözlemlenen X-ışınları, birleşmenin keşfinden altı aydan daha kısa bir süre sonra zirveye ulaştı, sonra solmaya başladı. Ancak bu yıl toplanan gözlemlerde, bu eğilim durdu ve bir X-ışını sinyali, pandemi nedeniyle neredeyse düzenlenen Amerikan Astronomi Topluluğu’nun 237. toplantısında 14 Ocak Perşembe günü sunulan araştırmaya göre beklenmedik bir şekilde devam ediyor.

Maryland Üniversitesi ve NASA’nın Maryland’deki Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nden astrofizikçi Eleonora Troja, Space.com’a “Şimdiye kadarki modellerimiz gözlemi inanılmaz derecede iyi tanımlıyordu, bu yüzden onu çivilediğimizi düşündük,” dedi. “Sanırım herkes bu şeyin hızla solacağına ikna olmuştu ve son gözlem bunun olmadığını gösterdi.”

Bir yıldız kazası… ve gizemi

NASA’nın Chandra X-ray Gözlemevi baharda eski birleşmeyi kontrol ettiğinde , işler garip görünmeye başladı. Bilim adamları, çarpışmanın fırlattığı yüksek enerjili malzeme jetinin son parlamasına baktıklarını ve X-ışınlarının baharda solmasını beklediklerini düşünüyorlardı. Ancak kaynak, uzay aracının görüşüne göre hala parlıyordu. Teleskop Aralık ayında tekrar baktığında hala parlak bir X-ışını sinyali buldu.

Troja, tam olarak ne olduğunu bilmek için henüz çok erken, dedi. Chandra bu Aralık ayına kadar tekrar bakmayabilir, ancak teleskopun daha erken check-in planlarını değiştirmesini istemeyi planlıyor. Radyo enstrümanları çarpışmayı daha sık inceleyebilir ve şimdi ile o zaman arasındaki bulmacayı çözmeye yardımcı olabilir. Troja şimdilik iki hipotezden birinin devam eden X ışını emisyonlarını açıklayacağına inanıyor.

Bir senaryoda, kalan X-ışınlarına önümüzdeki sekiz ay veya yıl içinde radyo ışığı eşlik ediyor. Troja, bunun bilim adamlarının çarpışmadan fırlayan jetlerin parlamasını değil , devasa kilonova patlamasının ardından gelen parlamayı gördüklerini ileri sürdüğünü söyledi – bilim adamlarının daha önce hiç görmediği bir şey.

“İnsanlar 21. yüzyılda hepsini gördüğümüzü ve ilk zamanın kalmadığını düşünüyor” dedi. Bu hipotez geçerliyse öyle değil. “Bu bir ilk olacak, yeni bir ışık türü, daha önce hiç görmediğimiz yeni bir astrofiziksel kaynak biçimi olacak.”

X-ışını emisyonları devam ederse ancak bunlara radyo emisyonu katılmazsa Troja, bilim adamlarının belki daha da ilginç bir şeye bakıyor olabileceğini düşünüyor: çarpışmanın devasa bir nötron yıldızı oluşturduğunun kanıtı, bugüne kadar bilinen en büyük bu tür nesne.

Çarpışmadan kısa bir süre sonra bilim adamları , dramatik maddenin uzaya fırlatılmasından sonra ilk nötron yıldızlarının kütlesini ve geriye kalanların kütlesini hesapladılar . Ancak bu değer, bilinen en büyük nötron yıldızı ile bilinen en küçük kara delik arasındadır ve bilim adamlarını şaşkına çevirmiştir. Yeni gözlemler buna karar verebilir: Eğer nesne X-ışınları yayıyorsa, kesinlikle bir kara delik değildir.

Çarpışmanın sonucunun doğrulanması, bilim insanlarına maddenin süper yoğun nötron yıldızlarında nasıl davrandığını daha iyi anlama fırsatı vereceğini söyledi. Troja, “Güzel bir sorunumuz var” dedi. “Çözüm ne olursa olsun, heyecan verici olacak, bu da astrofizikte büyük bir problem.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: