30’dan fazla gezegende medeniyet olabilir

İngiliz bilim insanları, Samanyolu’ndaki 30’dan fazla gezegende medeniyet olabileceğini iddia etti. Yaptıkları araştırmaya göre, Samanyolu Galaksisi uzaya radyo sinyalleri gönderme kabiliyetine sahip en az 36 türe ev sahipliği yapıyor olabilir.

Dünya dışındaki diğer gezegenlerde de yaşam olabilir mi? İngiliz bilim insanları bunun için harekete geçti. Çarpıcı sonuçlar elde edildi.

Nottingham Üniversitesi’ndeki İngiliz bilim insanlarının araştırmasına göre, Samanyolu’ndaki 30’dan fazla gezegende medeniyet olabilir. Ayrıca Samanyolu Galaksisi uzaya radyo sinyalleri gönderme kabiliyetine sahip en az 36 türe ev sahipliği yapıyor olabilir.

İngiliz bilim insanları bu hesaplamaları astrobiyolojik kopernik sınırı ismini verdikleri modelle yaptı. Modelin, dünyadaki gibi diğer gezegenlerde de zeki yaşam formunun oluşmasının neredeyse 5 milyar yıl aldığı varsayımından yola çıktığı ifade edildi.

Öte yandan bu medeniyetler arasında ortalama mesafenin 17 bin ışık yılı olabileceği iddia edildi. Bu medeniyetlerin ortaya çıkarılmasının ve iletişime geçilmesinin bugünün teknolojisiyle çok zor olduğu belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: