Üç Araştırma Üniversitesinden Bir İlk:”Nörobilim ve Nöroteknoloji Mükemmeliyet Merkezi” (NÖROM) için protokol imzalandı.

Gazi Üniversitesi’nin açıklamasına göre, Gazi Üniversitesi öncülüğünde ilk kez üç araştırma üniversitesinin hayata geçireceği NÖROM için imza töreni düzenlendi.

Törene, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar ve ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök katılım gösterdi.  Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın desteklediği NÖROM’un proje yöneticileri olan Prof. Dr. Hayrunnisa Bolay Belen, Prof. Dr. Meltem Bahçelioğlu, Prof. Dr. Metehan Çiçek, Prof. Dr. Uğur Halıcı, Prof. Dr. İlkay Ulusoy ve Doç. Dr. Güvem Gümüş Akay da Gazi Üniversitesi Senato Salonu’ndaki törende yer aldı.

NÖROM bünyesinde biyolojik veya yapay sistemlerden elde edilen nörobilim metotlarıyla işlemleyerek insan beynine ait gizemin aydınlatılması, tanısal ve tedaviye yönelen biyohedef tanımlama, yenilikçi cihaz, yapay zeka uygulamaları, nöroçip, sistem/hastalık modellerinin geliştirilmesi hedefiyle çalışmalar yürütülecek. Merkez ile aynı zamanda nörobilim ekosistemi için eğitim platformunun da oluşturulması hedeflenenler arasında yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: