Alaska’nın vahşi doğası petrol aramalarına açılıyor

Trump yönetimi, Arctic National Wildlife Refuge’de (ANWR) ilk petrol kiralama satışı ile ilerliyor.

Dev Alaska vahşi doğası, kutup ayıları, karibu ve kurtlar gibi birçok önemli türe ev sahipliği yapmaktadır.

Ancak onlarca yıllık anlaşmazlığın ardından sığınağın yaklaşık% 5’inde petrol arama hakları devam edecek.

Rakipler, Başkan Trump’ın görev süresinin sona ermesinden sadece günler önce gelen satışın aceleye getirilmiş doğasını eleştirdiler.

Yaklaşık 19 milyon dönümlük (78.000 km2) alanı kaplayan Kuzey Kutbu Ulusal Yaban Hayatı Sığınağı, genellikle Amerika’nın son büyük vahşi doğası olarak tanımlanır.

Kutup ayıları da dahil olmak üzere birçok tür için kritik öneme sahip bir yerdir.

Kış aylarında hamile ayılar doğum yapacakları sığınaklar inşa eder.

Sıcaklıklar yükseldikçe ve deniz buzu inceldikçe, bu ayılar karada yuvalarını inşa etmeye başladılar .

ANWR’nin kıyı ovası şu anda eyaletteki bu denslerin en yüksek konsantrasyonuna sahip.

Sığınak aynı zamanda dünyanın en büyük sürülerinden biri olan ve yaklaşık 200.000 hayvana sahip Porcupine caribou’ya da ev sahipliği yapıyor.

İlkbaharda sürü, tercih ettikleri buzağılama alanı olduğu için ANWR’nin kıyı ova bölgesine hareket eder.

Aynı kıyı ovası artık sığınaktaki ilk petrol kiralama satışına konu oluyor.

Parkta keşif baskısı, eyalet hükümeti tarafından desteklenen petrol şirketleri ile çevreci ve yerli muhalifler arasında onlarca yıldır süren bir savaştı.

Alaska’nın siyasi temsilcilerinin çoğu, sığınaktaki sondajın ANWR’nin hemen batısındaki Prudhoe Körfezi’ndeki gibi başka bir büyük petrol bulgusuna yol açabileceğine inanıyor.

Prudhoe Körfezi, Kuzey Amerika’daki en büyük petrol sahası ve destekçileri ANWR’nin aynı jeolojiyi ve potansiyel ham petrol rezervlerini paylaştığına inanıyor.

Alaska için petrol gelirleri kritik önem taşıyor ve her sakini eyaletin daimi fonundan her yıl yaklaşık 1.600 dolarlık bir çek alıyor.

2017’de, Trump yönetiminin vergi kesintisi yasası, ANWR kıyı ovasını sondaj için açmak için bir hüküm içeriyordu. Vergi indirimlerinin maliyetlerini dengelemenin bir yolu olarak görülüyordu.

ABD Arazi Yönetim Bürosu şu anda sondaj haklarını yaklaşık bir milyon dönümlük 22 araziye satıyor . Bu petrol ve gaz kiralamaları 10 yıl sürüyor.

Mahkemelerde satışı durdurmaya yönelik son dakika girişimi başarısızlıkla sonuçlandı, ancak muhalifler sığınağı sondajdan koruma çabalarının sona ermeyeceğini söylüyorlar.

“Trump yönetimi, bu tür faaliyetlerin çevre veya bin yıldır bu topraklara güvenen Gwich’in halkı üzerindeki etkilerinin dikkatli ve yasal olarak gerekli analizlerini yapmadan ileriye doğru ilerliyor,” dedi. Merkezi Tucson, Arizona’da bulunan ve satışa karşı bir tedbir talebinde bulunan Biyolojik Çeşitlilik Merkezi.

“Bu yüzden onları mahkemeye çıkardık. Trump’ın bu muhteşem manzarayı bir petrol sahasına dönüştürmesine izin veremeyiz.”

Raporlar, kira satışlarına olan ilginin düşük olduğunu gösteriyor.

Tahminler sığınağın altında yaklaşık 11 milyar varil petrol bulunduğunu öne sürse de, hiçbir yolu veya başka bir altyapısı yok, bu da onu petrol için sondaj yapmak için çok pahalı bir yer yapıyor.

Birkaç büyük ABD bankası, bölgede petrol ve doğalgaz arama faaliyetlerini finanse etmeyeceklerini söyledi.

Beyaz Saray’da da bir liderlik değişikliği meselesi var. Biden ekibi Deb Haaland’ı İçişleri Bakanı olarak aday gösterdi. ANWR’da sondaj yapmaya şiddetle karşı çıktığı kaydedildi.

İklim değişikliğinin Biden yönetimi için merkezi bir odak noktası olmasıyla birlikte, Alaska’da yeni fosil yakıtları çıkarma çabalarının gözden geçirilmesi ve ertelenmesi muhtemeldir.

Bu, sonuçta sığınakta petrol arama ilgisini ve fırsatını sınırlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: