4 Temmuz Amerika Birleşik Devletleri Bağımsızlık Günü

ABD’nin, Birleşik Krallık’tan 4 Temmuz 1776 yılında bağımsızlığını kazanmasından sonra tüm yurtta federal tatil ilan edilmiştir. Bağımsızlık Günü genelde havai fişeklerle, törenlerle, festivallerle, barbekü partileriyle, fuarlarla, pikniklerle, konserlerle, beyzbol oyunlarıyla özdeşleşmiştir.

Ayrıca 4 Temmuz Günü, çoğu yer Amerikan bayraklarıyla dekore edilir (Anma Günü’ndeki gibi). ABD Bayrağı’ndaki 13 çizgi, bağımsızlığını ilan eden 13 koloniyi temsil eder. Bayraktaki 50 yıldız ise ABD’nin 50 eyaletini sembolize eder.

Bu Yıl Farklı Kutlandı

1) Geçit törenleri iptal edildi

ABD genelinde birçok şehirde düzenlenen geçit törenleri, koronavirüsün yayılmasını engellemek için iptal edildi. Başkent Washington DC’de yapılan ve en büyük ilgiyi çeken Ulusal Bağımsızlık Günü Geçit Töreni de, beklentilere rağmen bu yıl yapılmayacak.

2) Gizli havai fişekler

Birçok Amerikalı için havai fişek ile Bağımsızlık Günü adeta eş anlamlı.

Bu sebeple bazı şehirlerde havai fişek gösterisini tamamen kaldırmak yerine, kalabalıkların gösteriyi izlemek için toplanmasını engelleyecek şekilde yapmanın yolları bulundu.

3) Görsel aktiviteler

Koronavirüs salgını boyunca çok sayıda insan online platformlarda yaratıcılığını geliştirdi. 4 Temmuz organizatörleri de bu kişiler arasına katıldı.

Birçok etkinlik, 4 Temmuz akşamı sadece televizyondan izlenebilecek şekilde hazırlandı. Böylece herkes evde kalması sağlanmaya çalışılıyor.

4) ‘Üzgünüz, kapalıyız’

ABD’de birçok kamusal alan bu hafta sonu kapalı olacak. Birçok eyalette barlar ve restoranların yanı sıra, her yıl 4 Temmuz’da çok kalabalık olan Florida ve California sahilleri de halka kapatılacak.

5) Protestolar

ABD’yi bu yıl sadece koronavirüs salgını etkilemedi; polisin gözaltına alırken öldürdüğü siyah Amerikalı George Floyd’un ardından mayıs ayı sonunda başlayan “Siyah Hayatlar Değerlidir” protestoları, tüm ülkeye yayıldı.

Protestoların devamı olarak, köleliği savunan tarihi figürlere ait heykeller de zarar gördü ve kaldırıldı.

Bu sene 4 Temmuz’da da bazı yetkililer, bu tarz heykellerin ve anıtların önünde eylemlerin devam edebileceğini söylüyor.

ABD Başkanı Donald Trump  ‘Bağımsızlık Günü’ kutlamaları için Rushmore Dağı Anıtı’nda gerçekleştirdi.

Trump bu yıl corona virüsü gölgesinde geçen kutlamalar için Rushmore Dağı Anıtı’nı tercih ederken, 1991’de George H. W. Bush’tan bu yana 4 Temmuz’u burada kutlayan ilk ABD Başkanı oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: