Arkeologlar Endonezya’da mağaraya çizili dünyanın en eski hayvan resmini buldular

Arkeologlar, 45.500 yıl önce çizildiğine inanılan, dünyanın bilinen en eski hayvan mağarası resmini Endonezya’da keşfettiler. Koyu kırmızı hardal pigmenti kullanılarak boyanan Sulawesi siğil domuzunun gerçek boyutlu resmi, bir anlatı sahnesinin parçası gibi görünüyor. Resim, Sulawesi adasındaki uzak bir vadide Leang Tedongnge mağarasında bulundu. Bölgedeki insan yerleşiminin en erken kanıtını sağlar. Science Advances dergisinde yayınlanan raporun ortak yazarı Maxime Aubert, “Bunu yapan insanlar tamamen moderndi, tıpkı bizim gibiydiler, sevdikleri herhangi bir resmi yapabilecek tüm kapasiteye ve araçlara sahiptiler.” .

Bir randevu uzmanı olan Bay Aubert, tablonun üzerinde oluşan bir kalsit yatağı tespit etmiş ve çökeltinin 45.500 yıllık olduğunu belirlemek için Uranyum serisi izotop tarihlemesini kullanmıştır.

Bu, resmi en azından o kadar eski yapar. “Ama çok daha eski olabilir çünkü kullandığımız tarihleme sadece üstündeki kalsitle tarihleniyor” diye ekledi.

Rapor, 136 cm’ye 54 cm (53 inç’e 21 inç) boyutlarında olan resmin, türün yetişkin erkeklerinin boynuz benzeri yüz siğillerine sahip bir domuzu tasvir ettiğini söylüyor.

Domuzun arka tarafında iki el izi var ve bu da kısmen korunmuş diğer iki domuzla karşı karşıya görünüyor.

Ortak yazar Adam Brumm, “Domuz, diğer iki siğil domuz arasında bir kavga veya sosyal etkileşim gözlemliyor gibi görünüyor” dedi. Araştırmacılar, el izlerini yapmak için, sanatçıların üzerine pigment dökmeden önce ellerini bir yüzeye koymaları gerektiğini söyledi. Ekip, artık tükürükten de DNA örnekleri elde etmeyi umuyor. Resim, bir figürü tasvir eden dünyanın en eski sanatı olabilir, ancak insan yapımı en eski sanat değil. Güney Afrika’da 73.000 yıl önce oluşturulan hashtag benzeri bir doodle’ın bilinen en eski çizim olduğuna inanılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: