Astrofizikçiler Dünya’nın şimdiye kadarki en doğru ‘düz haritasını’ yaratıyor

Bu çift taraflı gözleme haritası, Dünya'nın şimdiye kadar oluşturulmuş en doğru düz haritasıdır.
Bu çift taraflı gözleme haritası, Dünya’nın şimdiye kadar oluşturulmuş en doğru düz haritasıdır.

Dünya bir küredir, öyleyse 2B bir haritada nasıl doğru bir şekilde tasvir edilebilir? Yeni bir çalışma, Dünya’yı biri Kuzey Yarımküre’yi ve diğeri Güney’i gösteren, ekvatorun kenardan dolanarak iki krep halinde düzleştirdi .

Araştırmacılar, bu iki “krep” in şimdiye kadar yapılmış en doğru düz Dünya haritasını temsil ettiğini söyledi. Diğer düz haritaların aksine, yeni dairesel harita, belirli okyanusların veya kara kütlelerinin alanını küçültmez veya büyük ölçüde büyütmez – örneğin, birçok 2D harita Grönland’ı yaklaşık olarak Afrika ile aynı büyüklükte tasvir eder , aslında Afrika 14 kat daha büyüktür, Scientific American bildirildi . 

Ayrıca, Princeton Üniversitesi’nde emeritus astrofizik profesörü olan araştırma baş araştırmacısı J. Richard Gott, çok büyük bazı dörtgen haritaların aksine, “bu, elinizde tutabileceğiniz bir harita” dedi . “Harita, okuyucunun kesmesi için hazır tek bir dergi sayfasına önden arkaya basılabilir.”

Doğru 2B haritalar oluşturmak, yüzyıllardır haritacıların peşine düşmüş durumda. Düz haritaların karşılaştığı çeşitli sorunları belirlemeye yardımcı olmak için, Gott ve Philadelphia’daki Drexel Üniversitesi’nde fizik profesörü olan ortak araştırmacı David Goldberg, mevcut düz haritaları derecelendirmek için bir sistem oluşturdu ve sonuçlarını 2007’de Cartographica dergisinde yayınladı . Sistemleri altı tür bozulma üzerinde 2B haritalar puanladı: yerel şekiller, alanlar, mesafeler, bükülme (bükülme veya eğrilik bozulmaları), çarpıklık (orantısızlık) ve sınır kesikleri (Pasifik Okyanusu’nu bölmek gibi süreklilik boşlukları). Daha düşük puan alan haritaların daha doğru olduğunu söylediler. Dünya gibi küresel olan iyi tasarlanmış küreler sıfır puan kazanacaktır.

Gott, düz bir Dünya haritasında “Her şey mükemmel olamaz” dedi. “Bir konuda iyi olan bir harita, başka şeyleri tasvir etmekte iyi olmayabilir.” Örneğin, çoğu insanın aşina olduğu dünya haritasını ele alalım – Mercator projeksiyonu, birçok sınıfta bulunan bir temel ve Google Haritalar’ın temeli. Araştırmacılar, Mercator projeksiyonunun yerel şekilleri temsil etmede iyi olmasına rağmen, Kuzey ve Güney Kutuplarına yakın yüzey alanlarını bozduğunu, bu nedenle bu bölgelerin genellikle kesildiğini söyledi.

Hollandalı coğrafyacı Gerard Mercator tarafından 1569’da oluşturulan Mercator projeksiyonu, denizcilerin dünyada gezinmesine yardımcı oldu. Kutup bölgelerinin çarpık olduğuna ve Japonya ile Hawaii’nin gerçekte olduklarından daha uzak göründüğüne dikkat edin.

Ekibin derecelendirme sistemine göre, en yüksek puan alan düz harita projeksiyonu, 1921’de Alman haritacı Oswald Winkel’in önerdiği ve National Geographic Society’nin şimdi kullandığı bir harita olan Winkel Tripel . Bu harita 4.563 gibi düşük bir puan aldı, ancak Pasifik Okyanusu’nu ikiye böldüğü için, biri haritanın sağında ve diğeri solunda olacak şekilde, yine de “sınır kesme” sorunu yaşadı. Bu bölünme, Asya ve Hawaii’nin gerçekte olduklarından çok daha uzak olduğu yanılsamasını yaratıyor.

Winkel Tripel projeksiyon dünya haritası ilk olarak 1921’de tasarlandı. Antarktika’yı nasıl bozduğuna ve Japonya’nın Kaliforniya’dan çok uzakta olduğu yanılsamasını yarattığına dikkat edin.

Gott, bu sınır bölme probleminin üstesinden gelmek için, “mümkün olan en az hatayla düz bir harita” tasarlama umuduyla, araştırmacılar harita yapımına yeni bir perspektiften yaklaştılar. “Tamamen farklı bir harita öneriyoruz ve Winkel Tripel’i altı hatanın her birinde yendik.”

Sonuç, pankek haritası, çokyüzlüler veya çok taraflı 3B şekiller üzerine önceki araştırmalardan ödünç alınan fikirler. 1943’te Amerikalı mimar Richard Buckminster Fuller, bir dünya haritasını oluşturan normal şekillerin ana hatlarını çizdi ve haritasının çok yüzlü bir küreye nasıl katlanabileceğine dair talimatlar yazdı. Ancak Fuller, kıtaları detaylandırmada iyi bir iş çıkarsa da, okyanuslar konusunda o kadar kesin değildi, bu da hatalara neden oldu. Örneğin, Avustralya ve Antarktika yaratılışı konusunda çok uzaktı.

ArXiv veritabanında yayınlanan ve henüz hakem değerlendirmesi yapılmayan bir 2019 çalışmasında Gott, normal şekilleri arka arkaya yapıştırmayı içeren “zarf çokyüzlüleri” olarak değerlendirdi. Bu, çift taraflı dairesel bir harita fikrine yol açtı, dedi.

15 Şubat’ta arXiv veritabanında yayınlanan yeni harita, yan yana veya arka arkaya görüntülenebilen iki gözleme haritasından oluşuyor. Her iki durumda da haritanın sınır çizgileri yoktur. Gott, bir yarım küreden diğerine olan mesafeleri ölçmek istiyorsanız, bir krepin kenarından diğerine ulaşmak için sadece bir ip veya ölçüm bandı kullanın, dedi Gott.

“Eğer bir karıncaysan, bir taraftan diğerine sürünebilirsin,” dedi Gott. “Ekvator üzerinde sürekliliğimiz var. [Afrika] ve Güney Amerika, bir çamaşır ipinin üstündeki bir çarşaf gibi kenardan sarkıyor, ama sürekliler.”İlan

Gözleme haritası ayrıca diğer 2D düz haritalardan daha küçük mesafe hatalarına sahiptir. Örneğin, yapılandırması, mesafelerin gerçekte olduklarının% 22,2’sinden daha fazla veya daha az olamayacağı anlamına geliyor, dedi Gott. Buna karşılık, Mercator ve Winkel Tripel projeksiyonları, kutupların yakınında ve haritanın sol ve sağ kenarlarında oldukça yüksek mesafe hatalarına sahiptir. 

Araştırmacılar, krep haritasının ekvator kenarındaki alanların, merkezdeki alanlardan yalnızca 1.57 kat daha büyük olduğunu söyledi.

Gott, başka hiçbir çift taraflı krep Dünya’nın farkında olmadığını söyledi. Gott, “Haritamız aslında diğer düz haritalardan daha çok yerküreye benziyor” dedi. “Tüm dünyayı görmek için onu döndürmeniz gerekir; tüm yeni haritamızı görmek için onu ters çevirmeniz yeterlidir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: