Astronotlar,Uzayda Bitki Yetiştirme Başladılar !

Astronotlar,Uzayda Bitki Yetiştirme Başladılar !

Astronotlar yakında yörüngede yetiştirilen şili biberlerini deneyecekleri için uzay bitkileri baharatlı bir diyara giriyor.

Gelecekteki Mars görevinden önce uzayda yetiştirilen gıdaların çeşitlerini genişletmeyi amaçlayan yeni bir deneyin parçası olarak Uluslararası Uzay İstasyonuna bir grup biber tohumu ekildi .

48 Hatch şili biber tohumu, SpaceX Dragon CRS-22 ticari ikmal göreviyle 5 Haziran’daki yörünge karakoluna ulaştı . Şimdi, kırmızı ve yeşil şili biber NASA’nın Bitki Habitat-04 deneyin parçası olarak büyümeye başlıyor.

Astronotlar taze yiyecek kaynaklarının çoğunu kargo gemilerinden alıyorlar, ancak Habitat deneyinin önceki versiyonları şimdiden bazı lezzetli ikramlar ürettildi.

üç hasat zamanlarında ekipler uzayda kırmızı marul , Mizuna hardal ve diğer iki marul türleri ve turp gibi bazı bitkilerde yetiştirdirdiler.

Bununla birlikte, NASA Kennedy Uzay Merkezi’nin keşif araştırma ve teknoloji programı ile deney ekibi, mürettebatın derin uzay görevlerinde astronotları beslemek için daha büyük bir araştırma çabasının bir parçası olarak uzay gıdalarını geliştirmeye devam etme çabalarına övgüde bulundu. Astronotlar Ay’a veya Mars’a gittikten sonra Dünya’dan gelen kaynaklara gerek kalmayacak ve yerel olarak daha fazla yiyecek yetiştirmek zorunda kalacaklar .

Plant Habitat-04’ün baş araştırmacısı Matt Romeyn, NASA açıklamasında , “Uzun çimlenme ve büyüme süreleri nedeniyle istasyonda bugüne kadar yapılan en karmaşık bitki deneylerinden biri” dedi . “Başarılı bir hasat şansını artırmak için çiçeklenmeyi daha önce test ettik çünkü astronotlar meyve yetiştirmek için biberleri tozlaştırmak zorunda kalacaklar.”

Deney, astronotların yiyecek, çiçek ve diğer mahsulleri yetiştirip hasat edebileceği üç bitki odasından biri olan Advanced Plant Habitat’ta barındırılıyor. Bakım çalışmalarının çoğu, Kennedy’deki yerdeki ekipler tarafından uzaktan gerçekleştirilebilir ve yörüngedeki astronotların daha az ilgelenebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: