Avrupa’nın Genç Ülkesi Montenegro ( Karadağ )

1- Karadağ, bağımsızlığını 3 Haziran 2006’da Sırbistan’dan ayrılarak ilan etmiştir.

2- Ülkenin Adriyatik kıyısı boyunca 117 sahili vardır.

3- Skadar Gölü, Balkanların en büyük gölüdür, üçte ikisi Karadağ‘da ve geri kalanı Arnavutluk’tadır.

4- Karadağ turizmi ile ünlü bir ülkedir. Efsanevi İngiliz romantik şair Lord Bryon bir zamanlar ülkeyi şu şekilde tarif etmiş: “Gezegenin doğumunda kara ile deniz arasındaki en güzel buluşma Karadağ kıyılarında oluşmuş”. Bu, ülkenin çarpıcı güzelliğinin bir kanıtı olup, kuşkusuz milyonlarca ziyaretçiyi çekmesinin başlıca nedenlerinden biri.

5- Ülkenin bayrağında altın bir aslan var. Bayrak 1910-1918 yılları arasında kral olan Kral I.Nicola döneminde kullanılan bayraktan gelmektedir.

6- Tara (Drina) Nehri, temiz suyu ile bilinmektedir. Toplam uzunluğu 144 km olan nehrin 110 km’lik bölümü Karadağ’da, son 34 km ise Bosna Hersek’te bulunmaktadır. Aynı zamanda iki ülke arasındaki sınırı çeşitli yerlerde de oluşturur.

7- Ülkenin yaklaşık% 60’ı deniz seviyesinden 1000 metreden daha yüksektir, en yüksek zirvesi 2,522 metrede bulunan Durmitor Dağları’ndaki Bobotov Kuk zirvesidir.

8- Ülke farklı bir nüfusa sahiptir. Yerli Karadağlılar nüfusun yaklaşık %45’ini oluştururken Sırplar, Boşnaklar, Arnavutlar, Müslümanlar ve Hırvatlar ülkenin nüfusunun geri kalanını oluşturmaktadır.

9- Turizm, çelik üretimi, alüminyum ve gıda işleme dalları ülkenin ana endüstrilerini temsil etmektedir. El yapımı halılar, ahşap oymaları, duvar halıları, seramikler, takılar ve şarap, Karadağ’da satın alabileceğiniz bölgedeki ünlü eşyalardan bazılarıdır.

10- Nikšić yakınlarındaki Petrovici köyünde bulunan Crvena Stijena, Karadağ’ın en eski kültürel ve tarihi eserlerinden biridir. Mağara, içerdiği sayısız kültürel eser nedeniyle dünyada eşsizdir.

11- Bjelopavlic vadisinin yukarısında bulunan Ostrog Manastırı, Hıristiyan dünyasında en çok ziyaret edilen tapınaklardan biridir. Kayaların içerisine oyulmuş ve 17. yüzyılda Aziz Basil tarafından kurulmuştur.

12- Karadağlılar, ulusal bayramlarını 13 Temmuz’da Devlet Günleri olarak da bilinen tarihte kutlamaktadırlar. Bu günü, 13 Temmuz 1878’de gerçekleşen Berlin Kongresi tarafından Karadağ’ın dünyada 27. bağımsız devlet olarak kabul edildiği günü anmak için kutlamaktadırlar.

13- Karadağ, 2006 yılında yayınlanan ve Daniel Craig’in James Bond rolünde oynadığı “Casino Royale” filminde yer almıştır. Ayrıca Brad Pitt de Hollywood kariyerine 1987 yılında ülkede çekilmiş bir filmde rol aldığı dönemde başlamış.

14- Karadağ, dünyada ulusal bir matbaa sahibi olan ilk ülkedir.

15- 26 Haziran 2006’da Birleşmiş Milletler’in 192. üyesi olmuştur.

16- Misafirliğe gidilirken yemek veya kutlama için birileri tarafından davet edildiklerinde, misafirlerin bir şişe şarap ve bir kutu kahve getirmeleri gelenekseldir.

17- Karadağ’da bir milyondan fazla mobil abonelik ve 160.000 sabit hat telefon bağlantısı var.

18- Ülkenin okuryazarlık oranı% 99 civarındadır.

19- İnternet için Karadağ’ın ülkesi TLD (“Üst Düzey Etki Alanı”), .ME sadece sekiz yaşındadır. 24 Eylül 2007’de ülkeye tahsis edilmiştir. Ayrıca .me’yi dünyanın geri kalanıyla paylaşılmaktadır. .ME ülke içinde dahili olarak kullanılsa da, .ME uzantılı bir alan adı da kaydedebilirsiniz. .ME alan adları ABD’de çok popülerdir.

20- Ülke nüfusunun %47’si, 25 ila 54 yaşları arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: