Bilim insanları 890 milyon yıl öncesine ait hayvan fosili buldu

Kanada’da bugüne kadar bilinen dünyanın en eski hayvan fosili keşfedildi. Fosil, 890 milyon yıl önce yaşamış bir süngere ait.

Kanada’nın Ontario eyaletindeki Laurentian Üniversitesi Paleontoloji ve Jeoloji Profesörü Elizabeth Turner, ülkenin kuzeybatısında yüz milyonlarca yıl önce yaşamış süngerlere ait olduğu düşünülen kalıntılar keşfetti. Turner, gün yüzüne çıkarılan fosillerin sünger iskeletleri olduğunu ve hayvan yaşamını 890 milyon yıl öncesine götürebileceğini ifade etti.

Günümüzden 4,5 milyar yıldan fazla süre önce oluştuğu düşünülen gezegenimiz Dünya hakkında halen pek çok şeyi bilmiyoruz. Bu bilinmeyenler arasındaysa Dünya üzerindeki yaşamın ne kadar eskiye dayandığı konusu yer alıyor. Yakın zamanda bulunan bir fosilse Dünya’daki yaşamın ne kadar eski olduğunun en büyük göstergelerinden birisi oldu.

Süngerler, yeryüzündeki en eski hayvan türü olarak kabul edilirken bilimsel veriler bu türe ait en eski bulguların 535 milyon yıl öncesine kadar gittiğine işaret ediyordu.

araştırmaya göre sünger fosilleri 350 milyon yıl daha öncesine dayanabiliyor. Yeni bulunan süngerimsi fosilinse 890 milyon yıl öncesine ait olduğu ifade ediliyor. Bu da bu fosili dünyadaki en eski hayvan yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: