Bilim İnsanlarına göre Portakal Kabuğuyla Pillerin Geri Dönüşümü Mümkün

Bilim insanları, değerli metallerin kullanılmış pillerden çıkarılması için portakal kabuğundaki sitrik asitin kullanılabildiği bir yöntem geliştirdi. Yöntem, metallerin çıkarımında güçlü asitlerin kullanıldığı mevcut yaklaşıma karşı önemli bir alternatif olarak görülüyor.

Singapur’da bulunan Nanyang Teknoloji Üniversitesi’ndeki bilim insanları, yeni piller üretmek için kullanılmış lityum-iyon pillerdeki değerli metallerin çıkarım ve yeniden kullanımında daha çevre dostu bir metod geliştirmek için meyve kabuğu atıklarını kullanmanın bir yolunu buldu.

Dünyada Her yıl 1,3 milyar ton gıda atığı ve 50 milyon ton e-atık ortaya çıktığı bildiriliyor. Mevcut yöntemlerde değerli metaller, kullanılmış pillerden 500 derece santigratın üzerinde sıcaklıklara maruz bırakılarak çıkarılabiliyor. Değerli metalleri pillerden çıkarmak için ise güçlü asit solüsyonları ya da hidrojen peroksit ile zayıf asit solüsyonları kullanılıyor; Ancak Bu yöntemler hem güvenlik riski ve tehlike oluşturup hem de hidrojen peroksit gibi yan ürünlerin atmosfere salınmasına neden oluyor.

Bilim insanlarının araştırmalarına göre portakal kabuğundaki sitrik asitin de aynı işlem için kullanılabileceği tespit edilmiştir. Bilim insanları yöntemlerini deneyle de destekleyerek kullanılmış pillerdeki kobalt, lityum, nikel ve manganezin % 90’ını çıkarmayı başarmışlardır.

Yapılan açıklamalar yeni yaklaşımın, hem gıda atıklarını hem de elektronik atıkları azaltmak için bir yöntem olduğunu ortaya koyuyor. Bilim insanları yeni yöntemle kullanılmış pillerdeki değerli metallerin doğal dengeyi bozmadan başarıyla çıkarılabileceğini ve bu işlem esnasında da çıkacak atığın minimum seviyede olacağını söylüyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: