Dünyanın En Çirkin Orkidesi

“Dünyanın en çirkin orkide” ve İngiliz mantarları, 2020’de Royal Botanic Gardens, Kew’deki bilim adamları ve onların işbirlikçileri tarafından isimlendirilen yeni türler arasında yer alıyor.

“Dünyanın en çirkin orkide” ve İngiliz mantarları, 2020’de Royal Botanic Gardens, Kew’deki bilim adamları ve onların işbirlikçileri tarafından isimlendirilen yeni türler arasında yer alıyor.

Uzmanlar, “tuhaf ve harika” bitkiler ve mantarların, hala bulunabilecek ve belgelenecek türlerin inanılmaz çeşitliliğini vurguladığını söylüyor.

Yeni türlerin üçte biri orkidelerdir.

Ancak bilim adamları, Heathrow Havaalanı yakınlarında büyüyen biri de dahil olmak üzere altı yeni İngiliz mantarı bulduklarında şaşırdılar.

Mantarlar, ormanlık alanlarda karbon döngüsünde önemli bir rol oynuyor

En olası olmayan keşif, mantar uzmanı Andy General tarafından bulunan ve Heathrow Havaalanı’nda bir rezervuarın yanında ağaçların arasında büyüyen bir mantar oldu.

“Kırmızımsı kahverengi, bakmak için çoraplarınızı patlatmaz, ancak bu özel bir şey” dedi.

Kew’deki uzmanlar numuneyi inceledi ve DNA çalışmaları daha sonra bunun bilim için yeni olduğunu doğruladı.

Zehirli mantarına Cortinarius heatherae adını karısı Heather’ın adını verdi.

İngiltere’de biri Sussex’teki Devil’s Dyke’de ve diğeri Barrow-in-Furness yakınlarındaki ormanda olmak üzere iki tür daha bulundu.

Üç yeni İskoç türü de tanımlandı; biri Highlands’deki Caithness’de ve ikisi Rannoch’un Kara Ormanında.

Altı türün tümü, örümcek ağlarını andıran bir iplik başlığıyla kaplandıkları için ağ kapakları olarak bilinen üretken bir mantar grubuna aittir.

Mantarlar ağaçlarla uyum içinde yaşar ve meşe, kayın, huş ve çam gibi hayvanların suyu ve besinleri emmesine yardımcı olur.

Tropik Yeni Gine adasından 19 yeni orkideden biri

Kew uzmanı Tuula Niskanen , kızı Aura’nın adını verdiği Cortinarius aurae de dahil olmak üzere iki İskoç türü buldu .

BBC News’e “Yeni mantarlar bulmak için Amazon veya Afrika’ya gitmenize gerek yok, onları size yakın bulabilirsiniz” dedi. “Londra’da bile yeni türler bulabilirsiniz.”

Daha iyi anlaşılabilmeleri ve korunabilmeleri için yeni mantar türlerini bulmanın ve adlandırmanın önemli olduğunu söyledi.

Bitkiler ve hayvanlar ile karşılaştırıldığında mantarlar hakkında “Taş Devri” bilgisine sahibiz.

Yılda yaklaşık 2.000 oranında yeni bitkiler ve mantarlar hala dünya çapında keşfediliyor.

Kew’deki bilim adamları ve işbirlikçileri, bu yıl 156 türün bilimsel ayrıntılarını seçti ve yayınladı. Bunlardan 6’sı Birleşik Krallık’tan olmak üzere 27 mantardır.

Kew’de kıdemli bir bilim insanı olan Dr Martin Cheek, bu yıl inanılmaz yeni adlandırılmış türlerin bir tampon listesi olduğunu söyledi. “Birleşik Krallık’tan bilim için altı yeni türe sahip olmak oldukça sansasyonel ve bu, gezegenimizdeki mantarların çok küçük bir oranını bildiğimiz için sadece mantarlarda olabilir.”

Yeni türlerin üçte biri orkidelerdir. Biyoçeşitliliğin önemli bir noktası olan Yeni Gine adasında toplam 19 orkide bulundu.

Küçük, kahverengi çiçeklere sahip başka bir orkide, Madagaskar’da bir ormanda bulundu. Kew bilim adamları onu “dünyadaki en çirkin orkide” olarak tanımladılar.

Bu oldukça pembe sabah görkeminde yeni bir yiyecek olabilecek yumrular var

Kew’deki bilim adamlarının diğer keşifleri şunları içerir:

  • Gelecekte bir besin kaynağı olabilecek tatlı patates ile ilgili bir Peru bitkisi.
  • Namibya’nın kurak bölgelerinde yetişen garip, pullu bir çalı. Bitki pullu yapraklara sahiptir ve sıcak doğal kum tavalarında büyür. 1000’den az bağımsız bitki kaldı.
  • Sinek kuşlarının tozlaştığı ananasla ilgili Brezilya bitkisi. Bromeliad, Brezilya’nın merkezinde bir kireçtaşı uçurumunda yaşıyor, ancak çimento yapmak için kireçtaşı çıkarılması nedeniyle risk altında.
  • Endonezya Yeni Gine’de dünyanın en büyük altın madeninin yakınında bulunan yaban mersini ile ilgili bir çalı.
  • Zimbabve ve Mozambik sınırındaki bir ormanda bulunan tıbbi özelliklere sahip bir bitki.
  • Madagaskar’dan iki yeni Aloe türü (Aloe vera’daki gibi).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: