Buz Adam Olan Wim Hof Dondurucu Soğuklara Direnci Nasıl Oldu ?

Wim Hof  Hollandalı ve bir Dünya rekoru sahibidir; maceraperest ve gözüpek bir insan olarak bilinir. Aşırı soğuğa dayanma kabiliyeti nedeniyle çoğunlukla Buzadam diye adlandırılıyor. Dünya’nın en uzun buz banyosu dahil 9 Dünya rekoru sahibidir. 2007 yılında, Everest Dağı’na sadece şort giyerek çıkmayı denedi fakat başarılı olamadı. Hof bu denemesi hakkında şöyle diyor: “Edmund Hillary’nin Everest Dağı’na çıkışı insan başarısının bir kanıtı olmuştur, benim şortla çıkmayı denememse anlamsız ve çökmekte olan modern toplum doğasına bir anıt olacaktı.”

Wim Guinness Rekorlar Kitabı’nda 2008’de 1 saat 13 dakika 48 saniye buzun içerisinde kalarak daha önceki rekorunu egale etmiş oldu. Bir önceki gece, aynı gösteriyi Today Show adlı programda yapmıştı. Dr. Kenneth Kamler bu gösteriyi Tantric bir alıştırma olan Tummo’nun beden ısısını nasıl kontrol ettiğini açıklamak için izlemişti. Tummo, Tibetteki Yogi keşişleri tarafından geliştirilen bir felsefedir. Görünüşe göre Wim Hof keşiş olmayan ve Tummo’da usta olan tek kişi. Wim yeteneğini aşırı soğuğa karşı beyniyle vücut termostatını çalıştırarak dayanma olarak tanımlıyor.

Wim Hof son olarak Madrid, İspanya’da (2009) buza karşı dayanıklılık rekorunu tamamen buzun içerisinde 1 saat 42 dakika kalarak kırdı.

Şubat 2009’da, Kilimanjaro Dağı’na şortla 2 günde zirveye ulaştı. Geri dönmesiyse tekrar 2 gününü aldı.

2009’da, Wim Finlandiya’da kutup dairesi 28 Temmuz 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.’nde -20 °C’ye yakın sıcaklıklarda 42.195 kilometre koşarak tam bir maraton tamamladı. Bunu sadece şort ve sandalet giyerek 5 saat 25 dakikada başarmıştır. Bu meydan okumayı Firecrackerfilms (BBC, Kanal 4 ve National Geographic için yapımcılık yapar) filme almıştır.

Eski karısından 4 çocuğu ve şu anki kız arkadaşından da 1 çocuğu vardır.

Peki Wim Hof’un Nasıl Böyle Direnci Olduğunu Biliyormusunuz ?

Nefes almak

Solunum sistemi, vücudumuzda hem bilinçli hem de bilinçsiz olarak devam ettirebildiğimiz tek sistem. Kontrolü otonom sinir sistemine bırakıp otomatik pilotta nefes alarak hayatımızı sürdürebildiğimiz gibi kontrolü elimize alıp, farkındalıkla nefesimizin ritmini kontrol edebiliriz.

“Buz adam” ve “süper insan” lakabıyla tanınan Wim Hof, başarısının temeli olarak farkında nefes almayı gösteriyor. İşte mucizevi denilen Wim Hof Metodu !

Wim Hof Metodu nasıl oluştu?

26 Guinness rekoru bulunan Wim Hof’un bu yenilmez hali aslında oldukça büyük bir depresyonun sonucunda ortaya çıkmış. Eşinin intihar etmesinin ardından kendini “daha canlı” hissedebilmek adına buz gibi nehir sularına girmeye başlayan Wim Hof, bu davranışıyla yaşadığı bölgedeki halkın ilgisini çekmiş. Wim Hof’a suyun içinde daha uzun süre kalması konusunda meydan okumaya başlayan yerel halk, bugün tüm dünyada Wim Hof Methodu olarak bilinen nefes tekniğinin doğmasına neden olmuş.

Wim Hof Metodu nasıl uygulanır?

1. Adım – Rahat oturma: Rahat bir pozisyonda oturun ve mümkünse gözlerinizi kapatın. Postürünüzün, akciğerlerinize rahatlıkla hava doldurabileceğiniz şekilde olmasına dikkat edin.

2. Adım – Isınma: Karın boşluğunuzda ve göğsünüzde hissedeceğiniz yoğunlukta, derin ve hızlı bir nefes alın. Aldığınız bu nefesi tutabildiğiniz kadar içinizde tutun ve sonrasında havanın tamamını boşaltarak birkaç saniye bekleyin. Bu adımı 15 tur tekrarlayın.

3. Adım – Güç nefesi: 2. adımdaki 15 turu tamamladıktan hemen sonra tıpkı balon şişiriyormuş gibi burnunuzdan diyaframınızı dolduracak şekilde, derin bir diyafram nefesi alın. Aldığınız bu nefesin karnınızı tamamen şişirdiğinden emin olun. Sonrasında aldığınız havayı ağzınızdan kısa ve güçlü bir nefes olarak boşaltın. Nefesinizi verirken karnınızın tamamen içine çekildiğinden emin olun. Bu adımı yaklaşık olarak 30 tur tekrarladığınızda, vücudunuzun oksijenle dolduğunu hissedeceksiniz. Bu tekniği ilk kez uygulayacaksanız ya da daha önce benzeri bir nefes egzersizi yapmadıysanız, egzersizin bu aşamasında aşırı oksijen alımı nedeniyle karıncalanma, denge kaybı, baş dönmesi gibi semptomlar ortaya çıkabilir.

4. Adım – Nefes tutma: Bir sonraki adımda alabildiğinizce derin bir nefesle akciğerlerinizi doldurduktan sonra aldığınız havanın tamamını boşaltın. Tekrar nefes almadan bu şekilde durabildiğiniz kadar bekleyin.

5. Adım – 10 saniye nefesi: Burnunuzdan tekrar derin bir nefes alın ve aldığınız nefesi yaklaşık olarak 10-15 saniye kadar akciğerlerinizde bekletin.

6. Adım: 3., 4. ve 5. adımları ardı ardına, 3 set olacak şekilde tekrar edin.

7. Adım – Rahatlama: Tüm bu adımları izledikten sonra toplamda 4 seti tamamlamış olacaksınız. 4 setlik uygulamadan sonra, gevşemenize ve rahatlamanıza yardımcı olacak bir meditasyon tekniğiyle ya da sadece sessizce uzanarak bedeninizi 10-15 dakika kadar dinlendirebilirsiniz.

Wim Hof Metodu’nun sağlığa etkileri neler?

  • Bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
  • Zihin sağlığını geliştiriyor.
  • Stresi azaltıyor.
  • Enerjiyi arttırıyor.
  • Uyku kalitesini arttırıyor.
  • Konsantrasyonu geliştiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: