Buz Devri’nden yünlü gergedan, Rusya’nın Arktik Bölgesi’nde gün ışığına çıkarıldı

Araştırmacılar, Buz Devri döneminden kalma yünlü bir gergedanın dikkat çekici bir şekilde korunmuş cesedinin Doğu Sibirya’daki yerel halk tarafından ortaya çıkarıldığını söyledi.

Gergedan, Rusya’nın kuzeydoğusundaki Yakutya’nın Abyisky bölgesinde eriyen donmuş toprak nedeniyle ortaya çıktı.

İç organlarının çoğu sağlam olan gergedan, bölgede şimdiye kadar bulunmuş en iyi korunmuş hayvanlar arasında yer alıyor.

Uzmanlar gergedanı gelecek ay daha ileri çalışmalar için bir laboratuvara teslim edecek.

Kalıntıları bilim adamlarının numune alacak ve radyokarbon analizleri yapacakları Yakutsk şehrine götürebilmek için buzlu yolların oluşmasını bekliyorlar.

Gergedanın Pleistosen döneminin sonlarında, 20.000 ila 50.000 yıl önce herhangi bir yerde yaşadığına inanılıyor.

Kalıntıları inceleyen bir araştırmacı olan Valery Plotnikov, Rus medyasına verdiği demeçte, gergedanın muhtemelen boğulmaktan öldüğünde üç ila dört yaşında olduğunu söyledi.

Bağırsaklar ve cinsel organlar da dahil olmak üzere gergedanın yumuşak dokusunun çoğunun hala görünür olduğunu söyledi.

Rus Bilimler Akademisi’nden bir paleontolog olan Bayan Plotnikov, Yakutia 24 TV tarafından “Küçük bir burun boynuzu da korunmuştur – bu oldukça nadir bir durumdur,” dedi . Boynuzda gergedanın “onu yemek için aktif olarak kullandığını” düşündüren aşınma izleri vardı.

Gergedan ilk olarak Ağustos ayında Tirekhtyakh nehrinin kıyısında yerel bir sakin tarafından keşfedildi. Bu, 2014 yılında başka bir genç yünlü gergedanın bulunduğu yere yakın. Araştırmacıların Sasha adını verdiği bu gergedanın 34.000 yaşında olduğu tahmin ediliyor. Son yıllarda, Sibirya’nın bazı bölgelerinde mamutların, yünlü gergedanların, tayların, birkaç yavru köpek ve mağara aslanı yavrularının kalıntılarına ilişkin büyük keşifler yapıldı. Eylül ayında araştırmacılar, Rusya’nın kuzeydoğusundaki Lyakhovsky Adaları’nda Buz Devri’nden kalma iyi korunmuş bir ayı cesedi bulduklarını söylediler. Küresel ısınma, Rusya’nın aşırı kuzey ve doğu bölgelerinin geniş bölgelerinde donmuş toprakları erittikçe, bu tür keşifler daha sık hale geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: