Cyberpunk 2077 nasıl bu kadar yanlış gitti?

2020’nin en çok beklenen oyunu, CD Projekt Red’in raflara ve çevrimiçi mağazalara girmesi yıllarca çalışma ve milyonlarca Euro gerektiren bir oyun.

Hatta Keanu Reeves başrolde.

Ve oyunu iyi bir bilgisayarda oynadıysanız, muhtemelen oldukça tatlı bir zaman geçirmişsinizdir. Ancak Cyberpunk 2077 dünyasına eski konsollarda atlayan birçok insan için, geliştiriciler ve hatta bazı yorumcular tarafından vaat edilenlere çok az benzerlik gösteren, hatalarla dolu oyunu buldular.

Sony ve Microsoft , oyunu çevrimiçi mağazalardan kaldırdı ve satın alan herkese para iadesi yapıyor.

CD Projekt Red, PS4 veya Xbox’ta mutlu olmayan oyunculara zaten geri ödeme teklif etmişti ve oyunu Playstation mağazasına geri getirmek için çalışacağını söyledi .

Tüm bunlara ek olarak, oyun sıralama sitesi Opencritic şirketi, “ürününü kasıtlı olarak oyunculara yanlış tanıtmaya çalışmakla” suçladı .

Gözden geçirenlerin yalnızca oyunun yayınlanmasından önce PC sürümünü oynayabildiklerini, yani aldığı olumlu puanların, gözden geçirenlerin üst düzey bilgisayarlarda oynamasıydı – oyunun harika çalıştığı yerlerde.

‘Nintendo 64 oyununa benziyor’

Milton Keynes’ten Patrick Swift, Xbox’ında oynamak için Microsoft Store’dan oyunun bir kopyasını satın aldı.

Radio 1 Newsbeat’e “Gerçekten heyecanlıydım ve her şey ama ilk fark ettiğim şey bir Nintendo 64 oyununa benziyor,” dedi.

“Bu beni gerçekten şaşırttı ve yaklaşık 10 dakika içinde oyun çöküyor.”

“Bu kadar çok abartıdan sonra gerçekten ezici bir deneyimdi.”

Patrick, oyunda yaşadıklarının “reklamının yapılmasına hiç benzemediğini” ve onu oynamak için yıllarca bekledikten sonra “iç içe geçtiğini” söylüyor.

Buna ek olarak, şu anda Microsoft’tan geri ödeme almak için mücadele ediyor – oyunu mağazasından almadı.

‘Üst düzey PC gibi görünmeyecek’

CD Projekt Red , piyasaya sürülmeden önce konsol oyunlarını göstermediği için özür diledi .

Bir özür dileyerek, “PlayStation 4 ve Xbox One’da daha iyi oynamasına daha fazla dikkat etmeliydik” dedi.

2021’in başlarında biri Ocak’ta, ikincisi Şubat’ta olmak üzere iki büyük yamanın geleceğini söyledi.

“Oyunu son nesil bilgisayarlarda veya yeni nesil konsolda çalışıyor gibi göstermeyecekler, ancak bu deneyime şu anda olduğundan daha yakın olacak,” diye ekledi ve bazı oyuncuların hala bekledikleri deneyimi elde edemiyorlar.

Techradar’daki oyun editörü Vic Hood, büyük oyun şirketlerinden birinin çevrimiçi mağazasından böyle büyük bir başlığı kaldırmasının “çok büyük” olduğunu söylüyor.

Newsbeat’e “Bunun en son ne zaman yapıldığını düşünemiyorum” diyor.

Ancak CD Projekt Red’in hatalı ve sorunlu bir oyun yayınlaması ilk kez değil.

Vic, şirket aynı zamanda The Witcher 3’ü de yaptı. Ancak bu, Cyberpunk sorunlarından çok daha az ciddi olmalarına rağmen hatalarla da başladı.

“Hayranlar açısından, potansiyel olarak itibarlarını arttırmaları biraz zaman alacak” diyor.

“Ve bu gerçekten de bu sorunu ne kadar çabuk çözdüklerine ve bu hata düzeltmelerini ne kadar hızlı uyguladıklarına bağlı.”

Şirket böceklerden haberdar olduğunu itiraf etti, ancak şimdi sorunun boyutunu bilmediği ve The Witcher 3 kadar kolay bir düzeltme olamayacağının farkında olmadığı açıktı.

Örneğin bazı oyuncular, karakterlerinin (özelleştirilebilir) cinsel organlarının kıyafetlerinin dışında olduğunu keşfetti.

‘Bazı şeylerin ertelenmesi gerekiyor’

Oyun 16 Nisan’da piyasaya sürülecekti, ancak önce Eylül’e, ardından Kasım’a kadar ertelendikten sonra sonunda Aralık ayı başlarında düştü.

Vic, oyun endüstrisinin Cyberpunk 2077 deneyiminden öğrenmesini umduğu bir şey varsa, “sabırlı olmak gerekir” diyor.

“Oyunları gözden geçirmekten ve hatta bir hayran olmaktan öğrendiğim şey, eğer bir şey gecikirse, gecikmesi için iyi nedenler var,” diyor.

“Bazen işlerin doğru olması için ertelenmesi gerekir. Bir at kaçtığında bir şeyi tamir etmek çok zordur. Bunu yapmak çok daha zordur.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: