DARPA, Ay’da Fabrikalar Kurmak İçin Hazırlıklara Başladı

DARPA’nın vizyonu, büyük yapıların uzay içi üretimi için gerekli malzemeleri, süreçleri ve tasarımları geliştirmektir.

WASHINGTON – Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı, uzay endüstrisinden Ay’da büyük yapılar üretme yeteneklerini öğrenmek istiyor.

Bu, DARPA’nın 5 Şubat’ta duyurduğu “Yeni Yörünge ve Ay Üretimi, Malzemeler ve Kütle Verimli Tasarım” adlı yeni bir projedir . 

DARPA Savunma Bilimleri Ofisi program yöneticisi Bill Carter, yaptığı açıklamada, DARPA’nın “büyük, hassas ve esnek Savunma Departmanı sistemlerinin uzayda üretimini gerçekleştirmek için gerekli temel malzemeleri, süreçleri ve tasarımları geliştirmek” istediğini söyledi. 

DARPA, bu alanda teknolojileri olan şirketleri 26 Şubat’ta planlanan bir web seminerine katılmaya davet ediyor . Ajans şu anda herhangi bir sözleşme yapma niyetinde değil, ancak gelecekteki bir talep için pazar araştırması yapıyor. 

Duyuru, DARPA’nın veya Savunma Bakanlığı’nın neden ay sistemleriyle ilgilendiğini söylemiyor. Bu tür bir proje, teknolojik sürprizlerden kaçınmak ve bundan sonra ne olabileceğini tahmin etmek için DARPA’nın Savunma Bilimleri Ofisinin misyonuyla tutarlıdır.

DARPA’nın duymak istediği ay üretim teknolojilerinden bazıları arasında büyük, yüksek hassasiyetli mekanik yapılar; büyük güneş panelleri; büyük radyo frekansı reflektör antenleri ve parçalı kızılötesi yansıtıcı optikler. 

Savunma Bakanlığı’nın ayda bir üs kurması gerekiyorsa, en büyük sorun malzeme ve teçhizatın taşınması olurdu. Uzaya erişim, hükümet ve özel sektör için daha rutin hale geliyor, “ancak düzenli fırlatmalarla bile, modern roketler yörüngeye teslim ettikleri yüklere kütle ve hacim sınırları koyuyor. Bu boyut kısıtlaması, çevrelerindeki veya görevlerindeki değişikliklere uyum sağlayabilen büyük ölçekli, dinamik uzay sistemlerinin geliştirilmesini ve konuşlandırılmasını engelliyor ”dedi DARPA. 

Açıklamada, uzayda üretim “gelecekteki uzay tabanlı platformlar için yapısal verimlilik, boyut, esneklik ve hassasiyette önemli gelişmeler” ile sonuçlanacaktır. 

Ajans, yörüngede üretimin Dünya’dan feribotla taşınan gelişmiş malzemelerle yapılacağını söyledi. “Örnek olarak, lansmandan kurtulma ihtiyacını ortadan kaldırdığımızda, antenler ve güneş panelleri gibi büyük yapılar önemli ölçüde daha fazla ağırlık açısından verimli ve potansiyel olarak çok daha hassas olabilir.”

DARPA ayrıca, ay yüzeyinden kaynakların yerinde madencilik olasılığını araştırmak istiyor. Ajans, “yörüngede ve ay yüzeyinde inşaat için yeni malzemeler ve üretim teknolojilerini araştırmak ve ayrıca yeni kitlesel verimli tasarımları keşfetmek” istiyor.

Program yöneticisi Carter, uzay şirketlerinin ve bilim adamlarının “bir süredir yörüngede üretim yapmayı düşündüklerini, bu nedenle programın sonuna kadar yeni malzemeler ve üretim teknolojilerini göstermeyi umuyoruz” dedi. DARPA, her biri yaklaşık 18 ay süren üç aşamalı bir program öngörüyor. 

Carter, DARPA’nın “yalnızca Dünya dışında inşa edilebilecek kadar kitlesel verimli ve uzay ve ay ortamlarına özgü manevralara, tutulmalara, hasara ve termal döngülere dayanmalarını sağlayan özelliklere sahip sistem tasarımları” hakkında bir şeyler duymak istediğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: