‘Dune’: Çıkış Tarihi, Oyuncu kadrosu ve Hakkında Şimdiye Kadar Bildiğimiz Her Şey

‘Dune’: Çıkış Tarihi, Oyuncular, Devam Detayları ve Denis Villeneuve’nin Bilim Kurgu Destanı Hakkında Şimdiye Kadar Bildiğimiz Her Şey

Villeneuve’nin Dune uyarlaması hakkında bir süredir konuşuluyordu . Ne de olsa, fragmanda Dune hayranları için heyecanlanacak çok şey var: Timothee Chalamet tarafından verilen ünlü “korku zihin öldürücüdür” mantrasının bir örneği , binlerce Sardokar süper askerinin gökten düşmesi ve hatta öte dünyaya ait “Shai-Hulud”a bir bakış — çöl gezegeni Arrakis’te korkulan ve saygı duyulan devasa kum solucanları.

Ama hepsi bu değil! Warner Bros., Temmuz 2021’de yeni görüntülerle dolu, biraz daha uzun ikinci bir fragman yayınladı.

Dune Çıkış Tarihi Ne Zaman?

Eğer herhangi bir aksilik olmaz ise film 22 Ekim 2021’de Sinema ve HBO Max’da yayınlanacak.

HBO Max’in piyasaya sürülmesinin açıklanmasından kısa bir süre sonra, Villeneuve karara karşı eleştirel bir tavır sergiledi . Şu sözleri aktardı:

“Burada kesinlikle sinema sevgisi yok, seyirci de yok. Her şey bir telekom devinin hayatta kalmasıyla ilgili… Akış harika içerikler üretebilir, ancak Dune’un kapsamı ve ölçeğinde filmler üretemez.”

Villeneuve bu düşüncede yalnız değildi; aktörler, yaratıcılar ve diğer yönetmenler de şirketin kararını eleştirdi.

Ancak Dune Ekim ayında halka açıklanacak olsa da, o zamandan önce eleştirmenler için taranacak. Dünya prömiyerini 3 Eylül’de Venedik Film Festivali’nde yapacak olan film, ertesi hafta Toronto Uluslararası Film Festivali’nde de gösterilecek.

Dune Oyuncu kadrosunda kimler var ve rolleri neler ?

Timothée Chalamet  Oscar Isaac , Zendaya , Jessica Ferguson , Jason Momoa , Josh Brolin , Stellan Skarsgård , Dave Bautista , Javier Bardem , Charlotte Rampling , Sharon Duncan-Brester ve yetenekli diğer aktörler.

Timothée Chalamet, su gezegeni Caladan’ın Dük Atreides’in oğlu ve Atreides soyunun varisi Paul Atreides’i canlandırıyor. Paul, onu evrendeki birçok dini ve politik yapı arasında çok aranan bir figür yapan genetik olarak eğitilmiş özelliklere sahiptir.

Oscar Isaac, imparatorluk tarafından ailesini ve feodal evini çöl gezegeni Arrakis’e götürmekle görevlendirilen Caladan’ın adil lideri Dük Leto Atreides’tir ve oradaki baharat madenciliği operasyonlarını denetleyecektir.

Zendaya, bir “Fremen” veya Arrakis’in yerlisi olan, baharat kullanımı ve çölde yaşam konusunda iyi eğitim almış ve Pavlus’un Caladan’la ilgili öngörü rüyalarının çoğunun öznesi olan Chani’dir.

Jason Mamoa yetenekli kılıç ustası ve Atreides Hanesi’nin sadık üyesi Duncan Idaho’dur. Duncan Idaho, Dune roman serisi boyunca önemli bir rol oynuyor ve Momoa, Idaho’nun kahramanlıklarını hem savaş alanında hem de yatak odasında kesinlikle doğru bir şekilde canlandıracak.

Josh Brolin, Leto ve Paul Atreides’in en yakın sırdaşı Gurney Halleck’i oynuyor. Halleck çoğu zaman Atreides ordusunu denetler veya aile üyelerini, oldukları gibi inanılmaz derecede etkili savaş savaşçıları olarak kalmaları için eğitir. Ama bu kaba dış görünüşün altında şiir yazmayı ve müzik çalmayı seven daha yumuşak bir adam var.

Stellan Skarsgård, Atreides Hanesi’nin feodal düşmanı olan Harkonnen Hanesi’nden iğrenç Baron Valdimir Harkonnen’i oynuyor. Harkonnen Hanesi, imparatorun görevi Atreides Hanesi’ne atamasına kadar Arrakis’teki baharat operasyonlarını yönetti.

Dave Bautista, Baron Harkonnen’in yeğeni ve kölesi olan Glossu Rabban’dır. Rabban, komuta ile bir katildir ve Arrakis’teki baharat madenciliği üzerinde Harkonnen yönetimini vahşice uygulamak için eğitilmiştir.

Javier Bardem, Arrakis’te bir Fremen “siyecinin” ya da kabilesinin lideri olan Stilgar’ı oynuyor. Stilgar, Harkonnenler’in saldırısının ardından başkent Arrakeen’den kaçan Jessica ve Paul’ün çölde hayatta kalmasına yardım eder.

Charlotte Rampling, müthiş Bene Gesserit Rahibe Gaius Helen Mohiam’dır. Bir Aziz Anne, insan yeteneklerinin ötesinde yetenekler ve nitelikler sergileyen belirli insanlara insanlık testini yöneten (Paul Atreides’in yaptığı gibi) Bene Gesserit’in en yüksek rütbeli üyesidir.

Sharon Duncan-Brester, çöl gezegeni Arrakis’in Caladan gibi bir su gezegenine dönüştürülmesini savunan galaktik imparator tarafından istihdam edilen bir Fremen bilim adamı ve gezegenbilimci olan Liet-Kynes’i oynuyor. Kynes aynı zamanda Villeneuve’nin filminde Chani’nin annesidir ve romanlardaki orijinal karakter Chani’nin babasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: