‘Dune’ Nerede Çekildi? İşte Dünyadaki Arrakis Çöllerini Bulacağınız Yer

Dune’da birçok son teknoloji görsel efekt bulunuyor, ancak filmin kompozisyonunun biçimsel güzelliği görüntü yönetmeni Greig Fraser’ın olağanüstü çalışmasından geliyor . Fraser kariyerine Killing Them Softly , Zero Dark Thirty , Foxcatcher ve Lion gibi samimi karakter dramalarında çalışarak başladı , ancak kısa sürede auteur film yapımcılarının karanlık, aksiyon ağırlıklı gişe rekorları kıran filmlerinin tercihi haline geldi. 

Dune , Budapeşte’deki Origo Film Stüdyolarında daha geleneksel stüdyo setleri kullansa da, filmin büyük bir kısmı yerinde çekildi. Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin çölleri, kum gezegeni Arrakis’in acımasız dünyası için ikiye katlandı. Açıkça film, kum solucanı yaratıklarını hayata geçirmek için bilgisayar tarafından oluşturulmuş ağır görüntüler kullansa da, çölün tehlikesi hakkında sahte bir şey yok. Sıcaklığın 120 derecenin üzerine çıktığını söyleyen Timothee Chalamet , Jason Momoa bunu kariyerinin en zorlu çekimlerinden biri olarak nitelendirdi .

Ürdün’ün Wadi Rum vadisi, ikonik bir çöl konumunu yakalamak için ilk kez kullanılmadı, çünkü bölge sık sık Hollywood prodüksiyonları için bir çekim alanı oldu. Belki de şimdiye kadar yapılmış en ünlü çöl filmi olan David Lean’in tüm zamanların klasiği Lawrence of Arabia , Wadi Rum bölgesini I. Dünya Savaşı destanı için fon olarak kullandı.

Bölge ayrıca The Martian ve Mission to Mars’ta Mars , Transformers: Revenge of the Fallen’da Mısır, Prometheus’ta Xenomorph ana gezegeni, Rogue One’da antik güç gezegeni Jedha ve Star Wars: The Rise of Star’da Pasaana pazarları için ikiye katlandı . Skywalker . Benzer şekilde, bazı büyük dış çekimlerde Arrakkis’in vizyonunu tamamlamak için kullanılan Liwa Vahası bölgesi de popüler bir çekim alanı olmuştur. Alan, JJ Abrams’ın Jakku’yu Star Wars: The Force Awakens’ta canlandırmasına yardımcı oldu ve 2019’da Sonic the Hedgehog’da da kullanıldı .

Arakis sadece anında ikonik gezegen değil Dune . Atreides Evi’nin ana gezegeni Caladan’ın soğuk manzaraları, Norveç’in Stadlandet kentinde yakalandı. Muhteşem okyanus gezegeni, Dük Leto, Paul Atreides’in doğum yeriydi ve aileye Arrakis’teki yeni derebeyliklerine atanmadan önce Atriedes 10.000 yıldan fazla bir süre hüküm sürdü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: