CHİCHEN ITZA NEDİR ?

Chichen Itza (Türkçe okunuşuyla Çiçen İtza), bir Maya Kızılderili halkı olan İtza Maya halkının yaşamış olduğu kenttir. Meksika’nın Yucatan eyaletinde bulunan kent, ülkenin en çok ziyaret edilen ikinci arkeolojik sit alanıdır. Tarihi kent, yılda 2 milyondan fazla turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Chichen Itza, “Itza’nın Ağzında” anlamına gelmektedir. Kentteki El Castillo adıyla da bilinen Kukulkan Piramidi, 2007 yılında seçilen Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri kabul edilmiştir. Kent, Kristof Kolomb öncesinde kurulmuş bir yerleşimdir.


Chichen Itza yerleşimi, MS 750 ile 900 yılları arasında oluşmaya başlamıştır. Yerleşimin en son hali ise MS 900 yılından sonra şekillenmiştir. 10. yüzyıldan itibaren ise şehir, bölgesel çapta başkent olup, Yucatan’ın merkezinden kuzey kıyılarını yönetmiş ve gücünü yarımadanın doğu ve batı kıyılarına kadar genişletmiştir.

Chichen Itza, MS 600 ile 1200 yılları arasında Kuzey Maya Ovaları’nın başlıca odak noktası olmuştur. Kentte birden fazla mimari stilin varlığı gözlemlenmektedir. Bu stiller arasında Orta Meksika’da görülen mimari ve Kuzey Maya Ovaları’nda görülen Puuc ve Chenes stilleri sayılabilir.

Orta Meksika mimarisinin Maya kentinde görülmesi, akıllara bölgede bir göç veya fetih hareketinin gerçekleşmiş olma ihtimalini getirmektedir. Fakat güncel yorumlamalara göre Maya mimarisine ait olmayan bu stilin bölgede görülmesinin sebebi, kültürler arası alışveriş ve yayılma durumudur. Tahminlere göre Chichen Itza, Maya dünyasında en çeşitli nüfus yapısına sahip kenttir.

Kültürdeki bu çeşitliliğin mimariye yansıdığı düşünülmektedir. Chichen Itza, aktif olduğu dönemde bölgede önemli bir ekonomik güç olmuştur. MS 900 ile 1050 yılları arasında Yucatan’ın kuzey ve orta bölgelerinde kontrol sağlayan güçlü bir sermaye konumunda bulunmuştur. Ayrıca büyüleyici mimarisiyle dikkatleri üzerine çeken Chichen Itza’daki “zaman tapınakları”nın dizaynı, Maya astronomik takviminin anlaşılmasını sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: