DAEDALUS VE İKARUS Efsanesi

Antik Yunan’da anlatılana göre uçmayı başaran ilk ölümlüler, Atinalı mucit Daedalus ile oğlu İkarus’tur. Efsane, marangozluğun ve alet edevatın mucidi Daedalus’un Atina’da yıldızı parlayan yetenek olduğunu söyleyerek başladı.

Yarattığı eşyalarla insanların övgüsünü dinlemek onun gibi biri için oldukça hoş bir duyguydu fakat Daedalus, kuzeninin kendisinden daha fazla sevileceği korkusuyla onu katletti.

Bunun üzerine ceza olarak Girit’e sürgün edildi; şöhreti Atina dışına taşmış olan bu mucidi Kral Minos sevgiyle karşıladı ve ona sarayın teknik danışmanı görevini verdi. Atina’da Yunan’ın ilk hamamını, dans pistini yapmasının yanı sıra Girit’te de gemiler için yelkeni icat etti. Dönemine göre fani ve ölümsüzler dünyası arasındaki sınırı zorlayan Daedalus’a, Minos’un karısı Pasiphaë bir iş sundu.

Pasiphaë krallığın boğasına âşıktı ve onun için Daedalus’tan bir icat yapmasını istedi; Daedalus’un kendini tanrısallık derecesinde üstün görmesi, bu iş için ahşap bir inek yapmasına ve ineğin içine girip hareketi kolayca sağlayarak gerçek bir hayvan görüntüsü oluşturacak kadar iyi bir iş çıkarmasına sebep oldu. Pasiphaë, bu inek içine girdi ve boğadan hamile kalıp Minator’u doğurdu. Haklı olarak Kral Minos Daedalus’a ceza olarak sarayın altında Minator’un etrafını çevirecek bir labirent inşa etmesini söyledi; inşadan sonraysa onu ve oğlunu merkezden uzak olan bir kuleye hapsetti.

Ancak Daedalus zekasını kullandı ve o ana dek tanrılara mahsus addedilen gücü, uçmayı planladı. Kuşlardan dökülen tüyler ve mum kullanılarak iki çift devasa kanat yaparak birini oğluna, diğerini kendine taktı ve şu şartı öne sürdü: Okyanusa yakın gitmek kanatları ağırlaştırırdı, güneşe yakın uçmaksa balmumunu eritmeye yol açardı.

Kaçışın tek anahtarı, ölçüyü bulmaktı. Baba oğul kuleden ayrılıp gökte süzülmeye başlayınca İkarus bir tanrı gibi hissediyordu, yerdeki insanların onlara olan bakışı da bu şekildeydi. İkarus uçmanın zevkine düşmüşken babasının öğüdünü unuttu ve güneşe yükselmeye başladı. Daedalus, oğlunun kötü sonuna karşı hiçbir şey yapamadı ve onun kanatlarının dağılıp yere düşmesine engel olamadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: