En iyi Marvel filmleri – sıralandı! Avengers’dan: Endgame’den Iron Man’e

10 yıllık Marvel filmlerini nasıl sıraladınız? En üst sıralarda yer alan pek çok değerli filimler ile – Avengers: Endgame, Black Panther, Iron Man – MCU girişlerini tek bir listede sıralamak neredeyse imkansız bir görev. Ve yine de yaptık. Yol boyunca bazı tartışmalar olabilir, ancak Genç Kafası ekipleri en iyi Marvel filmlerini sıraladılar.

23. Thor: Karanlık Dünya (2013)

Shakespeare gibi konuşan pelerin takan, uzun saçlı bir tanrı, günümüz sinemaseverleri için her zaman biraz zor olacaktı. Thor: Ragnarok, Gök Gürültüsü Tanrısı saçmalığı ile nasıl eğlenileceğini bilirken, Thor: The Dark World  biraz fazla süper kahraman olmaktan muzdarip. Galaksiler arası uzay opera maskaralıkları, 2.Dünya Savaşı dönemi savaş filmleri ve boyut değiştiren soygun filmlerinin olduğu sinematik bir evrende, pelerinli yakışıklı bir adam, Generic Evil Guy (Christopher Eccleston, Dark Elf Malekith olarak harcandı. ) pek şansı yok. Bir şey bu listedeki en düşük seviyede olmalı ve çoğu bunun Karanlık Dünya olduğu konusunda hemfikir.

22. İnanılmaz Hulk (2008)

Incredible Hulk , geriye dönük olarak değiştirilen kurşunuyla MCU ailesinin kara koyunu gibi hissediyor. Bu nedenle, Louis Letterier’in filmini hatırlamak zor – kendisi Ang Lee’nin yaratıcı ama kusurlu 2003’ün Hulk’u yeniden canlandırması – büyük bir sevgiyle. Norton, sorunlu ve sürekli gergin Bruce Banner kadar nezih biri, ancak The Avengers’daki rolü kendi haline getiren şakacı Mark Ruffalo kadar eğlenceli bir yer değil.ileriye. The Incredible Hulk, Banner’ın gama ışını kaynaklı kazasını atlayan bir tür köken hikayesidir – bu iyi bilinen hikaye, açılış jeneriği sekansının bir parçası olarak oynanır – ve aylar sonra saklanarak onu bulmaya çalışır. Çare. Oldukça eğlencelidir ve başarılı bir süper kahraman filmi için tüm kilit noktalara vurur, ancak yine de Tim Roth’un Emil “The Abomination” Blonsky’indeki sönük bir aşk ilgisinden ve unutulabilir bir kötü adamdan muzdariptir.

21. Demir Adam 2 (2010)

Demir Adam 2ilk filmin eğlenceli ve tazeliğinden yoksun ve kesinlikle tüm Shellhead filmlerinin en zayıfı. Bu, ana iddiası Mickey Rourke’un elektrikli kamçı kullanması olan kabul edilebilir bir takipten başka bir şey değil. İşte Tony Stark’ın aşk hayatı ve alkolle ilgili kişisel şeytanlarla yüzleştiği yerde zarafetten düştüğünü görüyoruz – Iron Man 2, çizgi romanlardan klasik “Bir Şişedeki Şeytan” hikayesine yoğun bir şekilde rifler. Aynı zamanda ilk kez yaptığımız film. Black Widow ile tanışın ve Rhodey (Don Cheadle, Terrence Howard’ın yerine geçer), Savaş Makinesi zırhını takarak ve MCU’nun dayanak noktası olacak bir arkadaşlığı genişleterek ilk filmdeki “Bir dahaki sefere bebeğim” sözünü yerine getirir. çatışma hikayesi oldukça unutulabilir ve nihayetinde her şey Yenilmezler’i kurmaya boyun eğiyor.

20. Guardians of the Galaxy Vol. 2

Oh bak, başka bir devam filmi! Galaxy Vol Muhafızları. 2 iyi ama harika bir zaman değil. Orijinalin ortaya koyduğu formülü alır, güçlendiricileri ona bağlar, stereoyu sonuna kadar çalıştırır ve iki saatten fazla bir süre tam gaz çalışır. Ne yazık ki, orijinal Galaksinin Koruyucuları’nın sürpriz bir hit olduğu yerde – çok farklı ve canlandırıcı bir Marvel filmi – devam filmi için çıtayı inanılmaz derecede yükseltti. Şakalar ikinci seferde pek taze değil. Ayrıca yeni dünyaları daha önce görmüş gibi hissedersiniz ve bireysel karakter yayları tekrarlı hisseder. Karakter vuruşlarının hiçbiri tam olarak işe yaramıyor ve Chris Pratt’ın Star Lord’u bu sefer belli bir şeyden yoksun.

19. Ant-Man and the Wasp (2018)

Başlıkta bir kadın süper kahraman faturası veren ilk Marvel filmi olan Ant-Man devam filmi Ant-Man and the Wasp , MCU tarihinde önemli bir anı işaret ediyor, ancak bundan çok daha fazlası. Kaptan Amerika: İç Savaş olaylarından sonra toplanan ve Avengers: Infinity War’a paralel (ancak ondan birkaç ay sonra piyasaya sürüldü), Ant-Man ve Wasp, Thanos’un vuruşunu izleyen mükemmel bir damak temizleyicisi.

Ant-Man devamı, karakterlerin parlamasına izin veren basit ve etkili bir hikayeye sahip ve bu, Scott Lang ve Hope Van Dyne’ın ortaklığıyla ilgili. Öyleyse neden en iyi Marvel filmleri listemizde sadece 19 numara? Ant-Man ve Wasp, orijinalinin tazeliğinden yoksundur; boyutu değiştirmenin büyük bir kısmı, her şeyi önceden gören faktör tarafından azaltılır – özellikle Kaptan Amerika: İç Savaş bile Lang’ın Dev Adam gök gürültüsünü çaldığında.

18. Thor (2011)

Chris Hemsworth, Gök Gürültüsü Tanrısı’nı oynamak konusunda iyi bir iş çıkarırken, karakter eski zaman konuşması ve dönem drama benzeri kıyafetleriyle çalışmak için zor. Unutmayın, bu, Hemsworth’un komedi konusunda esrarengiz bir ustalığı ortaya çıkarmasından ve Thor’un MCU’nun MVP’lerinden biri olmasından birkaç yıl önce. Thorkarakteri gelecekteki görünümleri için kurmaya ve daha sonra önemli hale gelecek aile ilişkilerini kurmaya yetecek kadar yapar. Aslında, Tom Hiddleston’ın Loki’si, filmin en önemli özelliklerinden biri ve büyük üvey kardeşini çok daha ilginç kılıyor, bu yüzden Loki, oynadığı hemen hemen her Marvel filminde Thor ile birlikte göründü, ancak ilk Thor filminde daha fazlası var. devamından daha kalp. Komik, tatlı ve saçma sapan aksiyon sekanslarıyla Thor eğlencelidir.

17. Doctor Strange (2016)

Marvel’ın mistik dünyaya ilk girişi daha iyi olabilirdi. Benedict Cumberbatch’in Stephen Strange’i bir Tony Stark klonudur, ancak küstahlığın üstesinden gelmek için hiçbir cazibeye sahip değildir. Ve bu aksan … bu film, karakteri canlandıran aktör gibi, karakteri İngilizce yaparak kurtarılabilirdi. Doctor Strange klasik bir köken hikayesi, ama gerçekte hepsi bu. Ve bazen Başlangıç sayesinde harika görünse detarzı şehir bükme maskaralıkları, diğer MCU filmlerinin aksiyonundan ve ilgisinden yoksundur. Tüm yıldızlardan oluşan bir kadroya sahip olabilir, ancak çoğuna yapacak çok az şey verildi (özellikle Rachel McAdams, suçlu olarak boşa harcandı) ve son dövüş kesinlikle benzersiz olsa da oldukça düz. Doctor Strange sadece karakteri tanıtmak ve onu MCU’da gelecekteki görünümleri için ayarlamak için tasarlandı ve tam da bunu yapıyor – bu iyi, sadece o kadar da iyi değil . 

16. Yenilmezler: Ultron Çağı (2015)

Avengers, MCU’yu stratosfere iten filmdi, ancak Avengers: Age of Ultron , hikaye anlatımı açısından yaklaşmıyor – ve bu, oyuncuların çoğunun ve kameranın arkasındaki Joss Whedon’un geri dönmesine rağmen. Kötü niyetli AI Ultron, Marvel film ahırındaki bir başka genel kötü adamdır. Bu arada, önde gelen süper kahramanlar arasındaki şakalaşma bu sefer hiç de eğlenceli değil – bu, filmin dünyayı kurtarmak kadar MCU’nun 3. Aşamasını kurmakla ilgili olmasıyla ilgili olabilir. Bununla birlikte, muhtemelen itibarından daha iyi olan bir film hakkında beğenilecek çok şey var. Şu açılış sekansı ( “Dil!” )? Hawkeye’ın gizli geçmişi? Yeni İntikamcılar mı? Black Widow ve Hulk’un filizlenen romantizmi? Bu aksiyon dolu ve duygusal final mi? Her şey iyi. Marvel için ortalamanın biraz altında, bu da MCU’nun genel kalitesi hakkında gerçekten çok şey söylüyor.

15. Demir Adam 3 (2013)

MCU , tipik bir Marvel filminden çok uzak olan Iron Man 3 ile ante’yi yükseltti . Aslında, 2013’ten itibaren artık tipik bir Marvel film formülünün olmayacağını açıkça ortaya koyan filmdi. Ölümcül Silah yazarı Shane Black, kısmen süper kahraman hikayesi, kısmen varoluşsal kaygı-komedi filmi olan Iron Man 3’ü yönetiyor.

Black’in katılımı, 80’lerdeki aksiyon rekorundan çok daha önemli, çünkü onun ahır fırtınası kadar zeki, postmodern kara film komedisi Kiss Kiss Bang Bang, Robert Downey Jr’ın rehabilitasyon sonrası kariyerinin yeniden başlatılmasında temel bir rol oynuyordu. Bu nedenle, Iron-Man 3, karakterin ilk üçlemesini tamamlamak için sağlam bir işbirliğidir – iyi yazılmış, anlayışlı bir film yapımı parçası, iyi bir önlem ve bir yem için atılmış bir sürü uçan robot kıyafeti olan. -ve-bazılarının gözünde filmi azaltabilecek kötü adam. RDJ, daha derin yeteneklerine göre uyarlanmış bir senaryo ile gerçekten (devasa) maaş çekini burada kazanıyor.

14. Kaptan Marvel (2019)

Wonder Woman’dan neredeyse iki yıl sonra gelen Kaptan Marvel , indiğinde biraz gecikmişti. Neyse ki, Carol Danvers hemen bir etki yarattı ve MCU’nun gördüğü en güçlü kahraman olarak yerini aldı – Thor bile Kaptan Marvel ile bir hurda hakkında iki kez düşünürdü.

Oscar ödüllü Brie Larson, gizemli koşullarda güçlerini kazandıktan sonra Kree tarafından işe alınan insanlık ve müfreze savaş pilotunun mükemmel bir karışımını getirerek rolü anında kendi haline getiriyor. Etkileyici bir yardımcı oyuncu kadrosuna (Jude Law, Annette Bening, Ben Mendelsohn), klasik şekil değiştiren kötü adamların başlangıcı olan Skrulls’a, bazı akıllıca kıvrımlara ve zafere ulaşmanızı sağlayan aksiyon ritimlerine rağmen, bu sıradan bir şey. başlangıç ​​ücreti. Belki de en iyi Marvel filmlerinden biri değil, ama kesinlikle en önemlilerinden biri – özellikle kedileri seviyorsanız.

13. Ant-Man (2015)

Ant-Man, Marvel’ın suç cinayetini ele almasıdır. Hikaye hakkındaki her şey klasik bir soygun; yavaş yanan, takımı bir araya getiren karakterizasyon; tek, odaklanmış hedef; planlama ve uygulama montajları. Ant-Man, türün tüm klişelerini bilir ve her birinin kesinlikle şarkı söylemesini sağlar. Bu başarının temeli , çok daha küçük ölçeğidir – kelimenin tam anlamıyla ve mecazi olarak. Burada gelen kıyamet yok. Bildiğimiz şekliyle hayatı değiştirecek büyük, hain plan yok. Sadece eski bir kin, kurumsal bir pislik ve tüm hikayeyi ileriye taşıyan karakter komedisine güçlü bir odaklanma. İşte bu yüzden işe yarıyor! Daha önce komedi pratiğiyle aksiyon özelliklerinden daha çok tanınan bir aktör olan Paul Rudd, başrolde mükemmel. Ant-Man, Marvel’in diğer filmleri arasında yeni bir soluk. 

12. Örümcek Adam: Evden Uzakta (2019)

Sadece MCU’nun çok yönlülüğünü kanıtlamak için, destansı Avengers: Endgame’in devamı, kutupsal zıttı. Tüm süper kahraman ekiplerini sona erdirmek için süper kahraman takımının devasa, evreni sarsan sonuçların bir filmi olduğu yerde, Far From Home, dost canlısı mahalleniz Spider-Man ile Avrupa’da sadece eğlenceli bir boğuşma. Thanos’un parmak hareketinin gölgesi , elbette, dünyanın yarısı beş yıl sonra geri dönme konusunda uzlaşmaya başladığından ve Peter Parker, akıl hocası Tony Stark’ın efsanesine yetişmek için mücadele ettiğinden, hala devam etmektedir .

11. Örümcek Adam: Eve Dönüş (2017)

Bir Spider-Man MCU filmi göreceğimizi hiç düşünmemiştik – Marvel hakları MCU ortaya çıkmadan çok önce sattı – ancak Marvel Studios ve Sony arasındaki bir ekip sayesinde Spidey eve dönüşünü aldı ve eve ne hoş geldiniz oldu. Spider-Man: Homecoming’in başarısının çoğu, a) başka bir Örümcek Adam kökenli hikaye olmadığı ve b) Tom Holland’ın mükemmel bir genç Peter Parker olarak rol aldığı gerçeğine dayanıyor. Peter’ın bu önemli örümcek tarafından ısırıldığını görmemesine rağmen, Homecoming, Stan Lee ve Steve Ditko’nun çalışmaları kadar klasik lise filmlerine neredeyse borçlu olsa da, hala oldukça geleneksel bir süper kahraman filmi. Tony Stark cazibesi, katil bir Spidey kostümü ve mükemmel bir şekilde teslim edilmiş bir son hareket dönüşü / gösterimi ekleyin ve kendinize harika bir MCU filmi yakalayın. 

10. Captain America: The First Avenger (2011)

Kaptan Amerika: İlk İntikamcı , MCU’nun ana karakterlerinden birinin üzerine inşa edildiği kahraman Cap ile ilgili sevdiğimiz her şeyin başlangıcıdır. Chris Evans, Brooklyn’li, deneysel Süper Asker serumu sayesinde bir gecede et keki haline gelen ve Nazilerle savaşan genç sıska çocuk olarak mükemmeldir. Hugo Weaving’den Red Skull, MCU’nun daha güçlü hain çabalarından biridir. Daha durgun dönem parçası, Evans’tan Steve Rogers ve Hayley Atwell’den Peggy Carter’ın burada yeni başlayan romantizmlerine başlamasıyla tekrar görüntülemelere yardımcı oluyor. Tabii ki, Ajan Carter o kadar kaçırılamaz ki kendine bir TV şovu hazırladı ve gerçekten ilginç olan birkaç MCU aşkından biri .

9. Black Panther (2018)

Kara Panter 2018’in başlarında sinemalara kükrediğinde MCU zaten büyük bir anlaşmaydı, ancak daha önce hiçbir Marvel filmi daha büyük bir kültürel etkiye sahip değildi. Yalnızca Star Wars: The Force Awakens , Avengers: Endgame ve Avatar ABD gişesinde daha fazla para kazandı. Kral T’Challa formunda kraliyet tarafından ön plana çıkan topluluk, MCU’da şimdiye kadarki en iyi Marvel filmlerinden biri.

8. Yenilmezler (2012)

Marvel’ın o zamandan beri başardığı şeyi hatırlamak şimdi zor, ancak The Avengers filmi geldiğinde, özellikle de birçok insan stüdyonun böyle bir şeyi başaramayacağını düşündüğü için bir keşifti. Birden çok ana karaktere ve çeşitli serileri kapsayan bir hikayeye sahip bir çapraz film mi? Asla işe yaramayacak çılgın bir plan gibi geldi ama önceki Marvel filmlerinin temelleri ve yazar / yönetmen Joss Whedon’un yetenekli elleri sayesinde Yenilmezler, Marvel’in bir milyar doları aşan ilk filmi oldu. Sadece işe yaramadı, kendi başına harika bir film. Bol süper kahramanlar, aksiyon dolu gişe rekorları kıran savaşlar ve hikayede her bir karakteri gerçekten önemsemeye yetecek kadar denge ile Yenilmezler sinema tarihine geçti.

7. Kaptan Amerika: İç Savaş (2016)

Batman v Superman ile aynı yıl vizyona giren Captain America’nın üçüncü filmi Civil War, DCEU rakibini yenmek için çok uğraşmasına gerek yoktu. Ortaya çıkan diğer MCU kahramanlarının hacmi sayesinde hayranlar tarafından Avengers 2.5 olarak düşünülse de, Civil War gerçekten Cap v. Iron Man’dir ve iki karakter birbiriyle karşı karşıya gelir.

Dünya çapında sona eren birçok görevden sonra, İç Savaş, ideolojilerin çatışmasıyla ilgili daha küçük, daha akıllı bir hikaye, ancak asla rüzgarlı iç gözlemle tıkanmıyor – ve tüm karakterleri çok iyi tanıdığımız için motivasyonlarını ve bakış açılarını derinden önemsiyoruz. Bunun üzerine, Örümcek Adam ve Kara Panter, muhteşem tanıtımları vardır o triko leziz giyen Ant-Man ile bit ve Vision. Kötü adam mı? Bakış açınıza bağlı olarak, Büyük Kötü Kaptan Amerika ve / veya Demir Adam olduğu için işe yarıyor. Destansı şeyler.

6. Thor: Ragnarok (2017)

Thor Ragnarok sonrası değişen Avengers Infinity War kararı - LOG

2017’de yayınlanan , en tuhaf MCU filmi olmak (Guardians of the Galaxy Vol. 2 ve Spider-Man: Homecoming ile aynı yıl) etkileyici. O filmin bir Thor filmi olması için? Neredeyse tanrısal. Ama kameranın arkasındaki adam Taiki Waititi olduğunda gerçekten bu kadar şaşırmış mıyız? Gölgelerde Ne Yapıyoruz yönetmeni, tüm Shakespeare tiyatrolarını ortadan kaldırıyor ve bunun yerine üç bölüm için tam bir retro-fütürizme gidiyor, sağlıklı bir tam gelişmiş gerçeküstücülük serpintisi atıyor. aynı zamanda film. Söylemeye gerek yok, o zamandan bu yana en taze MCU filmi konuşan bir ağaç tanıttılar. Jeff Goldblum’un Büyük Ustası, Waititi’nin rock savaşçısı Korg ve Bruce Banner / Hulk’un hepsinin komedi altını anları var, ancak Chris Hemsworth’tan Thor, hepsinin en komik olanı. Bunun olacağını kim gördü?

5. Demir Adam (2008)

Burası herşeyin başladığı yer. Iron Man en iyi Marvel filmi olmasa da, kesinlikle belirli bir miktarda övgüyü hak ediyor. Sonuçta, Iron Man olmadan MCU’ya sahip olamazdık . Gerçekten de, bir B-list süper kahramanı oynayarak geri dönüş yapan sorunlu bir geçmişe sahip bir aktörün rol aldığı düşünüldüğünde, o zamanlar ne kadar riskli olduğunu unutmak kolaydır.

4. Yenilmezler: Endgame (2019)

Yenilmezler: Endgame, Marvel’ın paylaşılan bir evren için cesur vizyonunun nihai haklılığıdır; 22 film boyunca düzinelerce hikaye yayının doruk noktası ve MCU derebeyi Kevin Feige’in büyük planının ilk aşaması için mükemmel final. Hikaye anlatma seçimleri cesurca – o zaman sıçraması, karakter ölümleri, önceki filmlere selamlar – ama hepsi destan bağlamında mükemmel bir anlam ifade ediyor. 

Sonsuzluk Savaşı olaylarından sonra dibe vuran kahramanları ile Endgame, karamsarlıktan (zavallı Thor) payına düşse de bol bol kahkaha ve zafer anlarına sahiptir . Son bölüm, sinema tarihinin en karmaşık aksiyon sahnelerinden biri olan Russo kardeşler tarafından yönetilen bir ustalık sınıfıdır. Sona gelin ve Marvel Sinematik Evreni sonsuza dek değişiyor. Thanos’un çılgın planı kadar cesur bir destansı olan Endgame, en iyi haliyle gişe rekorları kıran film yapımıdır.

3. Galaksinin Koruyucuları (2014)

Guardians of the Galaxy, MCU’nun en egzotik yerlerinden bazılarında harika, eğlenceli ve sıcak bir bilim kurgu macerası – ve aynı zamanda Iron Man, Kaptan Amerika ve diğerleriyle en gevşek bağlantıları olan bir film. Muhtemelen Star Wars’tan bu yana (Star-Lord, Gamora ve Groot bu neslin Han, Leia ve Chewie olabilir) büyük ekran uzay operasında olabilecek en iyi şey, aynı anda başkaldırıyormuş gibi hissettiren taze, canlı bir dokunuş hafifliğine sahip. Marvel formülü, MCU’nun yüzde 100 parçası kalırken. Her şey cömert bir eğlence çizgisiyle bir arada tutulurken, “Awesome Mix” kaset müziği havaya mükemmel şekilde uyuyor. O zaman Marvel filmlerinin en az Marvel’i, ama aynı zamanda en iyilerinden biri.

2. Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı (2018)

Avengers: Infinity War’un sonu, baş düşman Thanos’a üstünlük sağlayarak ve MCU’nun kahramanlarının yarısını kelimenin tam anlamıyla toza dönmüş halde bırakarak oldukça yakındır. Tamam, Avengers: Endgame olmadan hikayeyi bitirmek için bitmemiş gibi göründüğünü iddia edebilirsiniz – ancak daha büyük bir hikayenin ilk eylemi olarak görüldüğünde bu dikkate değer bir çalışma.

Infinity War duygusal açıdan güçlü ve inanılmaz derecede komik (genellikle aynı sahnede) olmayı başarıyor, ölçeği ve kapsamı akıllara durgunluk verecek kadar geniş ve çapraz karakter etkileşimleri beklenmedik ve eğlenceli. Belki de en önemlisi, Marvel kötü adam sorununu muhteşem bir tarzda çözer; Josh Brolin’in Thanos’u hem filmin itici gücü hem de makul bir kötü adamdır – büyük planı açıkça bozulmuş, ancak bunun tuhaf, çarpık bir mantığı var. Ve Infinity War olmadan Endgame olamazdı.

1. Kaptan Amerika: Kış Askeri (2014)

İşte burada. En iyi Marvel filmi. Winter Soldier, MCU için yeni bir emsal oluşturdu. Kaptan Amerika’nın devamı, evreni tamamen farklı bir şekilde ele alıyor – hiç de yanlış olmayan bir 70’lerin Soğuk Savaş gerilim filmi. 

Kış Askeri, yalnızca asansör sahnesi için tüm zamanların en iyi Marvel filmlerinden biri olarak gösterilmeli ; Avengers: Endgame’de öylesine unutulmaz bir an yaşandı. Film ayrıca, SHIELD’ın ortaya çıkardığı gibi Marvel evreninin geri kalanı için geniş kapsamlı çıkarımlara sahip ve yeniden dirilen Bucky Barnes’ı önümüzdeki yıllarda yapbozun önemli bir parçası olarak kuruyor. Ayrıca, yönetmenlerle birlikte Marvel filmleri arasında aksiyon ve hız açısından en dengeli olanı, Russo kardeşler, gelecekteki filmlerin eşleşmesi için gerçekten yüksek bir kalite seviyesi belirliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: