Grand Theft Auto V artık bir yapay zekanın içinde oynanabilir

GTA V’nin bir kısmı, sinirsel bir zihni içeren büyüleyici bir projede bir yapay zekanın içinde yeniden yaratıldı. 

AI, video oyunları hakkında konuşurken sıklıkla kullanılan bir terimdir, ancak genellikle, oyuncuya tepki veren davranışsal bir kurallar dizisine atıfta bulunur. Oyunlardaki düşmanlar, sonunda dünyayı ele geçirmeleriyle sonuçlanan şeyleri aktif olarak öğrenmeye veya yapmaya çalışan gerçek yapay zeka değildir. 

Ancak, daha güçlü, geleneksel AI kullanan oyunları içeren ilginç uygulamalar var. GAN Theft Auto’nun yapmaya çalıştığı da bu. YouTuber Harrison Kinsley ve Daniel Kukieła , çalışmaları hakkında bir video yayınladılar ( PC Gamer aracılığıyla ), esasen Grand Theft Auto V’nin bir kısmının tamamen bir yapay zekanın ‘aklında’ çalıştığı bir bölümü var. Buradan izleyebilirsiniz: 

GTA V’nin tuhaf, rüya gibi versiyonunu gösteren büyüleyici bir video. Oyun, bir arabanın yoldaki davranışı da dahil olmak üzere aynı yolu tekrar tekrar öğrenen AI aracılığıyla oluşturdu. AI bunu inceliyor ve hepsinin nasıl etkileşime girdiğini öğreniyor. Kodun hiçbirinin insan eli tarafından girilmediği, bu oyunun oluşturulması ve çıktısının alınması için tamamen AI’nın üzerinde olduğu belirtildi.

Bir ismin kelime oyunundan da anlaşılacağı gibi, proje bir GAN veya üretken bir düşmanlık ağı kullanıyor. Bu aslında sahte veriler veya görüntüler oluşturmak için birbiriyle çelişen iki sinir ağıdır. Biri bir görüntü oluşturur, diğeri ise diğerini kontrol altında tutar ve aşırıya kaçmadığından emin olur.

Bu, burada sergilenen etkileyici teknolojinin aşırı basitleştirilmiş halidir, ancak umarız, neler olup bittiğine dair size bir fikir verir. Daha eksiksiz bir anlayış için, kesinlikle videonun tamamını izlemeye değer. Ancak, mümkün olduğunca basit terimlerle ifade etmek gerekirse, artık Grand Theft Auto V’i bir bilgisayarın zihninde oynayabilirsiniz. Gelecek vahşi.

Burada olanlar pek oyun olmasa da, teknolojiyi daha az etkileyici kılmaz. Ayrıca gelecekte oyun yapımında bazı büyüleyici uygulamaların kapısını da açıyor. Bu teknoloji hala çok yeni ve yakında yapay zeka tarafından hazırlanmış tam biçimli oyunları oynamayı beklemesem de, ek uygulamalar oyun tasarımının bazı bölümlerinde çok büyük olabilir.

Bu tür yapay zeka destekli teknoloji, umarım gelecekte oyunları eskisinden daha da ileriye taşıyacaktır ve bunun gibi daha küçük projelerin arkasına inşa edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: