Harvard Üniversitesi Dinozorları Öldüren Gök Taşının Sırrını Çözdü

Dünyamızın eski sahipleri Dinozorların hayatını alan gök taşının sırrı çözüldü

Harvard Üniversitesi’nde uygulanan bilgisayar simülasyonları, dinozorların neslini tüketen asteroidin Dünya’ya nasıl ulaştığını ortaya çıkardı.

Dev asteroid, 66 milyon yıl önce Meksika’ya düştü ve gezegen için yeni bir dönemin başlangıcına sebep oldu. Bilim insanlarına göre, asteroid Güneş Sistemi’nin en ucundaki bir bölgeden geldi ve Jüpiter’in yörünge kuvveti asteroidin Dünya’ya yönelmesine sebep oldu.

Araştırmalardan elde edilen sonuçlara göre, asteroidin okyanusa çarpan kısmı tsunamilere sebep oldu. Büyük bir alanı kaplayan yangınlar sonucunda asit yağmurları başladı. Bölgedeki oksijen seviyesi de hiç olmadığı kadar düştü. Dev kertenkeleler ve dinozorlar bu koşullara dayanamadı ve ölmeye başladı.

Jüpiter’in rolü

Scientific Reports dergisinde yayınlanan ikilinin çalışması uzun zamandır kabul edilmiş olan başka bir teoriyi çürütebilir. Bu teoriye göre, Dünya’ya çarparak dinozorların sonunu getirmiş olan göktaşı Güneş Sistemi’nin en dış ucundan değil Mars ve Jüpiter arasındaki ana kemer asteroid kuşağından gelmişti.

Araştırmacılardan biri olan Amir Siraj AFP’ye verdiği demeçte şunları söyledi:

“Jüpiter’in daima bu konuda çok önemli bir rolü olduğu biliniyor. Sistemdeki en büyük kütleye sahip gezegen olarak Oort Bulutu adı verilen bölgeden gelen cisimleri etkileyip onları diğer gezegenlerin ve Güneş’in yörüngesine sokuyor.”

Dinozorları yok eden cisim Oort Bulutu’ndan gelmiş olabilir

Çoğu donmuş haldeki gök cisimlerinden oluşan Oort Bulutu irili ufaklı birçok gök cismine ev sahipliği yapıyor. Bunlardan bazıları bir araba büyüklüğünde bazıları ise bir dağ büyüklüğünde.

Bu tür uzak cisimlerin Güneş etrafında bir tur dönüşü 200 yıl kadar sürüyor. Bazıları bu yörünge sırasında Güneş’e yaklaşıyor ve kuyruklu yıldız dediğimiz gaz saçan asteroidler haline alıyor.

Bu noktada Güneş’e yaklaşan bu asteroidlerden bazıları yer çekimlerinin yarattığı yıkıcı gel git etkisiyle binlerce parçaya bölünüyor ve bu parçalardan biri Dünya’ya isabet ediyor. İşte bu senaryolardan biri Meksika’da bulunan Chixulub kraterini yarattı.

Dinozorları öldüren bu göktaşının New York’taki Manhattan yarım adası büyüklüğünde olduğu düşünülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: