Hem Bir Cüce Hem De Bir Dev Hayatı Yaşayan İnsan Adam Rainer

Tam filmlere konu olacak bir olay. Aynı bedende hem bir cüce hem de bir devi yaşatan bu adamın hikâyesi sayısız makaleye de konu olmuş. Avusturyalı Rainer, doğumundan itibaren cüce sayılacak boyutlardadır. 1917 yılında askere katılmak için birliğe gittiğinde boy kısalığından dolayı askerden muaf tutulur. Boyu sadece 1.38’dir.

I. Dünya Savaşı çıktığında orduya katılmak istedi. Fakat 1.35 metrelik boyuyla çok kısa ve güçsüz görüldüğü için kabul edilmedi. 5 santim uzayarak, bir yıl sonra şansını tekrar denedi. Ordu, boy kriterinin en az 145 cm olduğunu belirterek bir kez daha Alan’ın talebini reddetti. Adam, 19 yaşında, 1.40 metrelik boyuyla, ortalama boy ölçülerine göre cüce sayılıyordu.

Adam kısa olmasına rağmen, tıbbi raporlar boyuna oranla ellerinin ve ayaklarının çok büyük olduğunu söylüyordu. Orduya ilk katılmak istediğinde ayakkabı numarası 43’tü. Üç yıl sonra, boyu aynı kalmasına rağmen ayakkabı numarası 53’e çıkmıştı.

Adam Rainer, 22 yaşından 32 yaşına kadar geçen on senede büyük bir değişim geçirdi. Boyu yaklaşık 1.45 metreyken, 2.16 metreye kadar çıktı ve bu süreç içerisinde kamburluk başlangıcı da gözlendi.

Peki bu Adam’daki bu ani değişimin sebebi neydi? 1930-31 yıllarında A. Mandl and F. Windholz adındaki doktorlar, Adam Rainer’ın durumunu incelediler ve Adam’ın akromegali (devleşme) problemi olduğuna kanaat getirdiler. 

Reiner’ın vücudundaki aşırı gelişme hormonunun salgılanmasının sebebi, hipofiz bezindeki bir tümördü. Elleri ve ayaklarının büyüklüğü yanısıra, genel görünüşünün de tuhaf olmasının ardında yatan sebep bu tümördü. Çıkık alnı ve çenesi, büyük dudakları ve geniş aralıklı diş yapısı bunlara örnek sayılabilirdi.

Rainer’ın doktorları, on yıllık sürede bir hayli büyüyen tümöre rağmen, operasyon kararı aldılar. Ameliyattan birkaç ay sonra, Rainer tekrar ölçüldü. Kamburu daha belirgin hale gelmişti, boyu da hemen hemen aynı ölçülerdeydi. Kamburun daha da kötüleşmesi, Adam Rainer’ın hala genişlediğini gösteriyordu. Ama eskiye kıyasla daha yavaş bir hızla. 

Adam Rainer’ın sağlık durumu gittikçe kötüleşiyordu. Önce sağ gözü, görme yetisini kaybetti. Sonra sol kulağı duymaz hale geldi. Geçen zaman birlikte, kamburu da iyice çıkmıştı ve Adam artık yatalak olmuştu. 

Bazı gazeteler, 2.40 metre boyunda olduğunu yazsa da, Adam Rainer yaklaşık 2.33 metre boyunda, 51 yaşında yaşamını yitirdi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: