Kadınlar 2020’de Her Zamankinden Daha Fazla Hollywood Filmi Yönetti

2020’de vizyona giren en çok hasılat yapan filmlerin% 16’sı kadınlar tarafından yönetildi. Bu, tüm zamanların en yüksek kadın yönetmen yüzdesi.

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, 2020’de her zamankinden daha fazla filmin kadın yönetmenlere sahip olduğunu kanıtlıyor. 

En son Oscar töreninde, Little Women ve The Farewell gibi kadın yönetmenlerin rol aldığı büyük filmler sırasıyla Greta Gerwig ve Lulu Wang tarafından yönetilmesine rağmen, hiçbir kadın en iyi yönetmen olarak aday gösterilmedi . Hem hayranlar hem de sektör üyeleri , Hollywood’da cinsiyet, ırk ve cinsellik açısından daha fazla çeşitlilik talep ediyorlar .

Cathy Yan’ın yönettiği Birds of Prey (And the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)  ,  Niki Caro’nun yönettiği Mulan  ve  Patty Jenkins’in yönettiği Wonder Woman 1984  bu filmlerin en büyüğü oldu. Bunlar yılın en çok beklenen filmlerinden bazılarıydı. Sinemanın kapanması nedeniyle, Black Widow,  The Eternals ve  The Nightingale  gibi diğer kadın yönetmen filmler  2021’e  ertelendi.

San Diego Eyalet Üniversitesi Televizyon ve Filmde Kadın Çalışmaları Merkezi, 2020’de her zamankinden daha fazla kadının film yönettiğini doğruladı. Çeşitlilik , çalışmalarının sonuçlarını sundu. 2020’nin en çok hasılat yapan 100 filminin% 16’sının kadınlar tarafından yönetildiği ortaya çıktı. Aynı çalışma, kadın yönetmenlerin 2019’da bu filmlerin sadece% 12’sini, 2018’de ise sadece% 4’ünü oluşturduğunu bildirdi. Dr. Martha Lauzen aynı çalışmayı son 20 yıldır yapıyor. Dr. Lauzen, 2020’deki benzersiz koşullar nedeniyle Dijital Eğlence Grubu’nun “Evde İzlenenler İlk 20 Listesi” ni de inceledi. Bu listede yer alan yönetmenlerin, yazarların, yapımcıların, yapımcıların, editörlerin ve görüntü yönetmenlerinin% 19’u kadındı.

Büyüme heyecan verici; Bununla birlikte, Hollywood’un yayın programı 2020’de COVID-19 tarafından engellendi ve bu daha olumlu sonuca muhtemelen katkıda bulunan bir faktör. Bu yıl gösterime girmesi gereken gişe rekorları kıran filmlerin çoğu ertelendi. Ve bu ertelendi filmlerin, çoğu gibi büyük başlıklar, Yakın Zamanda, Die Kong vs Godzilla , ve Dune erkekler tarafından yönetildi.

Marvel ve DC’nin kadın direktörler işe alma çabaları, cinsiyet kapsayıcılığı konusunda harikalar yarattı. Marvel, 2019’un en iyi beş filmine sahipti ve her ikisi de Hollywood endüstrisinde önemli oyuncular haline geldi. Kadın yönetmenleri yetiştirmek için etkilerinin gücünü kullandılar ve muhtemelen kalıcı bir etkisi olacak. En az bir kadın yönetmen Cate Shortland, onu anı parlayan olacak zaman Kara Dul 2021 yılında bültenleri . İnşallah kadın yönetmen sayısındaki artış, yıllarca da devam edecek bir trend.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: