Karayipler’de olan Türk adası

Grand Turk Adası, Turks ve Caicos Adaları başkenti Cockburn Town’ın üzerinde bulunduğu güzel plajların yanısıra tarihi yapıların da yer aldığı küçük bir tropik bir ada.

Ada, Turks ve Caicos Adaları dahilinde Birleşik Krallık’a bağlıdır. 18 kilometrekarelik alanıyla Turks Adalarındaki (Caicos dahil değil) en büyük adadır.

Bölgenin tarihî, kültürel, finansal ve yönetimsel merkezi konumundaki ada JAGS McCartney Uluslararası Havalimanını da barındırmaktadır.

Ada dev transatlantiklerin Karayipler’den düzenlenen turlar sırasında sıkça uğradığı bir yer değildir. Grand Turk turizm yolu ile dünyaya daha yeni açılmaktadır. Bazı gemiler Doğu Karayip gezilerine bu adayı dahil etmeye başlamıştır.

Ada’da eski bir deniz feneri ile 19’uncu yüzyıldan kalma bir hapishane vardır. Adını şekli Türk fesine benzeyen Melocactus adlı kaktüsten aldığı söylenmektedir. Ancak daha sonra bunun doğru olmadığı adaya Türk adının verilirken daha Türklerin fes giymediği ortaya çıkmıştır.

Yapılan son araştırmalara göre adanın keşfinin denizci bir Türk olan Kemal-i Hasan tarafından yapıldığı ancak daha sonra burada koloni kuran İngilizlerin kaşifinin isminin ne olduğunu bilmeyip yalnızca milliyetini bildiği için adaların adını Türk adaları koyduğu düşünülmektedir.

Bölgenin tarihi, kültürel, finansal ve yönetimsel merkezi konumundaki adaya ulaşım deniz yoluyla ve küçük ama uluslararası niteliği olan havaalanıyla sağlanıyor.

Dev transatlantiklerin Karayipler’e düzenlenen turlar sırasında sıkça uğradığı bir yer olmasa da, bölgede dünya turizmine açılmak için çalışmalar sürdürülüyor.

Bunun sonucunda da bazı gemiler Doğu Karayip gezilerine bu adayı dahil etmeye başlamış durumda.

Adayı ziyaret eden turistler, günlerini plaj, tüplü dalış ve şnorkelli yüzme, tekne kiralama, kano, doğa yürüyüşleri, balık tutmak ve balina seyri gibi etkinliklerle değerlendiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: