Kemik Kanserini Atlatan Hayley Arceneaux,Dünya’nın yörüngesinde dolaşacak en genç Amerikalı olacak

Elon Musk’a ait SpaceX şirketinin tamamen sivillerin katılacağı ilk uzay yolculuğuna katılacak dört kişiden ikincisi de belli oldu.

ABD’de çocukken kemik kanseri tedavisi gördüğü hastanede doktor asistanı olarak çalışan 29 yaşındaki Hayley Arceneaux; kemik kanserini atlatan ilk astronot, uzayı ziyaret eden ilk protezli kişi ve Dünya’nın yörüngesinde dolaşacak en genç Amerikalı olacak.

Tarihi görev için seçimi Pazartesi günü Memphis, Tennessee’deki St Jude Çocuk Araştırma Hastanesi tarafından duyuruldu, burada Bayan Arceneaux bir zamanlar çocukken kanser hastasıydı ve şimdi çalışıyor.

Bu yılın ilerleyen günlerinde, iş dünyası kralı Elon Musk tarafından kurulan SpaceX tarafından yapılan bir Falcon 9 roketiyle Florida’dan fırlatılacak.

Bayan Arceneaux, “Bu görevin insanlara pek çok yönden ilham vereceğini düşünüyorum” dedi. “Onlara her şeyin mümkün olduğunu gösteriyor.”

Yolculuğun parasını kim ödedi?

Profesyonel astronotun olmayacağı ilk uzay yolculuğu, ABD’de Shift4 Payments ödeme sistemlerinin sahibi 38 yaşındaki Jared Isaacman için yapılacak.

16 yaşında lise eğitimini yarıda bıraktıktan sonra bu şirketi ve hava kuvvetleri pilotlarına eğitim veren Draken International’ı kurarak büyük bir servete kavuşan Isaacman’in, yolculuk için SpaceX’e kaç para ödediği bilinmiyor.

Inspriation4 adlı verilen yolculuk yılın son çeyreğinde, muhtemelen Ekim’de, Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatılacak Falcon 9 roketinin taşıyacağı Dragon kapsülüyle yapılacak.

Kapsül yörüngede birkaç gün dolaştıktan sonra ABD’nin doğu kıyısında denize inecek.

Uçağın komutası Isaacman’de olacak. Isaacman beraberinde üç kişi de uzaya götürecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: