Covid-19 aşısı: İngiltere’de ilk kişiye Pfizer aşısı yapıldı

Bir İngiliz büyükannesi, toplu aşılama programının bir parçası olarak dünyada Pfizer Covid-19 aşısını alan ilk kişi oldu.

Önümüzdeki hafta 91 yaşına giren Margaret Keenan, bunun “en iyi erken doğum günü hediyesi” olduğunu söyledi.

Önümüzdeki haftalarda dağıtılacak olan 800.000 doz Pfizer / BioNTech aşısının ilki olan 06: 31 GMT’de enjeksiyon yapıldı.

Ay sonuna kadar dört milyona kadar daha bekleniyor.

Birleşik Krallık’taki merkezler 80 yaşın üzerindekileri ve bazı sağlık ve bakım personelini aşılayacak – program en savunmasızları korumayı ve hayatı normale döndürmeyi hedefliyor.

Salı günü V-day adını veren Sağlık Bakanı Matt Hancock, bu basit aşılama eyleminin “bilimsel çabaya ve insan yaratıcılığına ve pek çok insanın sıkı çalışmasına bir övgü” olduğunu söyledi.

“Bugün ortak düşmanımız olan koronavirüse karşı mücadelenin başlangıcıdır” dedi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, aşı yaptıran ilk insanlardan bazılarını görmek için Londra’daki bir hastaneyi ziyaret ederek, aşı olmanın “sizin için iyi ve tüm ülke için iyi” olduğunu söyledi.

İskoçya’nın Birinci Bakanı Nicola Sturgeon, “Bugün hepimiz gülümsemeye izin vermeliyiz – ama gardımızı düşürmemeliyiz.” Dedi.

Coventry’deki Üniversite Hastanesinde, ilk iğneyi Bayan Keenan’a matron May Parsons yaptı.

Aslen Enniskillen’den Co Fermanagh olan Bayan Keenan, “Covid-19’a karşı aşılanan ilk kişi olduğum için kendimi çok ayrıcalıklı hissediyorum” dedi.

“Bu, isteyebileceğim en iyi erken doğum günü hediyesi çünkü bu, yılın büyük bir bölümünde tek başıma kaldıktan sonra yeni yılda ailem ve arkadaşlarımla zaman geçirmeyi dört gözle bekleyebileceğim anlamına geliyor.

“Aşı teklif edilen herkese tavsiyem onu ​​almasıdır. 90 yaşında yaptırabilirsem sen de yaptırabilirsin” diye ekledi.

“Tarihi ana” tanıklık eden NHS İngiltere’nin ulusal tıbbi direktörü Prof. Stephen Powis, “Ona sarılamadık ama alkışlayabilirdik ve odada herkes öyle yaptı” dedi.

Coventry’de aşılanan ikinci kişi, Warwickshire’dan 81 yaşındaki William Shakespeare, aşının kendisine verilmesinden “memnun” olduğunu ve hastane personelinin “harika” olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: