Kuzey Kutbu’nda Uzay Kasırgası Tespit Edildi

Araştırmacılar, plazmaya ve manyetik alana sahip herhangi bir gezegenin bu ‘şiddetli’ uzay fırtınalarının kurbanı olabileceğini söyledi.

Gökbilimciler ilk kez, Dünya’nın üst atmosferinde 600 mil genişliğinde (1.000 kilometre) güçlü bir plazma kasırgası tespit ettiler – buna “uzay kasırgası” dedikleri bir fenomen.

Nature Communications dergisinde 22 Şubat’ta yayınlanan bir araştırmaya göre, uzay kasırgası 20 Ağustos 2014’te yaklaşık 8 saat sürdü ve Dünya’nın manyetik Kuzey Kutbu’nun yüzlerce mil üzerinde dönüyordu .

Araştırmanın yazarları , manyetik alan çizgileri ve hızla uçan güneş rüzgârından oluşan karışık bir karmaşadan oluşan kasırga çıplak gözle görülemiyordu – ancak Kuzey Kutbu üzerinden geçen dört hava durumu uydusu, tipik bir karasal kasırgaya benzemeyen bir oluşum tespit etti. . Uzay kasırgası, merkezinde sessiz bir “göz” olan bir huni şeklindeydi ve saat yönünün tersine dönen birkaç sarmal plazma koluyla (Dünya atmosferi de dahil olmak üzere güneş sisteminin her yerinde bulunan iyonize gaz) çevriliydi .

Uzay kasırgası su yağmuru yerine doğrudan Dünya’nın üst atmosferine elektron yağdırdı.

Birleşik Krallık’taki Reading Üniversitesi’nden uzay bilimcisi Mike Lockwood, “Şimdiye kadar, uzay plazma kasırgalarının var olup olmadığı bile belirsizdi, bu yüzden bunu böylesine çarpıcı bir gözlemle kanıtlamak inanılmaz.” Dedi . “Tropikal fırtınalar büyük miktarda enerji ile ilişkilidir ve bu uzay kasırgaları, güneş rüzgarı enerjisinin ve yüklü parçacıkların Dünya’nın üst atmosferine alışılmadık derecede büyük ve hızlı aktarılmasıyla yaratılmalıdır.”

Araştırmacılar, kasırganın 3 boyutlu bir modelini kullanarak, oluşumun, gelen güneş rüzgarı (güneş tarafından periyodik olarak salınan yüksek hızlı plazma galonları) ile Kuzey Kutbu üzerindeki manyetik alan arasındaki karmaşık bir etkileşimden kaynaklandığını varsaydılar.

Bu gözlemlenen ilk uzay kasırgası olsa da, araştırmacılar bu “hava durumu” sistemlerinin atmosferinde manyetik bir kalkan ve plazma bulunan herhangi bir gezegende ortak olaylar olabileceğini varsayıyorlar.

Lockwood, “Gezegenlerin atmosferindeki plazma ve manyetik alanlar evrende var, bu nedenle bulgular uzay kasırgalarının yaygın bir fenomen olması gerektiğini gösteriyor” dedi.

Uzay kasırgasından korkmalı mısınız? Muhtemelen Hayır. Araştırmacılar, üst atmosfer fenomeni gezegenimiz için çok az tehdit oluşturduğunu belirtti, ancak örneğin uydulardaki sürüklenmeyi artırarak veya GPS ve radyo iletişim sistemlerini bozarak mevcut uzay hava etkilerini etkileyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: