Mars 2020 Uzay Aracı İle Adım Adım Mars’a Yolculuk

NASA’nın Mars 2020 uzay aracı, ajansın gelecekteki Mars keşif planları için önemli bir kilometre taşı olacak olan 18 Şubat’ta Mars’a inişinden önce “mükemmel” çalışıyor.

Uzay aracı, 18 Şubat Doğu’da yaklaşık 15: 55’te Mars’taki Jezero Krateri yüzeyine gezici Perseverance’ı indirmesi planlanıyor. Bu saat, 11 dakikalık hafif bir seyahat süresine göre uzay aracından gelen sinyallerin Dünya’ya ulaştığı zamandır ve Mars’tan 22 saniye.

Jet Tahrik Laboratuvarı’nda 16 Şubat’ta yapılan brifingde proje yetkilileri, uzay aracının rotada olduğunu ve inişten dakikalar önce kritik giriş, iniş ve iniş (EDL) aşamasının çok önünde çalıştığını söyledi.

Görev proje müdür yardımcısı Jennifer Trosper brifingde “Azim şu anda mükemmel çalışıyor ve tüm sistemler inişe geçiyor” dedi. Kontrolörler 12 Şubat’ta uzay aracına “DO EDL” komutunu göndererek inişe hazırlanmak için uzay aracı üzerinde bir dizi faaliyeti tetikledi.

Gerektiğinde uzay aracının yörüngesini ayarlama yeteneği hala mevcut olsa da Trosper, Mars 2020’nin planlandığı gibi Jezero Krateri’ne iniş yolunda olduğunu söyledi. “Hedef, hedefin üzerinde ve biz tam olarak Mars için olmak istediğimiz yere gidiyoruz” dedi.

Mars 2020, 2012’de Mars’a inen gezgin Curiosity tarafından kullanılana benzer bir iniş sistemi kullanacak. Bu sistem, özellikle alçalan uzay aracının aşağıdaki yüzeyin görüntülerini aldığı ve “arazi göreceli navigasyon” adlı bir teknoloji gibi bazı iyileştirmeleri içeriyor. onu güvenli bir iniş bölgesine yönlendirmek için bu bilgileri kullanarak yerleşik bir haritayla karşılaştırır.

Mars 2020’den gelen telemetri, EDL sırasında Mars Reconnaissance Orbiter uzay aracı tarafından sağlanan bir “sözde bükülmüş boru” rölesi aracılığıyla Dünya’ya geri iletilecek. Trosper, bunun iniş yoluyla en fazla veriyi sağlayacağını, buna inişten hemen sonra gezicinin önündeki ve arkasındaki tehlike kameralarından görüntü alma olasılığı da dahil, dedi. Uzay aracı ayrıca alçalma sırasında X-bandında bir dizi tonu doğrudan Dünya’ya iletecek ve önemli görev olayları hakkında bilgi sağlayacaktır.

Başka bir yörünge aracı olan Mars Odyssey, inişten yaklaşık üç buçuk saat sonra Jezero Krateri üzerinden geçerek gezginin durumu hakkında bilgi sağlayacak. “Bu geçişi almak bize aracın durumu hakkında pek çok bilgi verecektir” dedi. Avrupa Uzay Ajansı’nın ExoMars Trace Gas Orbiter’ı, Odyssey’den birkaç saat sonra iniş sahasının üzerinden uçacak ve ayrıca Perseverance’tan gelen verileri aktarabilecek.

“Her şey yolunda giderse, günün sonunda potansiyel olarak bazı görüntüler görebiliriz,” dedi. “Değilse, inişten sonra aracın güvenlik moduna geçmesine neden olabilecek bir şey olmuş olabilir.” Bu durumda, sorunu gidermek ve normal işlemleri geri yüklemek birkaç gün sürebilir.

Perseverance, yüzeysel olarak Curiosity’ye benziyor, ancak yeni bir araç seti ve Curiosity’de bulunanlar Mars yüzeyindeki keskin kayalardan hasar gördükten sonra güçlendirilen tekerlekler gibi diğer yükseltmelerle. Perseverance’ın baş mühendisi Adam Steltzner, “Percy yeni bir vuruş aldı ve bu Mars yüzeyinde başını belaya sokmaya hazır” dedi.

Bilim adamları, Perseverance’daki aletleri, oradaki antik mikrobiyal yaşamın herhangi bir kanıtı da dahil olmak üzere gezegenin geçmiş yaşanabilirliğini incelemek için kullanacak. Ancak görevin önemli bir yönü, genel Mars Örneği Geri Dönüş programının bir parçası olarak daha sonra Dünya’ya dönmek için kaya örnekleri toplamaktır.

Perseverance tarafından önbelleğe alınan örnekleri toplamak ve onları Dünya’ya geri döndürmek için ESA ile işbirliği içinde 2026’dan önce başlatılan iki görevi içeren Mars Sample Return, mevcut görevlerin operasyonunun ötesinde önümüzdeki on yılda NASA’nın Mars keşif faaliyetlerinin neredeyse tamamını oluşturuyor. . Perseverance’ın başarısız bir inişi bu stratejiyi alt üst eder.

NASA’nın bilim müdürü yardımcılarından Thomas Zurbuchen, Mars 2020’nin Mars Sample Return’e inişinin sonuçları hakkında “Stres eklemiyor” dedi. “Şu anda tamamen tek bir şeye odaklandık, o da başarılı iniş.”

Trosper, Mars 2020’nin dahil olduğu beşinci Mars inişi olduğunu söyledi. Ekip harika bir iş çıkarıyor. Uzay aracı sağlam ”dedi. Garanti yok ama kendimi harika hissediyorum.

2012’de NASA, uzay aracının Mars atmosferiyle karşılaştığı andan indiği zamana kadar geçen zamana ve uzay aracını felakete uğratabilecek tüm tehlikelere atıfta bulunarak Merak görevinin EDL aşamasını ünlü bir şekilde “yedi dakikalık terör” olarak adlandırdı. . Teşkilat bir kez daha Perseverance inişi için “yedi dakikalık terör” aşamasını kullanıyor, ancak misyonla ilgili bazı kişiler “terör” ün biraz abartılı olduğunu düşünüyor.

14 Şubat’ta The Planetary Society tarafından düzenlenen Planetfest ’21 konferansının bir oturumunda, JPL’de baş mühendis ve geçmişte Mars inişlerinin emektarlarından biri olan Rob Manning, “Muhtemelen ‘terör’ doğru kelime değildir,” dedi. anksiyete gibi: derin, derin, derin kaygı. “

Başarılı bir inişten sonra “bizi neşelendirdiğinizi gördüğünüzde”, “mutluluk değil. Rahatlama, derin rahatlama. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: