Mars’ın atmosferi hakkında ipuçları, Phobos’un yüzeyinde olabilir

Kızıl Gezegenin yukarısında yavaş bir ölüm sarmalı üzerinde bulunan mahkum Mars uydusu Phobos , Mars’ın nasıl oluştuğuna dair bazı ipuçları olabilir.

Mars’ın milyarlarca yıldır atmosferinden döktüğü yüklü oksijen, karbon, nitrojen ve argon molekülleri (iyonları) aracılığıyla getirir. Yeni bir araştırma gösteriyor ki, bu iyonlardan bazıları Phobos’un yüzeyinde kalabilir.

Çalışma, 2014 yılında Kızıl Gezegenin yörüngesine geldiğinden beri Mars atmosferini inceleyen NASA’nın Mars Atmosphere and Volatile Evolution (MAVEN) görevinden alınan gözlemlere dayanıyordu. Uzay aracı ayrıca her Dünya gününde Phobos’un yörüngesinden beş kez geçiyor. 

Phobos’un yörüngesindeki Mars iyonlarını ölçerek, bilim insanlarının, Mars’ın uydusu ile çarpışmaları durumunda bu iyonların Phobos’un yüzeyine ne kadar derin bir şekilde düşeceğini tahmin etmelerine olanak tanıdı. Araştırmacılar, bir NASA açıklamasına göre, iyonların birkaç yüz nanometreden daha derin veya insan saçının genişliğinden 250 kat daha sığ kazılmadığını tahmin ettiler.

Berkeley’deki Kaliforniya Üniversitesi Uzay Bilimleri Laboratuvarı’nda araştırmacı olan baş yazar Quentin Nénon, “Mars’ın atmosferini uzaya kaybettiğini biliyorduk ve şimdi bunun bir kısmının Phobos’ta sona erdiğini biliyoruz” dedi .

Eğer biri Phobos’u yakından inceleyebilseydi ( henüz kimse oraya ulaşamadı ) iyon çalışmaları, Mars’ın neden bu kadar çok atmosfer kaybettiğinin gizemine ve bununla bağlantılı olarak suyun gezegenin yüzeyinde akmasının ne zaman durduğu sorusuna daha fazla ışık tutabilirdi. . Su, yaşamın önemli bir bileşenidir ve tartışmayı çözmek, bilim insanlarının Kızıl Gezegen’in yaşam şansını daha iyi anlamalarına yardımcı olacaktır. MAVEN yıllardır Mars’ta atmosferik kayıplara bakarken, Phobos başka bir bakış açısı sağlayacaktır.

Phobos uzaktan gözlemlendi, ancak şu ana kadar Phobos’a ulaşma çabaları başarısız oldu. Planlanan birkaç görev hiçbir zaman gerçekleşmedi ve başlatılanlar bile hedeflerine ulaşamadı (1980’lerin sonlarında Sovyetler Birliği’nin Phobos 1 ve Phobos 2’si ve Dünya yörüngesinden hiç ayrılmayı başaramayan Rus-Çin Phobus-Grunt görevi dahil) 2011-12’de.)

Ancak Japonya Havacılık ve Uzay Keşif Ajansı (JAXA) , 2024’te Martian Moons Exploration (MMX) görevini Phobos’a göndermeyi planladığından, yakında daha fazla yanıt için umut var . MMX yüzeyden numune alacak ve onları Dünya’ya geri gönderecek. NASA, Nénon’un ekibinin Mars atmosferi hakkındaki sorularını yanıtlamak için MMX’in her zaman Mars’a bakan ayın yanına inmesinin ideal olacağını söyledi.

NASA aynı açıklamada, “Phobos, tıpkı Dünya’nın uydusunun (Ayın) Dünya’ya kilitlenmesi gibi, Mars’a kilitlendi, böylece gezegeni her zaman yalnızca bir tarafını gösteriyor,” dedi. “Sonuç olarak, Phobos’un yakın tarafındaki kayalar bin yıldır Mars atomları ve molekülleriyle yıkandı. Nénon’un araştırması, Phobos’un yakın tarafının en üst yüzey katmanının, onun uzak tarafı. “

Mars atmosferiyle ilgili ipuçları için Phobos’u çalışmak, eve çok daha yakın bir emsal teşkil ediyor. NASA, aynı açıklamada, Dünya’nın uydusunun (Ayın) aynı zamanda hem güneş hem de Dünya’dan gelen atomların kaydına sahip olduğunu ve bunun 1960’ların ve 1970’lerin Apollo insan iniş görevlerinden alınan örneklerde ortaya çıktığını belirtti. 

Phobos, onun ikiz Mars uydusu Deimos ve Dünya’nın ayı gibi “havasız” uydular, önemli bir atmosfer veya rüzgar ve su gibi yüzey süreçleri olmadığından çok az erozyona maruz kalır. Bu uyduların yavaşça değişen yüzeyi, böylece güneş sistemi geçmişinin değerli bir kaydını sağlar.

MMX, Mars’ın atmosferine bakmanın yanı sıra bilim insanlarının Phobos ve Deimos’un köken hikayesini anlamalarına da yardımcı olabilir . Küçük uydular, Mars’ın yerçekimi tarafından yakalanan asteroitler, ana gezegenleri ile aynı zamanda oluşan Mars uyduları veya kozmik bir çarpışmadan kalanlar olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: