Mars’ın Kutupları Gizemli Şekilde Değişiyor

Kızıl Gezegen dönerken titriyor ve sallanıyor, Geophysical Research Letters dergisindeki araştırmalar doğruluyor ve astronomların neden olduğu hakkında hiçbir fikri yok.

Araştırmacılar, hız kaybettikçe sallanan bir oyuncak top gibi, Mars’ın kutupları gezegenin dönme ekseninden her zaman birazcık uzaklaşıyor ve her 200 günde bir merkezden 10 santimetre uzaklaşıyor.

Bilim yazarı Jack Lee, Eos’ta yazdığı gibi, fenomeni bir asırdan daha uzun bir süre önce keşfeden astronom Seth Carlo Chandler’ın adını taşıyan bu yalpalama, mükemmel yuvarlak olmayan gezegenlerde görülen bir etkidir. Gezegenimizin kutuplar her 433 gün ya da öylesine tekrarlar dairesel bir şekilde Wobbling dönme ekseni kabaca 30 feet (9 m) dolaşmakta.

Eos’a göre bu titrek yalpalama gezegenimiz üzerinde ihmal edilebilir bir etkiye sahip, ancak yine de bir bilmece sunuyor. Bilim adamları, yalpalamaların kökeninden itibaren bir yüzyıl içinde doğal olarak yok olması gerektiğini hesapladılar, ancak gezegenimizin şu anki yalpası bundan çok daha uzun süredir güçlü. Bir şey – belki de atmosfer ve okyanuslardaki basınç değişikliklerinin bir kombinasyonu, 2001’de yapılan bir çalışmada önerildi – yalpalamayı sürekli olarak yeniden canlandırıyor gibi görünüyor, ancak tam mekanizma hala bilinmemektedir.

Mars yalpası da aynı derecede kafa karıştırıcı. Yeni çalışmanın yazarları, Kızıl Gezegenin yörüngesinde dönen üç uydu tarafından toplanan 18 yıllık verileri kullanarak yalpayı tespit ettiler: Mars Odyssey, Mars Keşif Orbiter ve Mars Global Surveyor. Ekip, Mars’ın kutuplarındaki bu küçük değişimin de kendi kendine çözülmesi gerektiğini hesapladı, ancak şu anda güçleniyor gibi görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: