MARVEL KARAKTERİ OLAN LOKİ KİMDİR ?

Asgard Prensi Loki, Jotunheim’ın gerçek varisi ve Yaramazlığın Tanrısı şanlı bir amaç için yüklenmiştir. Kral olma arzusu, onu Asgard’da kaos ekmeye itiyor. Güç arzusu içinde, bir hükümdara ihtiyaç duyduklarına inandığı ve planlarına müdahale eden beklenmedik kahramanlarla karşılaştığı Dünya’ya ulaşır.

Yaramazlık Tanrısı ve Thor’un kardeşi olan Loki’nin hileleri ve planları krallıkları kasıp kavurur.

Asgard Prensi Loki, Jotunheim’ın gerçek varisi ve Yaramazlığın Tanrısı şanlı bir amaç için yüklenmiştir. Kral olma arzusu, onu Asgard’da kaos ekmeye itiyor. Güç arzusu içinde, bir hükümdara ihtiyaç duyduklarına inandığı ve planlarına müdahale eden beklenmedik kahramanlarla karşılaştığı Dünya’ya ulaşır.

Yaramazlık Tanrısı

Kral Odin ve Asgardlı Kraliçe Frigga’nın oğlu olarak yetiştirilen sürekli entrikacı Loki, kardeşi Thor’un gölgesinde yaşamaya kızıyor. Loki, erkek kardeşi fiziksel hüner peşinde koşarken, “Yaramazlığın Tanrısı” ünvanını alarak büyü sanatları okudu. Kendisinin Asgard’ın gerçek Kralı olduğuna inanan Loki, Thunder Tanrısı’nın tahta çıkışını baltalamayı, babasının onayı için umutsuzca ve Thor’a eşit olarak görülmeyi planlar.

Thor’un Midgard krallığına sürgüne gönderilmesi sırasında Odin, Loki’nin gerçek soyunu ortaya çıkardı. Çağlar önce Odin, Laufey ve Jotunheim’ın Donmuş Devleri ile büyük bir savaşta savaştı ve yendi. Küçültülmüş boyutu nedeniyle terkedilmiş ve bir bebek olarak ölüme terk edilen Odin, bir gün Frost Giants ile Asgard’ları barış içinde birleştirmek için Laufey’in oğlu Loki’yi oğlu ve prens olarak yetiştirmesi için Asgard’a götürdü.

Hayatı boyunca yalan söylemesine ve oğlu olarak sevilmek yerine Odin’in politik piyonu olarak kullanılmasına öfkelenen Loki, tahtın değerini ve Thor’a üstünlüğünü kanıtlamak için birkaç yola başvurdu.

Loki, insanlardan çok daha üstün bir güce, dayanıklılığa ve uzun ömürlülüğe sahiptir. Tüm Asgard’daki en güçlü büyücü olan Loki’nin büyülü yetenekleri arasında astral projeksiyon, şekil değiştirme, hipnoz, moleküler yeniden düzenleme, enerji patlamaları, havaya yükselme, konjurasyon, kriyokinezi, telekinezi ve ışınlanma bulunur. Buna ek olarak Loki, başkalarıyla telepatik olarak bağlantı kurabilir ve onların anılarını görebilir, nesneleri mistik bir şekilde aşılayabilir ve boyutlar arasında yarıklar yaratabilir.

Bir manipülasyon ve aldatma ustası olan Loki, mistik eserler, gizem bilgisi ve insan ve uzaylı teknolojisini kullanma konusunda engin bilgi ve beceriyle oldukça zekidir. Oldukça taktiksel bir düşünür olan Loki, fırsatları ve olayları kendi lehine manipüle edebilir; kurnaz zihni Thor ve Odin’in çok ötesinde.

Uzman bir savaşçı olan Loki, genellikle bıçak ve diğer küçük bıçaklar kullanır. Yaramazlık Tanrısı, Öteki ve Thanos tarafından hediye edilen bir Chitauri Asası, Odin’in Gungnir mızrağı, Antik Kışların Tabutu ve Tesseract’ı da kullandı.

Loki’nin şüpheli bağlılıkları göz önüne alındığında Loki’nin düşmanlarını belirlemek zor olsa da, bazı önemli düşmanlar öne çıkıyor.

Loki ile Thor ve Odin arasındaki ilişki, en iyi ihtimalle “karmaşık” olarak adlandırılabilir. Başlangıçta iyi ve fedakar olan Loki, kısa süre sonra üvey babası Kral Odin ve kardeşi Thor’u kendi tarafında daha dikenler olarak görür ve onun olması gerektiği gibi hükümdar olmasını engeller. Gerçek ebeveynliğini öğrendikten sonra Loki, Odin’in aldatmacasına karşı öfke ve ihanet hisseder ve Allfather’ın onu asla Asgardlı tahtına uygun bir canavar olarak gördüğüne inanır. Bu, Thor’a karşı amansız kıskançlığını ve aşağılık duygularını besler.

Ailesine olan gizli sevgisine ve zaman zaman ilham aldığını hissettiğinde Thor’a yardım etmesine rağmen, genellikle ona ihanet eder. Thor’un en yakın arkadaşları – Sif and the Warriors Three Volstagg, Fandral ve Hogun – ve Asgardlı bekçi Heimdall, Gök Gürültüsü Tanrısı’nı her konuda destekliyor ve Loki’nin yanlış bağlılıklarına karşı her zaman temkinli davranıyor. Ancak Thor, Loki’nin daha fazlası olma yeteneğine sürekli olarak inanıyor.

Loki, sınırsız bir enerji kaynağı olduğu düşünülen Tesseract adlı bilinmeyen bir varlığı çaldığında kendini SHIELD ile karşı karşıya bulur. Müdür Nick Fury liderliğindeki ve ajanlar Maria Hill ve Phillip Coulson tarafından desteklenen bu casusluk ve koruma ajansı, İntikamcılar onunla savaşacak.

Kaptan Amerika, Iron Man, Hulk, Hawkeye, Black Widow, Thor ve daha sonra Falcon, Vision ve Scarlet Witch gibi Dünya’nın savunucuları olarak bilinen bir grup süper güçlü ve dikkate değer insan olan Yenilmezler, Loki’nin planlarına tehdit oluşturuyor. Dünyayı ele geçir ve yönet.

Kendisiyle arzuları arasında duran uzun düşman listesi arasında Malekith ve Kara Elfler, Odin’in ilk doğan Hela ve Jane Foster yer alıyor. Daha yakın zamanlarda, Mad Titan Thanos ve onun takipçileri – Corvus Glaive, Proxima Midnight, Ebony Maw ve Cull Obsidian – yıkılmış ana dünyalarından diğer Asgardlılarla birlikte kaçarken Loki ile yolları kesişir. O zaman Loki, belki de kendisi için çok büyük bir tehdide karşı karşıya gelir, ancak aynı zamanda kardeşinin ona olan inancını tekrar tekrar teyit eder.

Loki’nin müttefikleri, cazibesi ve manipülasyon güçleri, amaçlarına uyan herkesle ittifak kurmasına hizmet ettiğinden, benzer şekilde tam yerini tespit etmek zordur.

Ancak Loki, üvey annesi Frigga’yı ailesindeki herkesten çok önemsiyor ve seviyor. Ona astral projeksiyon yöntemlerini öğretir ve büyücülük hediyesini teşvik eder. Planlarının ölümünde nasıl bir rol oynadığına dair derin bir pişmanlık ve acı hissediyor ve öldüğünde bir çöküş yaşıyor.

Öteki tarafından yönetilen eski bir uzaylı ırkı olan Chitauri, Loki’yi kanatlarının altına alır. Ona eski bilgiler ve kullanması için bir Chitauri asası hediye ediyorlar. Diğer, Thanos’a hizmet eder. Bu eski müttefik, Mad Titan, kardeşi Thor ile birlikte Asgardlı mültecilerin yarısının hayatını tehdit ettiğinde düşmana dönüşür.

Clint Barton AKA Hawkeye ve Dr. Erik Selvig, Loki’nin Dünya’yı yönetme planındaki piyonlardır. Onları bir Chitauri Asası kullanarak kontrol eder ve iradesine göre büker.

Laufey, Loki’nin biyolojik babasıdır. Loki, terk edilmiş olmasına rağmen, Buz Devlerinin Kralı’nı Asgard’a, uyuyan Asgard Kralı Odin’i öldürmeye ve Jotunheim ile Asgard arasında ikinci bir savaş başlatmaya davet eder. Ancak Laufey sonunda ihanete uğradı ve Loki tarafından öldürüldü.

Sakaar’da Loki, Şampiyonlar Turnuvası’nda yaşam formlarını birbirleriyle savaşmaları için manipüle eden hedonist bir tiran olan Büyük Usta’nın lütfunu kazanır. Sakaar’da geride kalmak istemeyen Loki, Hela’yı yenmek ve kalan Asgard halkını Ragnarok’tan kurtarmak için nihayetinde Revengers Thor, Hulk ve Valkyrie ile birlik olur.

Jotunheim Kralı’nın oğlu Loki Laufeyson, Laufey tarafından terk edilmiş ve ölüme terk edilmiş, bebeği bir Buz Devi için alışılmadık derecede küçük görmüş. Buz Devleri ve Asgardlılar arasındaki bir savaşın ardından Asgard Kralı Odin, Loki’yi buldu ve biyolojik oğlu Thor ile birlikte oğlu ve Asgardlı bir prens olarak yetiştirmesi için eve götürdü. Kraliçe Frigga onu büyücülük sanatında yetiştirdi ve bildiği her şeyi ona öğretti.

Gerçek mirasının farkında olmayan ve Thor’un taç giyme töreninin yapıldığı gün Thor’un gölgelerinde yaşamaktan yorulan Loki, Ebedi krallıkta gizlice Buz Devlerinin Asgard’a ve Odin’in mahzenine sızmasına izin veren yollar açtı. Frost Giant’ın güç kaynağı olan Kadim Kışlar Tabutunu alma girişimleri başarısız olunca Thor misilleme yapmak istedi. Odin’in doğrudan emirlerine itaatsizlik eden Thor, öfkelenen ve Loki tarafından aceleci davranmaya zorlanan Thor, Jotunheim topraklarında Loki, Sif ve Warriors Three Volstagg, Fandral ve Hogun ile birlikte Asgard’a saldıramayacaklarına dair bir mesaj göndermek için Buz Devlerini aradı. sonuçsuz.

Bir dev tarafından kışkırtılan Thor, arkadaşlarını savaşa götürdü. Loki, acı çekmeden bir Buz Devinin dokunuşuna dayanabildiğini burada öğrendi. Jotunheim’daki varlıkları, Odin müdahale edene kadar Jotun ile savaş başlattı. Küstahlığından dolayı Dünya olarak bilinen Migard krallığına sürgün edilen Odin, Thor’un güçlerini ve çekici Mjolnir’i elinden aldı. Bu olaylardan esinlenen ve bir Jotun’un dokunuşundan kurtulma konusunda endişelenen ve kendisinin lanetlendiğine inanan Loki, Tabut’u aradı ve gerçek mirasını Odin’den talep etti.

Öfkesini geçemeyen Loki, ailesinin onu bir canavar olarak gördüğüne inanıyordu, çünkü Asgardlılar Jotuns’tan nefret etmek için büyütüldü, Odin tarafından şefkatten değil, siyasi bir barış aracı olarak kurtarıldı. Odin’in Asgard’ın tahtına bir Buz Devi koymaya hiç niyeti olmadığını. Ailesinin dağılmasından ve Jotunheim ile yaklaşan savaştan rahatsız olan Loki, Allfather’ı Odin’in yeniden güçlenmek için uyuduğu bir dönem olan Odinsleep’e düşürdü.

Annesi tarafından kral rolünü üstlenme pozisyonunu teklif eden Loki, babasının öldüğünü söylemek için kısa bir süre Thor’u ziyaret eder ve anneleri, Buz Devleri ile savaşı ateşleme korkusuyla geri dönmeyi reddeder. Daha sonra Laufey’i Odin’i öldürmesi için Asgard’a davet eder ve Tabutu geri alır. Sif ve Üçlü Savaşçı Thor’a sadık ve haklı varisi geri almaya çalışırken Loki, Thor’u ve arkadaşlarını ortadan kaldırmak için Yok Edici’yi Dünya’ya gönderdi. Loki’nin zihninden güç alan Destroyer ile savaştıktan sonra Thor, Dünya insanlarını kurtarmak için kendini feda eder ve Loki’yi ağabeyini rahatlatmak için büker.

Asgard’a sızdıktan sonra Loki, Asgard’ın kralı olarak kendini kanıtlamak için eninde sonunda gezegeni yok edecek olan Bifrost’u kullanarak Jotunheim’a saldırmak için bir manevra olarak Odin’in Gungnir’iyle Laufey’e ihanet eder ve onu öldürür. Asgard’a geri dönen ve Jotunheim’ın yok edilmesini durduran Thor, Rainbow Köprüsü’nü yok etti ve Asgard’ın Dünya’ya ve diğer alemlere erişimini kesti. Uçuruma düşen yeni uyanan Odin, iki oğlunu da kara delikten kurtardı. Allfather’ın eylemlerinin kendisi ve Asgard için olduğunu göremediği için harap olan Loki gidip uçuruma düşer.

Bifrost’un neden olduğu bir solucan deliğinden Barınak’a gelen Loki, antik dünya dışı ırkın hükümdarı Chitauri ve Thanos’un hükümdarı olan Öteki ile tanıştı. Yaramazlık Tanrısı’na kardeşinin en sevdiği yer olan Dünya üzerinde hakimiyet sunan Thanos, karşılığında Tesseract’ı istedi. Zihin kontrol cihazı görevi gören bir Asa ile yetenekli olan Loki, diğerlerini etkileyebilirdi. Onun haberi olmadan, Asa onu da etkiliyor, kardeşi Thor’a ve Dünya sakinlerine olan nefretini körüklüyordu.

Chitauri’nin yardımıyla Loki, Dünya’ya bir portal açtı ve Dr. Erik Selvig’in HYDRA’nın gizli silahı ve sınırsız kararlı enerjinin anahtarı olan Tesseract küpünü incelediği SHIELD tesisinin yeraltı laboratuvarına götürdü. Küpten güç alan Loki’s Scepter, enerjiyi vurdu, mevcut ajanların çoğunu devre dışı bıraktı ve hem Hawkeye hem de Selvig’in kontrolünü ele geçirdi. Yaramazlık tanrısının Dünya’ya gelişi, Yönetmen Fury’yi Dünya’nın en güçlü kahramanları olan Yenilmezler olarak bir yanıt ekibi oluşturmaya yönlendirir.

Hala kardeşi Thor’a kızan ve Asgard’a dönmeyi reddeden Loki, Kaptan Amerika, Kara Dul, Hulk, Yönetmen Fury ve SHIELD ile kardeşini kendi lehine kullanarak durumu manipüle etti. Kendisinin zorlu bir tehdit olduğunu kanıtlayan Loki, nihayetinde, hükümdarlığı durdurmak için Avengers girişimi altında farklı grup olağanüstü insanları birleştirdi ve harekete geçirdi.

Tesseract ile Loki, Stark Kulesi’nin tepesinde tüm Chitauri ordusunun Dünya’yı işgal etmesine izin veren bir portal açtı. New York şehri yabancı filo tarafından ezildi ve yok edildi. Yenilmezler nihayetinde Yaramazlık Tanrısı’nı ve Chitauri’yi yendi ve ele geçirdi ve portalı kapattı. Thor, evlatlık kardeşi zincirlerle ve Tesseract ile Asgard’a döndü.

Sonsuz hapis cezasına çarptırılan Loki, Asgard zindanlarının üzerinde, hasarlı Bifrost Köprüsü’nden faydalanan Çapulcular tarafından Dokuz Diyar boyunca şiddetli savaşın farkında değildi. Bu arada Dünya’da, Asgard’a bir portal arayan Jane Foster, tüm alemlerin kozmik hizalanması olan Yakınsama sırasında bilmeden bir kapıya girdi. Uzun süredir kayıp olduğu düşünülen ve Elflerin lideri Malekith’i uyandıran, Gerçeklik Taşı olarak da bilinen Aether ile enfekte oldu.

Malekith askerlerinden birini canavarca bir Kurse’ye çevirdi ve Asgardlılar tarafından yakalanmasını planladı. Asgard zindanlarındaki bir çatışma sırasında Kurse, Loki’ye Asgard’ı yok etmek isteyen bir Kara Elf olarak kendini gösterdi. Çıkışına yardım eden Loki, Kara Elf’i bilmeden, enfekte Jane Foster’ı koruyan annesi Frigga’ya götürdü. Haber Loki’yi öfke ve keder krizine sürükledi.

Suçluluk duygusunun üstesinden gelen Loki, ciddi bir Thor’un Kara Elflerden intikam almasına yardım etmeyi kabul etti. Loki’nin ona sırtını döneceğini tahmin ederek, olası her ihaneti planladı, ancak Loki’nin Svartalfheim Savaşı sırasında elfleri kandırmak için kendini feda edeceğini beklemiyordu. O öldü ve Elfler Aether ile Dünya’ya kaçtı.

Loki, Thor’un haberi olmadan sahte ölümünü yaptı ve Asgard’a döndü; ve böylece, bir süre Odin kılığında Asgardlı tahtına el koydu. Thor, her şeyin sonu olan Ragnarok’u Asgard’a getirmeye mahkum olan ateş iblisi Surtur’u yendikten sonra Asgard’a döndükten sonra, Şimşek Tanrısı, kardeşinin tüm zaman boyunca Kral kılığına girdiğini keşfetti. Loki, babalarını Midgard’daki bir yaşlı bakım merkezine göndermişti. Varışlarında, iki Asgardlı prens, merkezin yıkılmış olduğunu keşfetti. Mistik Sanatlar Ustası Doktor Strange, ikisi de derhal Dünya’dan ayrılırsa, Thor’un babasını bulmasına yardım etmeyi teklif etti. Kabul ettiler ve Strange, babalarını Norveç’te bulmalarına yardım etti.

Yıpranmış ve ölmekte olan Allfather, her iki oğluna da onları sevdiğini Loki’yi şaşırtarak bilgilendirdi. Ancak, ölümü üzerine, en büyüğü sürgünden serbest bırakılacak – Ölüm Tanrıçası Hela, onlardan sakladığı bir sır. Odin Valhalla’ya yükselirken, Hela kendini iki Asgardlı prensine tahtın haklı varisi olarak tanıttı, Thor’un çekici Mjolnir’i yok etti ve ikisini de Bifrost’tan çıkarıp Sakaar’a gönderdi.

Sakaar’da Loki, gezegenin yöneticisi Büyük Usta ile tanıştı ve ondan iyilik kazandı, ayrıca uzun zaman önce Hela’nın ellerinde can veren Asgardlı savaşçıların efsanevi gücünün bir parçası olan bir Valkyrie olan Scrapper 142 ile karşılaştı. Hem Şampiyonu kaybeden öfkeli bir Büyük Usta ile solucan delikleriyle dolu uzaylı çöp gezegeninde bırakılmayı reddeden Loki ve birkaç kaçan Gladyatör, Asgard’da Hela ile yüzleşme görevlerinde Revengers’e (Thor, Hulk ve Valkyrie) katıldı.

Thor ve Valkyrie, Hela’nın dikkatini dağıtırken Loki, Odin’in Kasasına sızdı ve Surtur’un tacını Ebedi Alev’e yerleştirerek ateş iblisini diriltti. Çıkarken, Space Stone’u içeren Tesseract’ı geri çalmayı düşündü.

Loki ve Thor, Asgard’ı Dünya’da yeniden yapma planlarını değiştirip tartışırken, Thanos’a ait büyük bir uzay gemisi Asgardlı mülteci gemileri Devlet Adamının önünde belirdi. Thanos, Uzay Taşı’nı eski müttefiki Loki’den talep etti. Kardeşinin ölümüyle tehdit edilen Loki, Tesseract’ı Thanos’a bıraktı ve Thor’a, Hulk Thanos’u ele geçirmek için ortaya çıktığında güneşin yeniden parlayacağına dair güvence verdi.

Artık Thanos’un iki Sonsuzluk Taşı olduğu için, kendisine Odinson diyen Loki, Deli Titan ve takipçilerine rehber olmayı teklif etti. Thanos’a saldıracak kadar yaklaşarak gerçek niyetini açıklamadan önce sonsuz sadakatini taahhüt etti. Ancak Thanos, Loki’nin hareketini tahmin etti ve Yaramazlık Tanrısı’nın boynunu kardeşinin önünde kırarak onu öldürdü. Loki, Thanos’a asla tanrı olmayacağını söyleyerek öldü.

Mad Titan, Devlet Adamını kalan Asgardlıların yarısı ve ölü Loki ile havaya uçururken, gemide kalan tek kurtulan Thor, kardeşi için daha fazla diriliş olmayacağına inanıyor ve kaybının yasını tutuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: