NASA, Astronotlarla SpaceX Ticari Mürettebat Testi Uçuşunun Kapsamını Sağlayacak

On Monday, March 30, 2020 at a SpaceX processing facility on Cape Canaveral Air Force Station in Florida, SpaceX successfully completed a fully integrated test of critical crew flight hardware ahead of Crew Dragon’s second demonstration mission to the International Space Station for NASA’s Commercial Crew Program; the first flight test with astronauts onboard the spacecraft. NASA astronauts Bob Behnken and Doug Hurley participated in the test, which included flight suit leak checks, spacecraft sound verification, display panel and cargo bin inspections, seat hardware rotations, and more.

NASA’nın SpaceX Demo-2 misyonu, ABD insan uzay uçuşunu 2011 yılından bu yana ilk kez bir Amerikan roket ve uzay aracı üzerinde astronotlar Robert Behnken ve Douglas Hurley ile ABD topraklarından Uluslararası Uzay İstasyonu’na geri döndürecek. 2020’de Cape’deki bir SpaceX işleme tesisinde Mart 2020’de Florida’daki Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu, SpaceX, Crew Dragon’un NASA Ticari Mürettebat Programı için Uluslararası Uzay İstasyonu’na yaptığı ikinci gösteri misyonu öncesinde kritik mürettebat uçuş donanımının tam entegre testini başarıyla tamamladı; uzay aracında astronotlarla yapılan ilk uçuş testi. Behnken ve Hurley, uçuş elbisesi sızıntı kontrolleri, uzay aracı ses doğrulaması, ekran paneli ve kargo kutusu incelemeleri, koltuk donanım rotasyonları ve daha fazlasını içeren teste katıldı.

NASA, ajansın NASA astronotları Robert Behnken ve Douglas Hurley ile Uluslararası Uzay İstasyonuna yönelik SpaceX Demo-2 test uçuşu için yaklaşan prelaunch ve lansman etkinliklerini kapsayacak .

Bu faaliyetler, NASA’nın 2011’den beri ilk kez Amerikan roketleri ve Amerikan topraklarından uzay araçları üzerinde astronotlar başlatmak için ABD havacılık endüstrisi ile birlikte çalışan Ticari Ekip Programı’nın bir parçasıdır .

NASA ve SpaceX, ticari olarak inşa edilmiş ve işletilen bir Amerikan roket ve uzay aracı insanları uzay istasyonuna ilk kez taşıyacak olan Demo-2 uçuşunun başlatılması için 27 Mayıs Çarşamba günü 16:32 pm’yi hedefliyor. Lansman ve lansmana giden diğer etkinlikler NASA Televizyonunda ve ajansın web sitesinde yayınlanacak .

SpaceX Crew Dragon uzay aracı, NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki tarihi Launch Complex 39A’dan Falcon 9 roketinde fırlatılacak. Mürettebat Ejderhası’nın 28 Mayıs Perşembe günü saat 11: 29’da uzay istasyonuna yanaşması planlanıyor.

Bu, SpaceX’in NASA Ticari Mürettebat Programının son test uçuşu olacak ve Falcon 9 roketinin, Crew Dragon uzay aracının ve yer sistemlerinin yanı sıra yörüngede, yerleştirme ve iniş işlemlerinin performansı hakkında veri sağlayacak.

Test uçuşu ayrıca uzay istasyonuna ve uzay istasyonundan astronot taşıyan düzenli uçuşlar için SpaceX’in mürettebat taşıma sistemini NASA onaylayan değerli veriler de sağlayacaktır. SpaceX şu anda bu rotasyondaki veriler NASA’nın sertifikasyonu için incelendikten sonra gerçekleşecek olan ilk rotasyon görevi için donanımı hazırlıyor.

Bu haber konferanslarına tüm medya katılımları, aşağıda özel olarak listelenenler dışında uzak olacaktır; COVID-19 salgını nedeniyle Kennedy’de sadece sınırlı sayıda medya yer alacaktır.

KAYNAK : NASA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: