Nasa’nın ‘megarocket’i kritik testte motorları ateşleyecek

Nasa’nın yeni “megarocket” inin dört ana motoru, fırlatıcının ham, patlayıcı gücünü göstererek ilk kez birlikte ateşlenecek.

Uzay Fırlatma Sistemi (SLS), Amerikalıları 2024 yılına kadar Ay yüzeyine geri getirmeyi amaçlayan ABD uzay ajansının Artemis programının bir parçası.

Motor “hotfire”, Green Run olarak bilinen bir dizi testin sonuncusudur.

Bu, Nasa’nın roketi bu yıl içinde gerçekleştirilmesi planlanan ilk uçuşu için onaylamasına yardımcı olacak.

Artemis-1 adlı bu mürettebatsız görev, Nasa’nın yeni nesil uzay aracı Orion’u Ay çevresinde bir döngüde fırlatacak.

Cumartesi günkü sekiz dakikalık yer testi – 22: 00-00: 00 GMT (17: 00-19: 00 EST) arasında iki saatlik bir zaman aralığında gerçekleştirilecek – roketin yörüngeye tırmanışını simüle etmek için tasarlandı.

Ana aşama, Mississippi Bay St Louis yakınlarındaki Nasa’s Stennis Uzay Merkezi’nin zemininde B-2 test standı adı verilen çelik bir yapıya bağlanacak.

Bir kez ateşlendiğinde, çekirdeğin tabanındaki dört RS-25 motoru 1,6 milyon lb (7 Meganewton) itme kuvveti üretecek – bir roketi havada iten kuvvet.

Nasa Stennis’in Green Run test şefi Ryan McKibben BBC News’e “Bu tam süreli bir yanık – hedeflediğimiz şey bu,” dedi.

“Tek bir motor testine karşı tam bir aşama testi yapmak kesinlikle heyecan verici,” dedi ve ekliyor: “Bu, çekirdek aşamayı ilk kez test etmek için eşsiz bir fırsat.”

Hotfire, roketin ana yüklenicisi olan Nasa ve Boeing mühendisleri tarafından yürütülen bir değerlendirme programı olan Green Run’daki sekizinci ve son testtir.

Boeing’de başkan yardımcısı ve SLS program yöneticisi John Shannon, “Bizi bu aşamaya getiren çok dikkatli bir prosedür yinelemesi oldu” dedi.

“Bu bir gelişim veya test makalesi değil, Ay’da Artemis-1’e güç verecek uçuş makalesi, bu yüzden ilerlerken ona çok dikkat ediyoruz.”

Motorlar çoktan tarih yazdı. Uzay mekiği yörüngesine güç sağlamak için kullanılanla aynı türdendirler ve Nasa, ilk dört SLS fırlatması için uçmuş donanımı yeniden kullanacak.

SLS, yanlara tutturulmuş iki küçük katı roket itici (SRB) ile büyük çekirdek aşamasından oluşur. Mühendisler, fırlatıcının 2021 sonundaki ilk uçuşundan önce, Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nde SRB segmentlerini istiflemeye başladılar.

Alabama, Huntsville’deki Nasa’s Marshall Uzay Uçuş Merkezi SLS program yöneticisi John Honeycutt, “Bu güçlü roket bizi Ay’a ve ötesine derin uzay görevlerinde ajansı ve ülkeyi desteklemeye hazır hale getirecek,” Salı günü bir medya brifinginde söyledi.

Sıcak ateşten önce, mühendisler temel aşamayı 700.000 galondan (3.2 milyon litre) fazla itici gazla dolduracaklar.

Bu itici yakıt, roketin yakıtı olan sıvı hidrojenden ve yakıtın yanmasına yardımcı olan sıvı oksijenden oluşur. Motorların içinde patlayıcı bir şekilde tepki verirler ve egzozdan aşırı ısınmış su buharı üretirler.

Hidrojen ve oksijen, oda sıcaklığında gaz halindedir, ancak gazlar çok fazla yer kaplar. Bunları sıvıya dönüştürmek, eşdeğer bir miktarın daha küçük bir tankta depolanmasına izin verir, ancak aynı zamanda çok soğuk sıcaklıklara kadar soğutulmalarını gerektirir.

Motorlara sıfırın birkaç yüz derece altında girerler, ancak diğer uçta çıkan egzoz 6,000F (3,316C) – demiri kaynatmak için yeterince sıcak.

Ryan McKibben BBC News’e verdiği demeçte, “İçinde çok su olan bir kovaya ateş ediyoruz. Su, test standında yanmasını engelliyor.”

Egzozu soğutmak için yüz binlerce galon su alev kovasına yönlendirilir. Ek olarak, motorların etrafında sekiz dakika boyunca ateşlediklerinde oluşan gürültüyü bastırmak için bir su “perdesi” oluşturmak için on binlerce galon kullanılacak.

Bu, standa sabitlenirken ana sahneyi titreşimlerden korumak için yapılır.

1400’ün üzerinde sensör, roket sistemlerinin test sırasında nasıl performans gösterdiğini ölçecek.

Julie Bassler, “Bu sıcak ateşle, aviyonik (uçuş elektroniği) ve yazılım komuta ve kontrolünün entegre çekirdek kademe ve motor tahrik sistemi ile nasıl performans göstereceği de dahil olmak üzere – dört motoru da ateşleyecek çok fazla veri var,” dedi Julie Bassler, SLS, Marshall Uzay Uçuş Merkezi müdürü.

Nasa, gelecek yılki Artemis 1 görevinden önce herhangi bir sorunu çözmek istiyor. Her şey yolunda giderse, SLS, 1972’de Apollo 17’den bu yana ilk insan inişi için astronotları Ay’a fırlatacak.

Hedef, motorları sekiz dakika boyunca ateşlemek olsa da – SLS’nin yörüngeye varması için gereken süre civarında – Nasa ve Boeing, roketin uçuşa uygunluğunu onaylamak için ihtiyaç duydukları tüm mühendislik verilerini ilk dört dakika içinde alıyor. Ölçek.

Bununla birlikte, tam süreli bir yanma, uzmanların, itici gazın neredeyse tamamı çalışma hatlarından boşaltıldıktan sonra meydana gelen motor kesintisini gözlemlemelerine izin verecektir.

Sıcak ateş testi tamamlandığında, teknisyenler çekirdek aşamayı yenileyecek, test standından çıkaracak ve Florida’daki Nasa’nın Kennedy Uzay Merkezi’ne nakledilmek üzere hazırlayacak.

Yetkililer, Şubat ayında roket segmentini fırlatmaya hazırlanacağı Kennedy Uzay Merkezi’ne göndermek istiyor.

Cumartesi günü test edilen motorlar, aracın 30 yıllık operasyon geçmişinde 21 başarılı mekik uçuşuna katkıda bulundu.

Bunlardan ikisi, 2011’deki son uzay mekiği görevi olan STS-135’te kullanıldı. Biri, uzaya giden en yaşlı kişiyi başlatan 1998 görevinde uçtu – ABD senatörü ve o sırada 77 yaşında olan Mercury Projesi astronotu John Glenn. Diğeri, uçuşlardan birinde Hubble Uzay Teleskobu’na hizmet vermek için kullanıldı.

Motorlar mekik görevlerinin ardından yenilendi, ancak Artemis-1’den sonra atılacaklar.

Ryan McKibben, “Artık tek yönlü olduklarından, motorları biraz daha yüksek güç seviyesine itmemize izin veriyorlar çünkü motorları biraz daha fazla takabiliriz” dedi.

Motor üreticisi Aerojet Rocketdyne, SLS’nin gelecekteki uçuşlarında kullanılacak yenilikçi üretim teknikleriyle inşa edilen RS-25’in yeni versiyonlarını geliştiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: