Nasa’nın Perseverance keşif aracı Mars’a doğru ilerliyor

ABD uzay ajansının Perseverance keşif aracı, Mars’a varmasından sadece üç hafta sonra.

Robotun Kızıl Gezegene olan şu anki mesafesi hala 4,5 milyon km (3 milyon mil), ancak bu boşluk hızla kapanıyor.

Şimdiye kadar başka bir gezegene inmek için gönderilen en büyük ve en gelişmiş araç olan Nasa robotu, Jezero adlı ekvatora yakın bir krateri hedef alıyor.

Touchdown’un 18 Şubat Perşembe günü 2100 GMT’den kısa bir süre önce olması bekleniyor.

Aşağı inmek için, Nasa gezgininin mühendislerin “yedi dakikalık ” dediği – atmosferin tepesinden yüzeye çıkma süresi olan – hayatta kalması gerekecek.

20.000 km / s’lik bir giriş hızını “tekerlekler aşağı” anında yürüme hızı gibi bir şeye düşürmeye çalışmanın doğasında var olan göz korkutucu zorluğa bir referanstır.

“Bilim adamları iniş yerimiz Jezero Krateri’ne baktıklarında, her şeyin bilimsel vaadini görüyorlar: Bu kraterden akan ve buradan çıkan eski bir nehrin kalıntıları ve geçmiş yaşamın izlerini aramak için gidilecek yerin orası olduğunu düşünüyorlar. Ancak Jezero’ya baktığımda tehlike görüyorum, “diyor Azim için Giriş, İniş ve İniş (EDL) çabalarını yöneten mühendis Allen Chen.

“Her yerde tehlike var. İniş sahamızın tam ortasından geçen 60-80 metrelik bir uçurum var. Batıya bakarsanız, başarılı bir şekilde iniş yapsak bile gezginin çıkamayacağı kraterler var. Bunlardan birinde. Ve doğuya bakarsanız, gezgininizin üzerine koyarsak çok mutsuz olacağı büyük kayalar var, “dedi .

Neyse ki Perseverance, yüzeyde güvenli bir noktaya ulaşmasını sağlayacak bazı denenmiş ve test edilmiş teknolojilere sahiptir. Bunların arasında, sekiz yıl önce Nasa’nın önceki gezgini Curiosity’yi başarıyla indiren ünlü “Skycrane” jet paketi de var.

Güvenilirliği artırmak için tasarlanmış bazı eklemeler bile var. Atmosferik inişi süperden ses altı hızlara yavaşlatan paraşüt sistemi artık “menzil tetikleyicisi” adı verilen bir şeye sahip. Bu daha kesin olarak, gezgini hayali hedefine yaklaştırmak için paraşütün açıldığı zamana denk gelir.

Önceden belirlenmiş bir hıza ulaştığında oluğu yeni açan Curiosity’nin aksine, Perseverance komutu vermeden önce çevresini kontrol edecek.

Bunun müttefiki, Arazi Bağıl Navigasyonu. Azim, aşağıdaki zemini inceleyecek ve konumunu daha iyi ölçmek için kraterin uydu görüntüleriyle karşılaştıracak.

Chen, sizin veya benim arabamızın penceresinden dışarı bakıp sonra nerede olduğumuzu görmek için haritaya baktığımız gibi, diyor.

“Bu, Perseverance’tan kendi başına yapmasını, nerede olduğunu bulmasını ve ardından yakındaki bilinen güvenli noktalara uçmasını istediğimiz şey.”

Merak, temsili boğa gözünden yaklaşık bir mil uzağa inmeyi başardı. Hafifçe atladı. Gelişmiş iniş teknolojileri ile sebat çok daha iyisini yapmalıdır.

Bilim adamları, boğa gözünü içeren alanı zaten adlandırdılar. Kanarya Adaları’ndan Lanzarote’deki İspanyol milli parkının adını alan Timanfaya.

Lanzarote Timanfaya volkanik bir arazidir; 1,2 km’ye 1,2 km’lik bir kareyi kapsayan Mars versiyonunda da büyük olasılıkla volkanik kaya var. Jezero Krateri’nin zemini.

İniş yeri burası olmasına rağmen, görev için en büyük ilgi alanı burası değil. Bu, araştırmacıların Jezero’da bir zamanlar devasa bir gölün kenarını izleyebileceğini düşündüğü daha uzaktaki karbonat kayalar ile birlikte kuzeydeki kalıntı delta.

Perseverance’ın Nasa proje bilimcisi Ken Farley, “Karbonat kayası Dünya’da son derece bol miktarda bulunur, ancak Mars’ta oldukça nadirdir ve bunun neden olduğundan emin değiliz” diyor.

“Kraterin kenarında, yüksek karbonat konsantrasyonuna sahip kıyı olması gereken bir bölge var. Bu bizim için çok çekici, çünkü Dünya’da karbonat genellikle [canlı organizmalar tarafından] çökeltiliyor: insanlar aşağıdaki gibi şeylere aşina olacaklar. mercan resifleri. Ve biyo-imzaları kaydetmenin iyi bir yolu, “dedi

Rüya, Azim, stromatolitlerin fosil kanıtlarına rastlayacak olmasıdır. Bunlar, mikroorganizmaların katmanları veya keçeleri tarafından oluşturulan tortul birikintilerdir.

Yapılar ve içlerindeki kimya jeologlar tarafından tanınabilir. Bununla birlikte, Jezero’daki neredeyse dört milyar yıllık kayalardan bahsediyoruz.

Keşiflerin smaç türünden olma olasılığı düşüktür, bu nedenle Perseverance, en ilginç bulgularını sonraki görevler için geri alıp daha ayrıntılı çalışma için Dünya’ya geri getirecek.

Farley, Perseverance’ın en temel soruları soracağını ve ürettiği cevapların öğretici olacağını söylüyor.

“Yaşanabilir bir çevre inşa ederseniz, o zaman hayat gelecek mi? Yoksa aynı zamanda olması gereken sihirli bir kıvılcım gibi mi? Ve bu sorunun cevabı gerçekten önemli, çünkü artık milyarlarca olduğunu biliyoruz, kelimenin tam anlamıyla Dünya’nın ötesinde milyarlarca gezegen var.

“Orada hayatın olmama olasılığı nedir? Bana küçük geliyor, ancak bunların hepsi, hayatı devam ettiren kıvılcımın ne kadar yaygın olduğuna bağlı” diye açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: