Netflix’te Bulabileceğiniz En Sürükleyici 6 Anime Film

Netflix’te Bulabileceğiniz En Sürükleyici 6 Anime Filmi siz sevgili okurlarımız için listeledik

6-) NiNoKuni

Lise öğrencisi Yuu ve arkadaşı Haru, arkadaşlarının ve onun diğer dünyadaki kopyasının hayatını kurtarmak için sihirli bir yolculuk yapar. Ama aşk, yolculuklarını karmaşık bir hâle getirir.

5-) A Whisker Away

Miyo Sasaki, sınıf arkadaşı Kento Hinode’ye aşık olan bir gençtir. Miyo Kento tarafından fark edilmek için her yolu denese de Kento aldırış etmez. Ancak Miyo’nun vazgeçmeye niyeti yoktur. Bu sırada Miyo, kediye dönüşmesini sağlayan gizemli bir maske keşfeder. Maskeyi kullanarak Kento’ya yaklaşabilen Miyo bu durumdan oldukça memnundur. Ancak onun maskeyi sık kullanması bir süre sonra kendisi ile kedi olma arasındaki sınırın bulanıklaşmasına neden olur.

4-) Rüzgar Yükseliyor

Hayao Miyazaki’nin yazıp yönettiği 2013 yapımı Japon anime filmdir. Konusunu Tatsuo Hori’nin kısa öyküsü üzerine olan Kaze tachinu adlı mangadan alan film, Jiro Horikoshi’nin kurgusal biyografisi niteliğindedir. Jiro Horikoshi, II. Dünya Savaşı’nda kullanılan Mitsubishi A6M Zero savaş uçağının tasarımcısıdır.

3-) In This Corner of the World

Japonya’nın Hiroşima ve Kure kentlerinin atom bombası atılmasından yaklaşık 10 yıl önce ve sonrasında, ancak esas olarak 1944-1945’te geçmektedir. Filmde Japonya’daki doğa ve geleneksel kültür, savaşın getirdiği acımasız ve telafisi mümkün olmayan sahnelerle açıkça anlatılmakta ve tezat oluşturulmaktadır. Kurgusal bir anlatım olsa da, filmin resmi rehberi, hikâyenin bölümlerinin ve arka planının, yapım ekibi tarafından araştırılan Hiroşima’daki atom bombası nedeniyle zarar gören savaş öncesi Hiroşima’nın kayıp şehir manzarasının gerçeklerine ve gerçek olaylarına dayandığı açıklanmaktadır.

Suzu Urano, Kure kentinde Shusaku Hojo ile evliliğini sürdüren genç bir kadındır. ABD’nin şehir bombardırmanları altında hayatını sürdürebilmesi için yeni yollar bulmak zorundadır. Hayatında onarılamaz büyük değişiklikler meydana gelse de yaşamaya devam edip yarına çıkması gerekmektedir.

2-)Tepedeki Ev

Gençlik yıllarını yaşayan Umi, beş kişilik ailesinin en büyük kızıdır. Babasının gemisi Kore Savaşı sırasında mayına çarpmıştır ama Umi onun döneceğine dair ümidini kesmez ve babasının dönme ihtimaline karşılık her gün çift flamayı evlerinin önündeki bayrak direğine çekmektedir. Tam da bugünlerde okuduğu lisede ortaya çıkan bir öğrenci hareketinin ortasında kalır, bir yandan genç Shun’a âşık olur. Ama arlarında ikisinin de tahmin etmediği farklı bir bağ ortaya çıkar.

1-)Aşırıcılar

Shō adında bir çocuk, dinleyicilere, büyük teyzesi Sadako ve evin hizmetçisi Haru ile annesinin çocukluk evinde yazın geçirdiği bir haftayı hâlâ hatırladığını söyler. Shō eve geldiği ilk gün evin Niya adındaki bir kedinin çalıların arasında bir şeye saldırmaya çalıştığını ama bir karga tarafından saldırıya uğradıktan sonra pes ettiğini görür. Shō, bir anlığına yeraltı havalandırma deliğinden evine dönen genç Aşırıcı kız Arrietty’yi görür.

Gece, Arrietty’nin babası Pod, şeker ve kağıt mendil almak için onu ilk “aşırma” görevine götürür. Mutfaktan bir küp şeker aldıktan sonra, çalışan elektrikli ışıkları ve mutfak gereçleri olan ilginç bir oyuncak evin içinden girdikleri içi boş bir duvarın içinde yürümeye başlarlar. Ancak, burası Shō’nin yatak odasıdır; uyanık bir şekilde uzanmaktadır ve Arrietty’yi masasından kağıt mendil almaya çalışırken görür. İrkilen Arrietty küp şekeri düşürür. Shō onu rahatlatmaya çalışır ancak Pod ve Arrietty oradan sessizce ayrılırlar ve evlerine giderler.

Ertesi gün Shō şeker küpünü ve küçük bir notu Arrietty’yi ilk gördüğü havalandırma deliğinin yanına koyar. Pod, Arrietty’yi onu almaması konusunda uyarır; çünkü Aşırıcıların varlığı insanlardan gizli tutulmalıdır. Buna rağmen, Arrietty, Shō’yu yatak odasında ziyaret etmek için gizlice dışarı çıkar. Küp şekeri yere düşürerek orada olduğunu fark ettirir. Kendini göstermeden Shō’ya ailesini yalnız bırakmasını ve yardımına ihtiyaç duymadıklarını söyler, ancak çok geçmeden sohbet etmeye başlarlar, sohbetleri Arrietty’ye saldıran bir karga tarafından bölünür, ama Shō onu kurtarır, Haru içeri girer ve kargayı kışkışlar. Eve dönerken babası Arrietty’yi yakalar. Tespit edildiklerini anlayan Pod ve eşi Homily, taşınmaları gerektiğine karar verir. Shō Sadako’dan, atalarından bazılarının evdeki Aşırıcıların varlığını fark ettiklerini ve onlar için özel olarak oyuncak ev inşa ettirdiklerini öğrenir. Fakat o zamanlardan beri Aşırıcılar hiç görülmemiştir.

Pod, bir aşırma görevinden yaralı olarak döner ve yolda tanıştığı Spiller adında bir Aşırıcı ona yardım eder. Spiller, Clock ailesine Aşırıcıların taşınabileceği başka yerler de olduğundan bahseder. Pod iyileşme sürecindeyken Shō onların kalmalarını istediğini göstermek için, Aşırıcı evini gizleyen döşeme tahtasını kaldırır ve mutfaklarını oyuncak evdeki mutfakla değiştirir. Ancak, Aşırıcılar bundan dolayı korkarlar ve Sho’nun umduğunun aksine taşınma işlemlerini hızlandırırlar.

Pod iyileştikten sonra, olası yeni yaşam alanlarını keşfetmeye gider. Arrietty Shō’ya veda etmeye gider, ancak ikisi konuşurken Sho Aşırıcıların neslinin tükenmeye başladığını söyler. Arrietty ona kararlı bir şekilde kolay kolay pes etmeyeceklerini söyler. Shō, onları taşınmaya zorladığı için özür diler ve doğumundan beri kalp rahatsızlığı olduğunu ve birkaç gün içinde ameliyat olacağını söyler. Ameliyatın başarılı olma ihtimali çok yüksek değildir. Sho bu konuda yapabileceği hiçbir şey olmadığını, yaşayan her canlının eninde sonunda öleceğini söyler.

Sadako dışarıdayken Haru, döşeme tahtalarıyla oynandığını fark eder. Aşırıcıların evini ortaya çıkarır ve Homily’yi yakalar. Annesinin çığlıklarını duyan Arrietty, Shō’yu bahçede bırakır ve ve neler olduğuna bakmaya gider. Arriety’nin gitmesine üzülen Shō odasına geri döner. Haru onu içeri kilitler ve diğer Aşırıcıları canlı canlı yakalaması için bir haşere temizleme şirketini çağırır. Arrietty yardım istemek için Shō’ya gelir; Homily’i kurtarırlar ve Sho Aşırıcıların varlığının tüm izlerini yok eder.

Aşırıcılar gece taşınmak için dışarı çıktıklarında kedi Niya onları fark eder. Uykusu kaçmış Sho gezinmek için bahçeye çıkar, kedi Sho’yu, Aşırıcıların yolculuğun devamı için Spiller’ı bekledikleri nehre götürür. Shō, Arrietty’ye bir küp şeker verir ve ona cesaretinin ve Aşırıcıların hayatta kalma mücadelesinin kendisine ameliyattan sağ çıkma isteği verdiğini söyler. Arrietty, ona hatıra olarak saç tokasını verir. Aşırıcılar yüzen bir çaydanlığın içinde Spiller ile oradan ayrılır.

Disney’in uluslararası dublajlı versiyonunda, filmin sonuna Sho’nun Arrietty’yi bir daha hiç görmediğini ve bir yıl sonra eve döndüğünü anlattığı bir monolog eklenmiştir. Komşuların evlerinden kaybolan nesnelerle ilgili dedikoduları duyunca mutlu olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: