Renkler İnsan Psikolojisini Nasıl Etkiler ?

Renklerin psikolojik anlamda insanları etkilediği çoğu yerde görülmüştür.

Bi o kadar insan için renk seçimi önemlidir.

Gerek iş yaşamı gerekse de normal yaşantısı için kişinin doğru konsantrasyonu oluşturması gerekir. Bu sayede kişi, renklerin gücünü lehine kullanabilir. İş görüşmesinden olumlu cevap alarak ayrılabilir. Veya hastalıklarını geçirmesi adına onlardan destek alabilir.

Turuncu

Turuncunun insan psikolojisi üzerindeki olumlu etkileri; mutluluk, cesaret, canlılık ve güven vermesidir. Genellikle dışa dönük kişilerin favori rengidir ve sosyalleşmeyi temsil eder. Ama turuncunun tonlarını doğru belirlemek gerekir. Çünkü kırmızıya yakın turuncu, kızgınlık ve öfke yaratır. Ayrıca ruhsal bozukluğa neden olabilir. İnsanlar üzerinde sürekli haklı olma ve üstün gelme isteği yarattığı da bilinir. Bu nedenle reklamcılık sektöründe doğru tonun kullanımına dikkat edilmelidir.

Yorgunluğu gideren ve iştah açan bir renktir, metabolizmayı hızlandırır. Özellikle böbrek, karaciğer, pankreas, dalak ve mide ülseri gibi hastaların psikolojisinde olumlu etkilere sahiptir. Aynı zamanda romatizma gibi şikayetlerin azalmasına da yardımcı olduğu öne sürülmekte.

Kırmızı

Kırmızı birbirinden farklı duyguları ortaya çıkartır. Örneğin; aşk ve cesareti temsil ederken, öfke ve korku da yaratabilir. Ayrıca hem fiziksel hem de duygusal etkiler yarattığı bilinir. Bu nedenle iki şekilde ele alınmalıdır. Fiziksel olarak hareketliliği destekler; ama duygusal olarak insanı yavaşlatabilir ve ağırlaştırabilir. Bazı kişilere mutluluk verirken, bazılarında gerginliğe ve endişeye neden olur. Kısaca kırmızı, hemen herkeste farklı etkiler yaratan baskın bir renktir.

Genel olarak kırmızıyı ele aldığımızda ise insanı canlandıran ve heyecan verici duyguları öne çıkartan özellikleri ile karşılaşırız. Yapılan araştırmalara göre; kırmızının yoğun olduğu ortamlarda insan vücudundaki enerjinin %10’u direkt harekete geçmektedir. Buna karşın uyarı ve tehlike olarak da yorumlanabilmektedir. Kırmızı yoğunluklu bir ortamda çalışanların, durup dururken öfkelendikleri de görülmektedir. Kısaca duygu karmaşası yaratan bir renktir.

Pembe

Pembe; canlılık veren, yumuşak bir renktir. Sevgi ve şefkati çağrıştırdığı için kalbi temsil eder. Ayrıca çocuk ve anne arasındaki bağın gelişimini olumlu etkiler. Sağlığa da iyi gelen pembenin tonlarının farklı etkiler yarattığı da bilinir. Örneğin sıkça tercih edilen şeker pembesi, sevgiye açlık olarak yorumlanır.

Sakinlik ve dinginlik veren pembe, tahsilat işlerinin kolayca yapılmasını sağlar. Bu nedenle de kasiyerlerde ve ödeme noktalarında bulunan kişilerin üniformalarında pembe rengin kullanıldığını görebilirsiniz. Üstelik hostesler de bir aksesuar olarak dahi olsa kıyafetlerinde pembe kullanırlar. Kısaca psikolojik olarak insanlar üzerinde rahatlama, sakinleşme ve yumuşama gibi etkiler yaratır.

Böbrek, sinir ve sara (epilepsi) hastalarına iyi gelen pembe, tedavinin olumlu bir şekilde ilerlemesini sağlayabilir. Ayrıca uyuşturucu ve alkol tedavi merkezlerinde de bu özellikleri nedeniyle tercih edilir. Buna karşın hayal gücünü tetiklediği için çalışanlar üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir. İşverenlerin, çalışanların üniformalarını seçerken, üretkenlik adına bu konuya dikkat etmesi gerekir. İnsanı rehavete ve hayal dünyasına sürükleyen pembe, genç aşıkların favorisidir.

Renklerin insan yaşamına etkileri bakımından pembenin en olumlu seçenek olduğunu umarız ki anlamışsınızdır. Vücudumuzda kalbi temsil ederken, kadın erkek ayrımı yapmaksızın herkes tarafından kullanılabilir

Mavi

Deniz ve gökyüzü ile bağdaştırdığımız mavi, dinlendirici özelliğe sahiptir. Aynı zamanda özgürlüğü temsil eder ve huzur verir. Eğer sinir sisteminizi çelik gibi güçlü hale gelmesini istiyorsanız en kısa sürede uzun bir mavi yolculuğa çıkmanızı öneririz. Ek olarak iş görüşmesine gidiyor ve işe alınmak istiyorsanız maviyi tercih edebilirsiniz. Böylece karşı taraftaki kişiye pozitif enerji vererek, kabul edilmenizi sağlayabilirsiniz.

Kırmızının aksine mavi, iştah kapatıcıdır. Bu nedenle kilo vermek isteyenlerin mavi eşyalar kullanması iyi olacaktır. Kilo almak isteyenlerin ise kesinlikle kaçınması gereken bir renktir. Restoranlarda ve yemek odalarında da mavi kullanılmaması tavsiye edilir.

Mavi aynı zamanda üzüntüyü, yalnızlığı, depresyonu, sadakati, bilgeliği temsil eder. Bu nedenle psikologların bu renkten kaçınması gerekir. Özellikle hastayla görüştüğü sırada üzerinde mavi bulunmaması gerekir. Buna karşın iş yerinde performansı artırmak istiyorsanız ofisinizi mavinin tonlarına boyayabilirsiniz. Aynı zamanda aklınızda kalmasını istediğiniz notların altını mavi kalemle çizebilirsiniz. Mavi kalemler ile yazılan yazılar daha çok akılda kalır.

Gözleri ve sinirleri rahatlatan mavi, baş ağrılarına, migrene iyi gelir. Aynı zamanda boğaz, guatr ve bademcik ağrısı çekenleri rahatlatır. Diş çıkartan çocukları sakinleştirir. Yüksek tansiyonu olan, havale geçiren kişiler için de mavi olumlu etkiler yaratır. Çünkü kan akışını yavaşlatır ve tansiyonun düşmesini sağlar

Yeşil

Yeşil, tabiata hakimdir ve doğayı çağrıştırır. Kesinlikle insana huzur ve güven verir. Ayrıca iç açıcı olan yeşil, umudu temsil eder. Yeniliği, gençleşmeyi, canlanmayı sağlar. Bu nedenle doğa ile bir bütün halinde yaşayan kişiler, daha canlı ve gençtir. Aynı zamanda cömertlik, paylaşım ve uyumu da beraberinde getirir.

Yeşili seven kişiler oldukça üretkendir ve çevresiyle çoğu zaman uyum içindedir. Bu nedenle üretkenliği artırmak istiyorsanız yeşili tercih edebilirsiniz. Bu sayede içinizin huzurla dolmasını da sağlayabilirsiniz. Dikkat ettiyseniz hastanelerde genellikle yeşil yoğun olarak kullanılır. Çünkü hem hastaları hem de yakınlarını rahatlatır. Binaların girişlerinde bu rengin kullanılmasının nedeni güvenlik açısından bir sorun olmadığı duygusunu insanlara yansıtmasıdır.

7 çakra renkleri arasında bulunan yeşil, vücudumuzda birçok bölge üzerinde olumlu etki yaratır. Mavi gibi göz rahatsızlıklarında dinlendirici etki sağlarken; kalp ve verem hastalıklarında da oldukça faydalıdır. Vücuttaki zehirli maddelerin uzaklaşmasını sağlar ve sinirleri destekler. Üstelik hücrelerin yenilenmesini ve kısa sürede onarılmasını sağlar.

Tüm bunlara ek olarak yeşil; sakinlik, dinginlik hali yaratarak bazen insanları tembelliğe teşvik edebilir. Bu nedenle çalışmayı sevmeyen, kişilerin iş ortamları yeşil olmalıdır.

Beyaz

Işığı yansıtan renkler arasında yer alan beyaz, temizlik ve saflığın sembolüdür. Negatif etkileri azaltan bir özelliğe sahiptir. Masumiyet ile anılanılan beyaz, genellikle doktorlar tarafından kullanılır. Çünkü doktorlar sürekli negatif enerjilere maruz kalırlar. Bu nedenle ortamdaki negatif duyguları yok etmek için beyaz tercih edilir. Aynı zamanda korkularınızdan arınmanızı sağlayan bir etkiye sahiptir. Kişiyi güçlendirirken, soğukkanlılığı ve asaleti temsil eder.

İstikrarı ve devamlılığı temsil eden beyaz, huzurlu olmanızı sağlar. Güven verir ve düşünce gücünü arttırır. Tüm bunların yanında insanlara hüzün veren, dertlerini hatırlatan bir özelliği de vardır. Kefen rengi olduğu için matemi temsil eder. Özellikle Çin’de, matem anlamına gelir.

Biliyorsunuz ki beyaz ile boyanan mekanlar, daha geniş ve ferah gözükür. Bu yüzden dar mekanları beyaz boyayarak genişlemesini sağlayabilirsiniz. Tüm renklerle uyumlu olan beyaz, dengeleyicidir. Işığı yansıttığı için özellikle güneş almayan odaların beyaz ile boyanması, odanın daha aydınlık bir görünüme kavuşmasını sağlar.

Beyazın yaşamımızdaki yeri, temizlik ve sağlık açısından önemlidir. Bu yüzden sağlık alanlarında beyaz yoğun bir şekilde kullanılır. Örneğin; ilaç kutuları genellikle beyazdır. Bu rengi seven kişiler genellikle temiz ve saf olmayı severler. Aynı zamanda aydın düşünceye ve geniş bir hayal dünyasına sahip kişilerin favorisidir. Ek olarak; bağırsak sorunu, akciğer yetersizliği ve şeker hastaları için beyaz faydalı olacaktır

Siyah

Siyah, bir renk olarak tanımlanmaz. Işığı emdiği için göz yanılması olarak nesneleri ve ortamları siyah görürüz.Kimilerine göre olumlu etkileri olsa da genellikle olumsuz bir renktir. Toplumlarda ise “kara leke, kara gün” gibi benzetmeler yapıldığı için negatif görüldüğü de söylenebilir.

Siyah bir yandan karanlık diğer yandan da aydınlığı temsil eder. Suçlar ve kötülükler gibi olumsuz durumların sembolüdür. Acı, keder ve matemi çağrıştırır. Fakat sabır, sadakat, dayanıklılık, bilgelik ve güvenirlilik de siyah ile ilişkilidir. Ek olarak güçlü ve ciddi görünmek istenen durumlarda da siyah kıyafetler seçilir

Genellikle azimli, kararlı ve özgüveni yüksek kişiler tarafından kullanılır. İş hayatında ise başarının sembolüdür. Buna rağmen insanların aşırı inatçı ve hırslı olmasına neden olabilir. Bu nedenle diğer renklerle kombin edilmesi gerekir. Eğer siyah yoğunluklu giyinirseniz depresyonu çağrıştırdığı için ruhsal açıdan problem yaşadığınız da düşünülebilir. Cenazelerde genellikle siyah tercih edilir. Kötülüğün sembolü olarak görülür ve karamsarlığı artırır. Yalnızlığı, sıkıntıları, hüznü ve endişeleri çağrıştıran bu renk, aynı zamanda ağırbaşlılığı, soyluluğu, hırsı temsil eder. Bu yüzden makam araçları genellikle siyahtır.

Özellikle çocuk odalarında siyah kullanılmamalıdır. Konsantre olamıyorum, dikkatim çabuk dağılıyor diyen kişiler siyah odaları tercih edebilirler. Siyah için kısaca insanların psikolojisi üzerinde; kendine güveni artırıcı, konsantrasyonu yükseltici etkisinin bulunduğunu de söyleyebiliriz

Mor

Huzur verici mor, uyku problemi çeken kişiler tarafından tercih edilmelidir. Özellikle açık mor tonları, mışıl mışıl uyumanızı sağlayacaktır. Ayrıca lüks ve ihtişamı anımsatır, hayal gücünüzü artırmanızı sağlar. Siyah gibi konsantrasyonunuzu artırmanıza da yardımcı olur.

Huzur verici mor, uyku problemi çeken kişiler tarafından tercih edilmelidir. Özellikle açık mor tonları, mışıl mışıl uyumanızı sağlayacaktır. Ayrıca lüks ve ihtişamı anımsatır, hayal gücünüzü artırmanızı sağlar. Siyah gibi konsantrasyonunuzu artırmanıza da yardımcı olur.

Sarı

Sarıya örnek vermek gerekirse akla ilk olarak; bizi ısıtan ve evrene pozitif enerji yayan güneş gelir. İnsanın kendi yaşamı ile güneş arasında güçlü bir bağ kurmasını sağlar. Bu nedenle de özgüveni doğrudan etkiler. İnsana coşku verir ve mutlu olmasını sağlar. Ayrıca verimliliği ve üretkenliği temsil eder. Bu özelliği nedeniyle genellikle idealist kişilerin ve bilim insanlarının favorisidir.

Sarı, yaşamı ve geçiciliği de temsil eder. Bu nedenle taksilerin hepsi sarıdır. Aynı zamanda zihni uyandırdığı için tercih edilir. Fazlasıyla dikkat çekici olduğu için ders çalışan öğrenciler genellikle bu renkte fosforlu kalem kullanabilirler. Dikkat etmeleri gereken yerleri çizerek, akılda kalıcı olmasını sağlayabilirler. Ek olarak sarıyı seven kişiler, işlerin kendi kontrolleri altında olmasını isterler ve istemsiz gelişen olaylardan nefret ederler

Sarının iştah açıcı, hazımsızlığı önleyici ve sindirim sistemini düzenleyici etkileri de vardır. Vücudumuzda sindirim sistemi ve mideyi temsil etmektedir. Bu yüzden “çocuğumun iştahı az, ne yapabilirim” gibi sorulara yanıt arıyorsanız, daha çok sarı eşyalara yönelmelisiniz. Böylece çocuğunuzun hem iştahı açılacak hem de vücudundaki zehirli maddelerin uzaklaşması kolaylaşacaktır.

Pozitif kadar negatif etkileri de bulunan sarının, bebeklerin daha fazla ağlamasına neden olduğu ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda ihtiyaç dışı satın alma ve hızlı tüketme konusunda da sarının etkili olduğu gözlenmiştir. Bunun en büyük örneği fast-food şirketleri ve alışveriş mağazalarıdır. Bu gibi yerlerde ya kampanyalara dayanamıyoruz ya da hızlı bir şekilde yemeklerimizi yiyip kalkıyoruz.

Lacivert

Düşüncenin sembolü olarak bilinen lacivert, sezgileri güçlü olan kişiler tarafından sevilir. Karar verme sürecini kolaylaştırır ve hızlı hale getirir. Ayrıca otoriteyi, sonsuzluğu ve verimliliği simgeler. Kişilerin üzerinde güçlü bir imaj yaratılmasını sağlar. Bu nedenle psikolojik olarak renklerin dili doğru kullanılırsa inanılmaz ve unutulmaz bir görünüm elde edebilirsiniz.

Ağır duran lacivertin insanlar üzerindeki etkisi mavide olduğu gibidir. Huzur ve rahatlamayı sağlar. Kişinin daha çok ruhsal dünyasına vakit ayırmasını mümkün kılar. Duygusal düşüncelerin ve bakışların genişlemesi konusunda etkilidir. Özellikle yoğun ve baskı altında çalışan kişilerin tercih etmesi önerilir. Politika ve siyasetle ilgilenen kişilerin de vazgeçilmezdir. Bunun yanı sıra kişinin kendine inancını artırırken, karşısındakilerin de inanmasını sağlayan bir renktir.

Hafızanın güçlenmesini sağlayan lacivert; çok rüya gören kişiler tarafından tercih edilir. Pijamanızda bu rengi tercih ederek, rüyalarınızı daha kolay hatırlayabilirsiniz. Aynı zamanda en çok ruh ve sinir hastalıklarına iyi geldiği bilinir. Bunun yanı sıra göz, kulak ve burun hastalıklarının tedavilerinde de kullanılır.

Lacivert kozmik bir renk olarak da tanımlanır ve çoğu firmanın logosu laciverttir. Bunun nedeni lacivertin, sonsuzluğu ve verimliliği simgelemesidir. Böylece bu firmalar insanların gözünde büyük ve prestijli olarak canlanır.

Gri

Gri, yeşil gibi insanın gözlerini dinlendirir. Kişinin rahatlamasını sağlar. Fakat bu rengin yoğun bir şekilde kullanılması bunaltıcıdır. Bu nedenle diğer renkler ile kombin oluşturmalıdır. Grinin anlamı insan psikolojisine göre uzlaşmacı olarak nitelendirilir. Çünkü griyi seven kişiler alçakgönüllüdür. Dolayısıyla uzlaşmacıdırlar.

Denge unsuru olarak görülen gri, ciddiyeti ve hareketsizliği de çağrıştırır. Bu nedenle çoğu devlet kurumunda ön plana çıkar. Ciddiyet havasının oluşması için tercih edilir. Genellikle griyi seven kişiler olaylardan uzak durmaya ve tarafsız kalmaya özen gösterirler. Kuralcı kişiler tarafından sevilen bu renk, kişinin hareketsiz ve tutucu yönlerinin ağır basmasını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: