Robert Downey Jr Biyografisi Ve Trajik Hayatı

Robert Downey Jr, 4 Nisan 1965 yılında Newyork Manhattan’da doğmuştur. Prodüktör ve yönetmen babası ile aynı isme sahiptir. Dansçı ve şarkıcı olan annesinin ismi Elsie Downey, kız kardeşinin ismi ise Allyson Downey’dir.

5 yaşında ilk kez kamera karşısına geçmiştir. Babasının imzasınun bulunduğu “Pound” isimli bir filmde, ufak bir rol oynamıştır. 8 yaşına geldiğinde ise babası Robert’a esrarlı sigara uzatmıştır. Sigara yüzünden uyuşturucu bağımlısı olduğunu itiraf eden Robert, hayatı boyunca çok kez hapise girmiştir. 11 yaşında annesi ile babasının ayrılmasının ardından, uyuşturucu kullanan Robert’ı hiçbir okul kabul etmemiştir.

1996 yılının Ağustos ayında alkollü trafiğe çıkma, eroin ve ruhsatsız silah bulundurma suçundan ilk kez tutuklanmıştır. Sürekli uyuşturucu testi ve tedavi görmesi şartıyla serbest bırakılmıştır. Bir yıl sonra yine aynı sebeplerden dolayı tutuklanmış, 6 ay hapis yatmıştır. 2000 yılında ise bu bağımlılığından kurtulmuştur. İlk önemli yapımı 18 yaşında gerçekleşmiştir. 1983 yılında “Baby It’s You” adlı filmde, Stewart isimli karakteri başarılı bir şekilde oynamıştır.

20 yaşında, “Saturday Night Live” isimli bir televizyon programında, konuk oyuncu olarak yer almıştır. Program ülkemizde de bir süre gösterime girmiştir.

1992 yılında “Chaplin” filminde, Charlie Chaplin’i canlandırmıştır. Bu filmde sergilediği performansı ile “En İyi Oyuncu” dalında Oscar’a aday gösterilmiştir.

1994 yılında “Natural Born Killers” filmde, yardımcı karakter olan Wayne Gale’i canlandırmıştır. Oyunculuğunda gösterdiği performansı ile tekrar büyük bir beğeni toplamıştır. 1997 yılında ise “Ally McBeal” isimli ülkemizde de gösterime girmiş olan 45 dakikalık bölümlerden oluşan bir televizyon dizisinde oynamıştır. Ancak yeniden bulaştığı uyuşturucu yüzünden, dizi ile ilişkisi kesilmiştir.

. Robert, bir yıllık bir tedavi ve 3 yıllık deneme süresinden sonra ancak 5. ve son sezonda küçük bir rol ile “Ally McBeal’e geri dönmüştür.

1999 yılında “Bowfinger” isimli yapımda, başrole yakın bir rolde Jerry Renfro’u canlandırmıştır.

2008 yılında “Iron Man” isimli Marvel yapımı olan filmde Tony Stark’ı canlandırmıştır. Robert’ın şöhreti bu yapım ile tüm dünya üzerinde artmıştır.

140 milyon dolar bütçeli film, gişede tam 585 milyon dolar hasılat elde etmiştir. Aynı yıl gösterime giren “The Incredible Hulk” filminde yine Tony Stark karakteri ile kameralar karşısına çıkmıştır. 2012 yılında Marvel Comics’in süper kahramanlarını bir araya getiren Yenilmezler (The Avengers) filminde yine Iron Man rolünde oynamıştır.

Film kariyerine paralel olarak müzik kariyerini de sürdüren Robert Downey, 2004 yılında ilk ve tek olan “The Futurist” isimli albümünü çıkarmıştır.

29 Mayıs 1992 tarihinde oyuncu Deborah Falconer ile evlenmiştir. 26 Nisan 2004 yılında ise boşanmıştır. Bu evliliğinden 1993 yılında dünyaya gelen Indio Falconer Downey adında bir çocuğu vardır. Ardından 27 Ağustos 2005 tarihinde film yapımcısı Susan (Levin) Downey ile ikinci evliliğini yapmıştır. 2012 yılında ikinci evliliğinden ise Exton Elias Downey dünyaya gelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: