Soul, Toy Story 4’ün Gerçek Hayata Olan Mesajını Kopylamış

Her iki Pixar filmi de hayatta bir amaca sahip olmanın ne anlama geldiğini araştırıyor, ancak Soul, bir kişinin hala bir amacı olmasa bile bir değere sahip olduğunu göstererek bunu genişletiyor.

Pixar’ın en yeni sürümü Soul , yapım şirketinin en sevilen franchise’larından birinin son filmi olan Toy Story 4’teki mesaja yeni ve geliştirilmiş bir yorum getiriyor . Film, hayatta bir amaca sahip olmanın ne anlama geldiğine ve bu fikrin bazen ne kadar kısıtlayıcı olabileceğine dair yeni bir bakış açısı sunuyor.

Soul , ortaokul grubu öğretmeni olarak bir günlük işte çalışan, mücadele eden bir müzisyen olan Joe Gardner’ın hayatını – ya da öbür dünyasını – takip ediyor. Joe, caz saksofoncusu Dorothea Williams ile bir ömür boyu sürecek bir konser teklif ettikten sonra yanlışlıkla bir rögar deliğinden düşer ve kendini Great Beyond’da bulur. Yaklaşan ölümünden kaçan Joe ( Jamie Foxx’un canlandırdığı ), Great Before’da sona erer ve burada 22’ye akıl hocası olarak atanır

– neredeyse her şeye karşı hevesli olmayan yeni bir ruh. İkisi sonunda Dünya’ya doğru yol almaya başlar, ancak ruhları uyumsuzdur; 22, Joe’nun vücudunda, Joe ise bir terapi kedisinin vücudunda sona erer. Joe’yu kendi bedenine kavuşturmak için zamana karşı yarışan 22, yol boyunca Dünya’daki birçok nüans ve harikayı keşfeder.

22’yi tamamen şekillendirilmiş bir ruh haline gelmekten alıkoyan şey, hala kıvılcımını bulamamış olmasıdır. Açıkça, 22 ( 30 Rock oyuncusu-yapımcı-yazar Tina Fey tarafından seslendirildi ) her şeyi denedi ve hiçbir şey gerçekten sıkışmadı. In Soul , bir kıvılcım bir ruh derinden tutkulu hakkında ne teoride vardır. Joe için, kendi kıvılcımı elbette piyano, caz ve müzikle ilgili her şeydir. Bununla birlikte, Soul’un tüm öncülü , Joe’nun yaşamdaki bir amaç için bir kıvılcımı karıştırmaya yönelik kritik hatasıdır. Büyükler’deki Jerry danışmanlarından birine 22’nin amacının sona ermesinden önce sorduğunda, danışman cevap verir:”Burada amaç belirlemiyoruz … Bir kıvılcım ruhun amacı değildir. Ah, siz mentorlar ve tutkularınız! Amaçlarınız. Yaşamın anlamlarınız. Çok basit. “

Soul bir yaşam amacı için bir tutku birbiri ile karıştırmak için nasıl olabileceğini toksik gösterir. Toy Story 4, benzer şekilde, cansız bir nesnenin perspektifinden de olsa, Woody’nin artık en iyi oyuncak olmadığını keşfettiğinde ortaya çıkan varoluşsal krize dalmada bu temayı araştırıyor. Her iki film de “amaç” kelimesinin gerçek anlamını sorgulamaya çağırıyor ve izleyicileri, “yapmak için yaratıldığına” inandığınız şeyin size ilham veren tek şey olmadığı bir dünyayı yeniden hayal etmeye itiyor.

Pixar’ın Soul’u , Toy Story 4’te ifade edilen zaten önemli bir mesaja sahiptir ama Soul bu mesajı biraz daha geliştirir. Sadece dersi anlamanın bir adım ötesine geçer ve bir tutku bir takıntı haline gelirse aslında neler olabileceğini gösteriyor. Daha da önemlisi Soul , kişinin bir beceri için büyük bir yeteneği veya tutkusu olmasa bile hayatın güzel ve değerli olduğunu gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: