SpaceX, 2021’in ilk Starlink görevini başlatacak

SpaceX Falcon 9 roketi, 2021’in ilk Starlink uydu filosunu 20 Ocak Çarşamba günü fırlatacak ve bunu SpaceX’in izniyle buradan canlı olarak izleyebilirsiniz. Kalkış 8:02 EST’de (1302 GMT) , web yayını fırlatmadan yaklaşık 15 dakika önce başlıyor. 

Falcon 9 roketinin okyanus iniş alanındaki kötü hava koşulları nedeniyle Pazartesi fırlatma hedefinden fırlatma ertelendi.

Salı günkü lansman, SpaceX’in dünya çapında yüksek hızlı internet kapsama alanı sağlamak için uyduların mega konstelasyonunu inşa etmeye çalıştığı 17. Starlink lansmanını kutlayacak. 

Bu görevdeki Falcon 9 roketi, dört Starlink görevi, NASA’nın 2019’daki ilk Crew Dragon gösteri uçuşu, Kanada için üç uydu Radarsat takımyıldızı ve Aralık 2020’deki SXM-7 görevi dahil olmak üzere daha önce yedi kez uçtu. 

SpaceX, Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Launch Complex 39A’dan (LC-39A) 60 Starlink uydusunu fırlatacak on yedinci Starlink görevi için 18 Ocak Pazartesi’yi hedefliyor  . Anlık pencere 08:45 EST veya 13:45 UTC’dir. 19 Ocak Salı 08:23 EST veya 13:23 UTC’de bir yedekleme fırsatı mevcuttur.

Bu görevi destekleyen Falcon 9 birinci aşama roket güçlendiricisi, daha önce yedi diğer görevde uçtu: Aralık 2020’de SXM-7 görevi, Haziran 2019’da RADARSAT Takımyıldızı Görevi’nin başlatılması, Crew Dragon’un ilk gösteri görevinin Mart 2019’da başlatılması ve dört Starlink misyonlar. Aşama ayrılmasının ardından SpaceX, Falcon 9’un ilk etabını Atlantik Okyanusu’nda yer alacak olan “Sadece Talimatları Okuyun” uçağıyla indirecek. Falcon 9’un kaportasının yarısı daha önce bir Starlink görevini, diğeri daha önce ikisini destekledi.

Kalkıştan yaklaşık 15 dakika önce başlayacak olan bu görevin canlı web yayınını yukarıdaki görüntüye tıklayarak izleyebilirsiniz.

“ISS Live!” Uzay istasyonunu ayarlayın

Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki astronotların ve kozmonotların “ISS Live” yayınını ayarlayarak neler yaptığını öğrenin. Dünya üzerindeki mürettebat ve görev kontrolörleri arasındaki konuşmaları dinleyin ve onların yörüngedeki laboratuvarın ABD bölümünde çalışmalarını izleyin. Mürettebat görevde olmadığında, Uzaydan Dünya’nın canlı görüntülerinin keyfini çıkarabilirsiniz. NASA’nın izniyle aşağıdaki pencereden izleyebilir ve dinleyebilirsiniz.

“Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan alınan canlı video, mürettebat görev başındayken dahili görüntüleri ve diğer zamanlarda Dünya’yı görüntüler. Videoya, mürettebat ile Görev Kontrolü arasındaki konuşmaların sesi eşlik eder. Bu video yalnızca uzay istasyonu açıkken kullanılabilir. yerle temas halinde. ‘Sinyal kaybı’ dönemlerinde, izleyiciler mavi bir ekran göreceklerdir.

“İstasyon her 90 dakikada bir Dünya’nın etrafında döndüğünden, yaklaşık her 45 dakikada bir gün doğumu veya gün batımı yaşar. İstasyon karanlıkta olduğunda, harici kamera videosu siyah görünebilir, ancak bazen aşağıdaki şimşek veya şehir ışıklarının muhteşem görüntülerini sağlayabilir . ” 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: