SpaceX roketinin fırlatılışı neden önemli?

Amerika’da uzun yıllardır kendi ülkelerinden İSS (uluslararası uzay istasyonu)’na insan fırlatamıyordu bunu hep Rusya’dan karşılıyordu .

Diğer önemi ise uzaya artık şirketlerin de uzaya değinebilecekleri yolu açtı artık sadece devlet ajansları değil şirketlerde uzayda yerini alacaktır.

KISACA…

SpaceX’in uzaya insan göndermesindeki önem ne?

SpaceX’in CEO’su Elon Musk’ın hayali olan Mars’a koloni kurmak için en önemli adımlardan biri Demo-2 uçuşu olacak. Şirket bu tarihi olayı başarı ile tamamlayabilirse, uzaya ilk kez insan göndermiş olacak ve Mars kolonisinin ilk adımları atılmış olacak.

Bunun yanı sıra, NASA tarafından bakıldığı zaman ise Demo-2 görevi başarıyla tamamlanırsa, uzaydaki Rus bağımlılığından kurtulmuş olacak. Barack Obama tarafından 211 yılında iptal edilen uzay mekiği programından sonra, NASA kendi astronotlarını uzaya gönderemez hale gelmişti. Bu nedenle NASA, Rusya’nın Soyuz Roketleri ve Soyuz Kapsülleri’ne bağımlılığı oluşmuştu. Amerikan iç siyasetine de konu olan bu durum, SpaceX’in gerçekleştireceği başarılı uçuş sayesinde 9 yılın ardından sona erecek.

Uzay büyük bir okyanus gibidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: