Star Trek oyuncusu uzaya fırlatılacak

Kaptan Kirk: Bezos’un Blue Origin’i William Shatner’ı uzaya gönderecek.

Star Trek dizisinde Kaptan Kirk’ü oynayan aktör, uzaya gerçek hayattan bir yolculuğa çıkmaya hazırlanıyor.

ABD’li teknoloji milyarderi Jeff Bezos’un uzay yolculuğu şirketi Blue Origin, William Shatner’ın 12 Ekim’de Teksas’tan havalanacağını doğruladı.

90 yaşındaki oyuncu, uzaya uçan en yaşlı kişi olacak.

Shatner yaptığı açıklamada, “Uzayı uzun zamandır duyuyorum. Bunu kendim görme fırsatını alıyorum. Ne mucize,” dedi.

Shatner, şirketin ikinci insanlı uzay uçuşu için Blue Origin’in New Shepard roketindeki diğer üç kişiye katılacak.

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos , uzay yarışının 82 yaşındaki öncüsü ve 18 yaşındaki bir öğrenci olan erkek kardeşiyle birlikte Temmuz ayında ilk mürettebatlı uçuşa katıldı .

Bir önceki uçuşta olduğu gibi, Ekim yolculuğunun yaklaşık 10 dakika sürmesi bekleniyor ve mürettebatı, Dünya’nın 100 km (60 mil) üzerinde bulunan ve en yaygın olarak tanınan uzay sınırı olan Karman Hattı’nın hemen ötesine götürecek.

Blue Origin, görev ve uçuş operasyonlarından sorumlu başkan yardımcısı Audrey Powers’ın da uçuşta olacağını, ayrıca eski bir NASA mühendisi ve klinik araştırmalarda uzmanlaşmış bir yazılım şirketinin kurucu ortağı olacağını söyledi.

Kanadalı bir aktör olan Shatner, 1960’larda orijinal Star Trek TV dizisinde USS Enterprise’dan Kaptan James T Kirk’ü canlandırdı ve daha sonra franchise filmlerinde yer aldı.

2013’teki raporlar, Sir Richard Branson’ın onu Temmuz ayında Sir Richard’ı uzayın kenarına götüren milyarderin uzay yolculuğu şirketi Virgin Galactic ile uzaya uçurma teklifini geri çevirdiğini söyledi .

Sir Richard, The Sun gazetesine o sırada Shatner’ın uçma korkusu olduğunu söyledi. Ancak 2011’de aktör, milyarderin iddiaya göre yolculuk için para ödemesini istediği için teklifi geri çevirdiğini söyledi.

“Yukarı çıkıp bunun için ödeme yapmamı istedi ve ben dedim ki: ‘Hey, sen bana öde ve ben yükseleceğim. Büyük bir meblağ için hayatımı riske atacağım.’ Ama teklifimi kabul etmedi” dedi Shatner gazetecilere.

Ancak Star Trek yıldızı, gezegeni terk eden ilk orijinal oyuncu olmayacak.

Geçen yıl The Times , Montgomery “Scotty” Scott’ı oynayan James Doohan’ın küllerinin, Doohan’ın ölümünden üç yıl sonra, 2008’de Uluslararası Uzay İstasyonu’na kaçırıldığını ortaya çıkardı .

Bezos’un şirketi Blue Origin tarafından inşa edilen New Shepard, uzay turizmi için gelişen pazara hizmet etmek üzere tasarlandı.

“NewSpace” olarak adlandırılan, giderek artan sayıda girişimci, ucuz, ticarileştirilmiş uzay yolculuğu yaratma yarışına katılıyor.

Bezos’un Blue Origin’i, 21 mevcut ve eski çalışanının uzay yarışında avantaj elde etmek için güvenlik endişelerini göz ardı ettiğini ve cinsiyetçilik kültüründen şikayet ettiğini iddia etmesiyle son günlerde manşetlere çıktı .

Blue Origin suçlamaları reddetti ve güvenlik sicilinin arkasında olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: