Süpersonik Araba Projesi Satışta

1 mil =  1,609344 kilometre’dir

Kara hız rekorunu kırmak için inşa edilen Bloodhound süpersonik araba satışa çıktı. Şu anki sahibi Ian Warhurst , aracı 600 mil / saatin üzerinde çalıştırarak projeyi riske attığını söylüyor , ancak şimdi başka birinin bu çabayı üstlenme zamanı geldi. Bloodhound, 2019’da Kalahari çölünde yapılan denemeler sırasında tarihin en hızlı arabalarından biri oldu. Ancak tüm zamanların rekoru olan 763 mil / saat (1.228 km / saat) hızını kırmak için bir roket motorunun eklenmesi gerekiyor. Yorkshireman Warhurst bunu başarmanın maliyetini 8 milyon sterlin olarak hesapladı. Basına “Elimden geldiğince ileri gittim” dedi. “Projeye daha fazla kendi paramı koyamıyorum, bu yüzden işi tamamlamak için batonu başka birine verme zamanım geldi. Ve kenardan tezahürat yapacağım.”

yarışçı, 2019’un sonlarında Güney Afrika’daki Hakskeen Pan göl tabanında 628 mil / saat (1.010 km / saat) azami hıza ulaştı. Daha önce sadece yedi araba 600 mil / saatten daha hızlı gitmişti.

Birkaç haftalık koşu boyunca elde edilen tüm veriler, Bloodhound’un Eurofighter-Typhoon jet motorundan gelen gücü desteklemek için bir roket takılmışsa 800mph hıza ulaşabileceğini gösterdi.

Ve sponsorluk ilgisi bu gelişmeyi düşünmeye başlamak için 2020’ye dönüşürken, Bay Warhurst daha sonra Covid pandemisi baş gösterdiğinde projeyi nafile yapmak zorunda kaldı.

Bir alıcı, Bloodhound LSR projesinin sahibi olan Grafton LSR Ltd’nin kontrolünü devralacaktır.

Önümüzdeki haftalarda ne olursa olsun, arabanın kendisi asla parçalanmayacak, bu da Bay Warhurst projeyi 2018’de yönetimden kurtarmadan önce gerçek bir tehditti.

“Bunun olmasına izin vermeyeceğim. En azından Bloodhound, herkesin hayranlık duyması ve ilham alması için bir müzeye gidecek. Ama gerçekten, kayıt çekilmek için orada,” dedi.

Ve bir müzeye emeklilik, 1997’de Thrust SSC otomobilinde mevcut dünya kara hız rekorunu kıran sürücü Andy Green için kesinlikle Plan A değil.

“Burada hala harika bir fırsat var. Bloodhound’un rekor kırma potansiyeline sahip olduğunu kanıtladık. Sadece başka bir Ian benzeri karaktere ihtiyacımız var ve ‘Bloodhound’un ne olduğunu anlıyorum, görüyorum ki Büyük İngiliz mühendisliğini sergiliyor ve Bu proje eğitim için çalışıyor ve bu iyi bir haber.

“Muhtemelen ses tonumdan tahmin edebilirsiniz, hala bu konuda çok iyimser hissediyorum. Bloodhound henüz ölmedi.”

800 mil / saat hıza ulaşmak için, otomobilin Eurofighter jet motorundan halihazırda aldığı dokuz tonun üzerine beş ila altı ton itiş gücü gerekiyor.

Ekstra güç, Norveçli havacılık şirketi Nammo tarafından sağlanan bir güçlendiriciden gelecek.

Bloodhound mühendislerinin hala bu roketi yüksek testli peroksit monopropellant ile besleyen pompa sistemini geliştirmeleri gerekiyor. Ayrıca, pompayı çalıştıran motoru çalıştırmak için bir pil veya süper kapasitör gibi bir elektrikli eleman tanıtmayı da akıllarında bulunduruyorlar.

Bu, Bloodhound’u bir seviyede hibrit bir araç haline getirir.

Bay Warhurst bu bariz çözüm olduğunu söylüyor: “Burası motor sporlarının gittiği yer ve çeşitli üreticilerle teknolojilerini sergilemek için gemiye gelmeleri hakkında konuşuyorduk.”

Roket ve elektrik yükseltmelerinin uygulanması biraz zaman alacaktı. Bir arazi hızı rekoru girişiminde 2022’de geçerli bir olasılık oluşturmak için, yeni sahibin gerçekten kontrolü elinde tutması ve mühendislik ekibini en geç Paskalya’ya kadar bir araya getirmesi gerekiyor.

Bloodhound projesi şu anda Gloucestershire’daki SGS Berkeley Green University Technical College’da (UTC) dayanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: