Tarihi Adım: Mars 2020 Başarıylı İndi !

Mars 2020 uzay aracı bugün itibariyle mars topraklarına inmiş bulunmaktadır. İnsalık için büyük öneme sahip bu uzay aracının amacı nedir gelin beraber bakalım.

Mars Azim gezici misyon parçası olan NASA’nın Mars Keşif Programı , Kızıl Gezegen’in robotik keşif uzun vadeli bir çaba. Mars Perseverance görevi, Mars’taki yaşam potansiyeli hakkında önemli sorular da dahil olmak üzere, Mars keşfi için yüksek öncelikli bilim hedeflerini ele alıyor. Misyon, yalnızca eski geçmişte Mars’ta yaşanabilir koşulların işaretlerini aramakla kalmayıp, aynı zamanda geçmiş mikrobiyal yaşamın işaretlerini de arayarak bir sonraki adımı atıyor. Mars Perseverance gezgini, en umut verici kaya ve toprakların çekirdek örneklerini toplayabilen ve bunları Mars yüzeyinde bir “önbellekte” bir kenara bırakabilen bir matkap sunuyor. 

Misyon ayrıca, Mars’a yapılacak gelecekteki insan keşiflerinin zorluklarını ele alan bilgi toplamak ve teknolojileri göstermek için fırsatlar sunuyor . Bunlar, Mars atmosferinden oksijen üretmeye yönelik bir yöntemi test etmeyi, diğer kaynakları (yer altı suyu gibi) belirlemeyi, iniş tekniklerini iyileştirmeyi ve Mars’ta yaşayan ve çalışan gelecekteki astronotları etkileyebilecek hava, toz ve diğer potansiyel çevre koşullarını karakterize etmeyi içerir.

Perseverance ile ilgili görsel sonucu
İlk Gelen Fotoğraf

Gezici, 18 Şubat 2021’de Jezero Krateri’nde Mars’a inecek. Gezginin girişi, inişi ve inişi hakkında daha fazla bilgi edinin ve inişi çevrimiçi olarak izlemek için ayarlayın . 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: