TEKNOFEST Roket Yarışmaları Başladı!

Türkiye’deki özellikle bilim ve mühendislik alanlarındaki insan kaynağının arttırılması amacıyla TEKNOFEST kapsamında  ROKETSAN ve TÜBİTAK SAGE yürütücülüğünde düzenlenen Roket Yarışması, 01 Eylül’de Tuz Gölü’nde başladı. TEKNOFEST, bu yıl Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi’nde 24-27 Eylül 2020 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Öğrencilerin uzay teknolojilerine ilgilerini arttırarak bu alandaki yeteneklerini geliştirmek amacıyla, alçak, orta ve yüksek irtifa kategorilerinde gerçekleştirilen yarışmaya lise, ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencileri takım olarak katılabiliyor. Bu yıl ilk kez düzenlenecek olan yüksek irtifa kategorisinde takımlar, 20.000 feet irtifaya atış yapacaklar. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Roket yarışmasına 516 takım başvuru yaptı. Rapor değerlendirmelerini başarıyla tamamlayan 82 takım finalist olmaya hak kazandı, 75 üniversite ve 7 lise takımı finalist olarak yer aldı.

Yarışmaya katılacak takımlardan en az 4 kg’lik bir faydalı yükü 5000 feet(Alçak), 10000 feet(Orta) veya 20000 feet(Yüksek) irtifaya çıkaracak bir roket tasarım ve üretim aşamalarından sonra fırlatmaları bekleniyor. Roket atışları 13 Eylül 2020 tarihinde sona erecek.

TEKNOFEST Roket Yarışmaları, Tuz Gölü, Eylül 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: