Uzay kapsülünün içinde bulunan asteroit parçaları

Bilim adamları, bir hafta önce derin uzaydan dönen bir kapsülü açtıktan sonra bir asteroitten gelen jet siyahı kaya ve toprak parçaları görünce karşılandı.

Bir uzay kayasından Dünya’ya gönderilen ilk önemli malzeme örneğidir ve geçen yıl Japonya’nın Hayabusa-2 uzay aracı tarafından ele geçirildi.

Araştırmacılar, kapsülü Japonya’nın Sagamihara kentinde Pazartesi günü (GMT) açmaya başladı.

Materyal, Ryugu adlı bir asteroidden çıkarıldı.

Hayabusa-2 nesneye Haziran 2018’de ulaştı; Güneş Sistemi’nin oluşumundan kalan yapı taşlarından biri olduğuna inanılıyor.

Sagamihara’daki Japon Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı (Jaxa) kürasyon tesisindeki bilim adamları, kapsülün içindeki üç numune odasından birini açtı.

Bunun, Hayabusa-2’nin 2019’da asteroide ilk inişinden kaya ve toprak parçacıkları içermesi umuluyordu . Uzay aracı, yüzeye bir tantal metal mermi ateşleyerek ve enkazın düşük yerçekimi altında bir toplama tüpü üzerinde yüzmesine izin vererek malzemeyi yakaladı.

Pazartesi günü numune yakalayıcının (materyalin depolandığı yer) girişinde asteroitten siyah tanecikler yakalandıklarında bilim adamları çoktan heyecanlanmışlardı. Ve açtıklarında hayal kırıklığına uğramadılar: İçeride, çakıl taşlarından küçük toz parçacıklarına kadar değişen boyutlarda malzeme vardı.

“Bozulmamış malzeme”

Ancak bu, kapsülün içindeki üç bölmeden sadece biridir. Numune odası B boş olmalıdır, ancak C odasının Ryugu’nun yüzeyinin altından toplanan materyali tuttuğu düşünülmektedir.

Bilim adamları, Ryugu’dan uzayın çevresine – radyasyonu dahil – uzun süre maruz kalmasıyla değişmemiş olan bozulmamış materyalleri toplamak istediler. Bunu yapabilmek için, asteroidin yüzeyine bakır bir mermiyi itmek için patlayıcı bir yük kullanmak zorunda kaldılar.

Bu, Ryugu’da 20 metre genişliğinde bir krateri patlattı ve Hayabusa-2’nin kratere inmesine ve bozulmamış parçacıkları C odasına bırakmasına izin verdi .

Bilim adamları zamanı gelince bu odayı açmalıdır.

Jaxa ayrıca kapsülden toplanan gazın asteroitten geldiğini duyurdu.

Ryugu’dan toplanan toprak tarafından kurtarılmış olması muhtemeldi ve dünyanın derin uzaydan dönen ilk gaz örneğidir.

Asteroitler, Güneş Sisteminin oluşumundan kalan yapı malzemeleridir. Dünya gibi kayalık dünyalar yaratmaya giden aynı şeyden yapılmışlar, ancak gezegenlere dahil edilmek yerine özgürce dolaşmaya devam ettiler.

Ryugu, C tipi (veya karbonlu) asteroit olarak bilinen özellikle ilkel bir uzay kayası sınıfına aittir.

Erken Güneş Sisteminde, bu tür nesneler, yaşamın başlaması için gerekli malzemelerle birlikte Dünya’nın suyunun çoğunu verebilirdi.

Uzay aracı 2018’de hedefine ulaştığında, bilim adamları Ryugu’nun ne kadar karanlık olduğuna şaşırdılar. Beklenmedik renk tonu, kontrolörleri, uzay aracı asteroidin yüzeyine yaklaştığında kullanılan lazer yükseklik sensörünü ayarlamaya bile zorladı.

Hayabusa-2 numune kapsülü 5 Aralık Cumartesi günü Woomera yakınlarındaki Avustralya çölünde güvenli bir şekilde paraşütle paraşütle Dünya’ya döndü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: