Uzay turizmi başlıyor Virgin uzay uçağı yeni üssün üzerinde uçacak

Virgin Galactic, Cumartesi günü roketle çalışan turist uçağının kilometre taşı test uçuşunu gerçekleştirecek.

Bu, ABD, New Mexico’daki özel amaçlı ticari uzay limanından kalkan yeniden kullanılabilir Unity aracının ilk mürettebatlı uçuşu olacak.

Sir Richard Branson’un şirketi 2021’de uzay turizmi uçuşlarına başlayacak. Şimdiden, Justin Bieber ve Leonardo DiCaprio dahil olmak üzere 600’den fazla ödeme yapan müşteri, uçakta gezmek için rezerve edildi.

Cumartesi günkü uçuş, ticari hizmet başlamadan önceki son üç gösteri uçuşunun ilki olacak.

Bunların üçüncüsünde, Sir Richard Branson 16 yıldır vaat ettiği hizmeti kendisi test edecek. Bunun gerçekleşmesi için Virgin Galactic’in bazı son hazırlık adımlarından geçmesi gerekiyor.

Cumartesi günkü görevde sadece iki pilot yer alacak – eski Nasa astronotu CJ Sturckow ve Galaktik baş test pilotu Dave Mackay.

New Mexico eyalet hükümeti tarafından bu ticari operasyon için özel olarak geliştirilen merkez olan Spaceport America’nın üzerine ilk güçlü tırmanışı yaparak tüm uçaklarının işletim prosedürlerini kontrol edecekler.

Şirketin mühendislerinin teknolojiyi istedikleri yere ulaştırmaları uzun bir yol oldu ve bu yılki ilerleme, elbette, Covid-19 krizi nedeniyle yavaşladı ve her iki New Mexico’da da çalışabilen sınırlı sayıda personel ile ve Galactic’in Kaliforniya’daki üretim üssünde.

İngiltere Uzay Endüstrisi Grubu başkanı Will Whitehorn, uçuşu büyük bir kilometre taşı olarak nitelendirdi. BBC News’e “Bu çok güvenli ve düşük maliyetli bir sistem olacak” dedi. “Bunu geliştirmek çığır açıcı oldu ve kolay olmadı.” 2014 yılında meydana gelen ölümcül bir kaza , sistemin bazı unsurlarının soruşturulmasına ve yeniden tasarlanmasına yol açtı.

“Ama konu uzaya geldiğinde, kimseyle yarışta değilsiniz. Güvende olma yarışındasınız,” dedi Bay Whitehorn.

Tekne aynı zamanda astronot eğitim tesisi olarak da hizmet verecek.

“Şu anda, onları simüle edilmiş ortamlarda – yüzme havuzlarında ve gökyüzünden atlayan uçaklar olan kusmuk kuyruklu yıldızlarda – eğitmemiz gerekiyor.”

“Uzay turizmi ve uzay biliminin yanı sıra, bu eğitim uzaya gelen sanayi devriminin çok önemli bir bileşeni olacak.”

Virgin Galactic kısa süre önce turist kabininin tasarımını açıkladı.

Yolcular, uçuşun farklı aşamalarında G-kuvvetlerini yönetmek için hareket eden koltuklarda oturacaklar – uzaya çıkışta ve Dünya’ya geri dönerken.

Canlı uçuş verilerini görüntüleyen kişisel koltuk arkası ekranları alacaklar ve şirkete göre tarihteki diğer tüm uzay araçlarından daha fazla olan 12 büyük pencere, hiçbir yolcunun engellerini çözdüğünde bir manzara için rekabet etmek zorunda kalmamasını sağlamak için tasarlandı kabinin içinde serbestçe yüzmek için tırmanışın tepesi.

Hatta arka tarafta kendilerini ağırlıksız görebilmeleri için büyük bir ayna olacak. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: