Venüs’te Uzaylılara Dair Belirtiler Ortaya Çıktı

Venüs bulutlarındaki açıklanamayan fosfin gazı, uzaylı yaşamı işaret edebilir.

En yakın gezegen komşumuz Venüs’ün bulut güvertelerinde beklenmedik bir şey keşfedildi. Henüz hiç kimse uzaylı olduğunu söylemiyor olsa da, neden gezegenin üzerinde dolaşmaması gereken bir kimyasalın ilk kez orada gözlemlendiğine dair olası açıklamalar listesinde bir tür yabancı mikroorganizma var. 

Kimyasal, üç hidrojen atomuna bağlı fosfordan oluşan bir bileşik olan fosfin veya PH3’tür. Dünyada, bir kanalizasyon tesisi gibi oksijensiz ortamlarda gelişen bazı mikropların kimyasalı ürettiğine inanılıyor. Gaz insanlar için oldukça zehirlidir ve çürüyen balıklar gibi kokar.

2017 ve 2019’da Hawaii ve Şili’de teleskoplarla yapılan Venüs gözlemlerinde tespit edildi. Spesifik olarak, fosfin, vahşice misafirperver olmadığı bilinen bir dünya olan Venüs’ün yüzeyinin yaklaşık 33 ila 39 mil (53 ila 62 kilometre) yukarısında bulundu. hem çok yüksek sıcaklıklarda hem de ezme basınçlarında.

Bununla birlikte, ilginç bir şekilde, fosfinin tespit edildiği irtifa, gezegenimizin yüzeyiyle karşılaştırılabilir sıcaklık ve basınçla, Dünya’nın ötesindeki güneş sisteminde daha misafirperver alanlardan biridir. Yine de, bildiğimiz yaşamın çoğuna kesinlikle düşman olacak ve aynı zamanda fosfini de yok etmesi gereken sülfürik asit bulutları sorunu hala var.

Avustralya, New South Wales Üniversitesi’nde astrobiyolog olan Brendan Burns, “Bunlar, bildiğimiz kadarıyla hayata pek hoş gelmeyen koşullar,” diyor.

Bu inanılmaz derecede heyecan verici. 

David Grinspoon, Gezegen Bilimi Enstitüsü

Cardiff Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesi’nden Jane Greaves liderliğindeki bir ekip, keşfi Pazartesi günü Nature Astronomy’de yayınlanan bir makalede açıklıyor .PH3’ün bulutlardaki gizemli varlığını çeşitli atmosferik, kimyasal ve jeolojik süreçleri göz önünde bulundurarak açıklamaya çalıştılar. Yıldırım, volkanlar, güneş rüzgarı ve hatta göktaşları olası kaynaklar olarak araştırıldı, ancak hiçbiri gözlemlere uymuyor. 

Makalede, “Venüs’ün üst atmosferinde bilinen hiçbir kimyasal işlem PH3’ü açıklayamıyorsa, o zaman Venüs koşulları için daha önce makul görülmeyen bir işlemle üretilmelidir” deniyor. “Bu, bilinmeyen fotokimya veya jeokimya veya muhtemelen yaşam olabilir.”

Bilim insanları, “PH3’ün saptanmasının yaşam için sağlam kanıtlar olmadığını, sadece anormal ve açıklanamayan kimya için olduğunu vurgulamaya” devam ediyorlar.

Venüs’ün bulutlarında tam olarak ne olduğunu anlamak, onları keşfetmek ve örneklemek için yeni robotik sondalar, balonlar veya başka bir uzay aracı göndermeyi gerektirebilir. 

Venüs’te Yaşam? 

Gezegen Bilimi Enstitüsü’nden kıdemli bilim adamı David Grinspoon, “Bu son derece heyecan verici,” dedi. “Bu, başka bir gezegende meşru bir aday biyo-imza (yaşamın varlığını gösterebilecek bir veri parçası). Potansiyel olarak şimdiye kadar bulduğumuz en iyisi.” 

Grinspoon, yeni keşfe dahil olmayan, ancak ilk olarak 1997’de Venüs’te bir bulut biyosfer olasılığı hakkında yazan ve o zamandan beri bu fikri iten, Venüs konusunda çok saygın bir uzman. Bu son keşiften önce fosfinin kayalık gezegenlerde ideal bir biyo-imza olarak seçildiğine dikkat çekiyor.

“Bu, sıradan atmosferik kimyasal süreçlerle orada olmaması gereken ve çok kısa bir ömre sahip olması gereken bir molekül, yani eğer varsa, aktif bir kaynak var demektir. Ve sonra soru bu kaynağın ne olduğu? Ve biyolojik olmayan bariz bir şey yok kaynak.” 

antik-venüs-new.jpg

Antik Venüs o kadar da kötü olmayabilir .

Çalışmaya dahil olmayan California-Riverside Üniversitesi’nden gökbilimci Stephen R. Kane, bazı araştırmaların Venüs’ün uzak geçmişte, belki de bir milyar yıl önce yaşanabilir olduğunu gösterdiğine işaret ediyor. Atmosferdeki herhangi bir biyolojinin, önceki bir Venüs biyosferinin hayatta kalan son üyeleri olabileceğini öne sürüyor.

Ancak Kane, bulutlardaki “yaşamın” en iyi açıklama olduğuna şüpheyle yaklaşmak için nedenler olduğunu söylüyor. 

“Makalede belirtildiği gibi, şu anda jeolojik bir çözümü modelleyemediğimiz için biyolojik yorum önerilmektedir. Olası jeolojik ve biyolojik imzaların kimyası çok geniştir ve bu parametre uzayını tam olarak keşfetmek için devam eden bir çabadır. Bu, şüphesiz olduğu anlamına gelir. Henüz gerçekleşmemiş jeolojik açıklamalar. “

Bir de herhangi bir şeyin, küçük mikropların bile, nesiller boyu gökyüzünde sonsuza kadar yüzerek nasıl bir yaşam tarzı oluşturabileceği sorunu var. Aşağıdaki aşırı sıcaklığın üzerinde bir Goldilocks yüksekliğinde kalmak ve sıvı damlacıklar içinde yüzen bir mikrop olarak yukarıdaki uzaya soğuk, affetmeyen geçiş çok olası görünmüyor. 

Greaves aynı zamanda geçen ay yayınlanan ve Venüs’ün üzerindeki mikropların kendilerini daha alçak, daha sıcak irtifalarda kuru bulduklarında, yalnızca yaşam döngülerini yeniden canlandırmak ve sürdürmek için bir tür kış uykusuna yatabilecekleri bir mekanizma öneren bir makalenin ortak yazarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: