Work And Travel’da Dikkat Etmeniz Gereken Bazı Kurallar

Üniversite öğrencilerin Amerika’ya gidip ve çalışma fırsatllarını veren bu program nedir ilk önce onu anlatalım sonra Dikkat Etmeniz Gereken Bazı Kuralları sizlere söyleyeceğiz.

Work and Travel Programı Aslında Nedir ?

Work and Travel, üniversite öğrencilerinin yaz tatilinde Amerika’ya gidip, turist gibi değil, oranın bir vatandaşı gibi yaşarken, bir yandan da çalışarak seyahat masraflarınızı karşılamanızı sağlayan bir programdır.

Şimdi Sizlere Dikkat Etmeniz Bazı Unsurları Sıralayacağız

1. Şirket seçimine özen gösterin.

Work and Travel’a öğrenci gönderen onlarca firma var ve WAT’a katılabilmenin ilk adımı işini bilen ve işinin gereğini yerine getirebilen bir firmayla sözleşme imzalamak olacaktır.

Şirket tercihinde karşı tarafın sizin sorularınıza vereceği cevaplara dikkat ediniz. Ayrıca karşı taraf size sadece Work and Travel’ın eğlenceli yanlarından bahsediyorsa orada bir durup düşünün derim. Çünkü sadece eğlence amaçlı değil aynı zamanda çalışmak için de Amerika’ya gideceğinizi unutmayın.

2. İş seçimine dikkat edin.

Kafanızda Amerika’ya gideyim de ne iş olsa yaparım gibi bir algı varsa bu algıyı iş bulmadan önce değiştirmenizi öneririm. Eğer çok zorda değilseniz yapabileceğiniz bir işi şeçmenizi öneririm. Aksi takdirde Amerika’ya ulaştığınızda yerine getirmekte zorlandığınız iş hem sizi hem de sizden sorumlu insanları negatif etkileyebilir.

İngilizce seviyeniz iyi değilse garson olarak çalıştığınızda müşterilerle iletişim problemi yaşamanız muhtemeldir ve bundan dolayı diğer garson arkadaşlarınızdan daha az bahşiş almanız sizi moral olarak ve çalışma isteği olarak olumsuz etkileyebilir.

3. Eyalet seçiminde mutlaka dikkatli olun.

Eğer büyük şehirler ve kalabalık yerlerde yaşamayı, çalışmayı seviyorsanız seçeceğiniz işin konumunun sizin hayallerinizdeki şehirlere uyumlu ve yakın olması son derece önemlidir. Çünkü oraya gidip hayal kırıklığına uğramak istemezsiniz.

4. Uçak seyahatiniz boyunca evraklarınızı ve pasaportunuzu hemen ulaşabileceğiniz yerlere koyunuz

Evraklarınızın aslını yolculuk boyunca yanınızda bulundurun ve kolay ulaşabileceğiniz bir yerde tutun. Her an evraklarınıza ulaşmanız gerekebilir. En önemli olan şey ise şüphesiz pasaportunuz olacaktır. Pasaport kontrollerinden geçtikten sonra pasaportunuzu çantanıza koyduğunuzdan emin olun

5. Gideceğiniz yeri iyice araştırın.

İşiniz ve gideceğiniz yer belli olduktan sonra yapacağınız ilk şey gideceğiniz yeri iyi bir şekilde araştırmak olsun. İş yerinizin çevresindeki market, otel, restoran vb gibi mekanları araştırın.

Gideceğiniz yerin bir önceki yıla ait hava durumuna bakıp orada olacağınız aylardaki hava sıcaklığına dair fikir edinip yanınıza alacağınız elbiseleri ona göre seçiniz.

Soğuk bir yere gidiyorsanız sadece şortlar ve tişörtlerden oluşan bir bavul elbiseyle zorlanmanız muhtemel bir sonuçtur.

6. Gittiğiniz eyaletteki yasalara göz atın.

Amerika’da her eyalette farklı yasalar vardır.

7. İş verenle sürekli iletişimde kalın.

 Gitmeden önce uçuş bilgilerinizi iş verene göndermeniz sizi karşılayacak birileri varsa önceden hazırlıklı olmaları için onlara kolaylık sağlayacaktır.

8. Saat farkına dikkat edin !!!

Amerika ile Türkiye arasında en az 7 saat fark olmaktadır. Tabi ki bu saat farkı gideceğiniz eyalete göre değişmektedir. Gitmeden önce telefonunuza gideceğiniz yerin saatini eklemeyi unutmayın. Hatta ineceğiniz tüm hava alanlarındaki yerel saatlerin telefonunuzda ekli olduğundan emin olun. Bu sayede eğer aktarma uçuyorsanız bir sonraki uçağa kaç saatiniz olduğunu doğrudan bilmek çok işinize yarayacaktır. 

9. Sevis kaydı yapmayı unutmayın.

Amerika’ya indiğiniz bir iki gün içerisinde mutlaka Sevis kaydınızı oluşturun. Aksi takdirde Amerika’da çalışmanız için gerekli olan SSN’i alamazsınız ve iş veren tarafından programınız iptal edilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: